| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o problema cu prietena mea....este o fire mai distanta si orgolioasa, stiu ca tine mult la mine dar de multe ori evita sa imi arate asta crezand ca as profita de ea daca mi-ar arata, o iubesc mult si i-o spun des si ii arat asta ( cred ca aici am gresit), uneori pare nepasatoare (cred ca prin asta vrea sa ma faca pe mine sa imi pese mai mult de ea).
Cum s-o fac sa fie mai deschisa fata de mine, sa imi arate mai mult si mai des ce simte pentru mine, s-o fac sa tina si mai mult la mine?
Vreau o relatie cat mai stransa si de durata.
Suntem impreuna de aproape un an si jumatate...
Multumesc anticipat. happy

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Adu-i zambetul pe buze,zambetul si rasul sunt sentimente pozitive,care deschid inima omului si il fac sa se apropie instinctiv de celalalt.
Nu intelege de aici ca ar trebui sa devii un clown sau un caraghios care sa faca ghiumbuslucuri pe strada,dar sa-i aduci zambetul pe buze cu o glumita sau un comentariu dragut,poti.
Intre voi doi,desi aveti un an si jumatate de relatie,exista o diferenta,tu ceri mai multa afectiune decat poate sa-ti ofere ea.
Si aici incep problemele si micile frustrari.
Nu cred ca nu te iubeste,dar se teme sa-si exprime sentimentele si nu are suficienta incredere in iubirea ta pentru ea,probabil nu ai gasit calea cea mai buna de comunicare ca sa inteleaga acest lucru,desi ai facut tot posibilul!
Sa demonstrezi cuiva ca-l iubesti nu inseamna sa-i spui ca-l iubesti de zece ori pe zi,poate considera chiar ca nici macar nu simti asta,"te iubesc" e o expresie totala pe care o simti,pe care o transmiti prin gesturi,priviri, fapte si mai rar priu viu grai.
Deci, redu cantitatea de declaratii afective si fa-o sa zambeasca mai des, adu-i bucurie, ingrijeste-te de fericirea ei.
Si eu zic c-o sa fie bine.

9 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Dacă îi araţi des aici greşeşti, se va obişnui.
În primul rănd într-o relaţie trebuie respect, când apare plictiseală atunci e egal cu 0.
Ca să fie pe durată ar fi mai ok să vă gasiţi punctele comune, să faceţi ceva constructiv amandoi ca să puteţi să creaţi ceva impreună. (gen un sport, o tema ceva, un hobby etc.)
Trebuie sa va respectati amandoi principiile, cand iesi undeva cu baietii atunci iesi si uita de ea (bineinteles sa nu ii spui chestia asta ca esti mort) si ea invers (chiar daca nu iti convine), asta va face sa dureze mai mult (o sa va fie dor unul de celalalt)
Na cred ca iti dai si tu seama... acuma depinde ce "preferinte" aveti.
Eu asa gandesc cel putin... respectul e cel mai important si daca unul calca stramb, atunci e clar.

| Alex9000 a răspuns (pentru Evolution):

Multumesc pentru raspuns! Voi tine cont de sfatul tau.

| horia2012 a răspuns:

Din cate spui e o persoana careia ii place sa i se acorde atentie si nu sa acorde ea atentie. Nu ai s-o poti face sa fie mai deschisa fata de tine pentru ca nu te iubeste deloc sau suficient de mult incat sa-si exprime sentimentele care le are pentru tine. (numai tine la tine). Poate sta cu tine din comoditate sau pentru ca ii canti in struna. Numai tu stii. Daca-ti place sa ramai blocat intr-o asemenea relatie, e alegerea ta, dar eu as renunta (sau cel putin i-as da de inteles ca renunt, sa vad reactia)
si functie de raspuns as proceda in consecinta. (poti sa nu faci daca ti-e frica). Repet, eu as renunta si as cauta pe altcineva care imi respecta sentimentele si care investeste aproape la fel demult ca si mine in relatie. (egal, niciodata nu este).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite aici problema mea PERSONALA(poate prietena ta are aceeasi problema ca mine... POATE!)
Sper ca raspunsul meu sa te ajute cat de cat sa intelegi putin prin ce trece o persoana care nu mai poate avea incredere in alte persoane(asta DOAR DACA si prietena ta are ACEEASI problema ca mine-adica TRECUTUL care o bantuie )
http://www.tpu.ro/......etii-care/
Nu toate persoanele au o anumita problema si de aceea nu se pot apropia mai mult de altii -in intregime!
Unele persoane sunt ''smechere' si ''perverse'' in sensul ca ele nu pun niciodata suflet de fapt(doar se prefac ca pun) si profita de pe urma ta!

| Addicted2Chocolate a răspuns:

Hmm, partea cu obisnuinta nu se aplica chiar la toata lumea happy gen, daca ii arati prea des se obisnuieste, bla bla. Eu adoram cand prietenul meu imi arata zilnic ca ma iubeste, ca ii pasa, cand nu ne certam, iar acum am devenit cam cum ai descris-o tu pe prietena ta pentru ca s-au cam schimbat lucrurile de vreo 2 saptamani. Probabil e o fire mai rece, dar stii, de multe ori, cei care nu-si arata sentimentele iubesc mai mult happy. Nu e exclusa ideea de a vrea sa fie in centrul atentiei, astfel incat prin comportamentul ei sa te faca pe tine sa ii fii la picioare. In orice caz, daca in toata perioada relatiei a fost asa, nu cred ca ai ce sa ii faci. In cazul in care doar de ceva timp s-a schimbat, ai putea sa o intrebi asa subtil ce ganduri are in ceea ce va priveste, daca nu ii convine ceva, chestii happy

| Alex9000 a răspuns (pentru Addicted2Chocolate):

De la inceput a fost asa si am cam inceput sa ma satur de atitudinea ei, i-am spus de cateva ori sa incerce sa schimbe atitudinea asta, si defiecare data s-a schimbat pentru perioade scurte de timp si dupa a pevenit la atitudinea ei.
Uneori ma gandesc la despartire, dar tin prea mult la ea si nu pot sa renunt...

| Addicted2Chocolate a răspuns (pentru Alex9000):

Inseamna ca asa e firea ei happy de iubit, te iubeste. Nu ar fi stat atata timp cu tine daca nu te iubea. Intr-adevar, ai si tu nevoie de afectiune ca orice alt om, dar daca asa e ea, o fire rece, nu ai ce sa ii faci. Poti doar ramane cu speranta ca se va schimba la un moment dat.

| Brainstorming a răspuns:

Spui că ști că ține mult la tine. Cum, dacă evită să îți arate? Sau poate că îți arată dar nu așa cum ai vrea tu? Sunt persoane care preferă faptele în locul vorbelor și altele care pur și simplu nu știu sau le e frică să se deschidă, să-și expună sentimentele. Spui că pare uneori nepăsătoare. Cum? Nu îți arată că o interesează problemele tale, nu te ascultă atunci când îi vorbești, pare indiferentă față de speranțele, dorințele tale? Spui că a încercat să-ți facă pe plac de câteva ori, dar să ști că nu îi ceri un lucru ușor să se schimbe. Nu știu ce vârstă ai tu sau prietena ta dar poate i se pare că e prea devreme să se implice atât de profund cum ți-ai dori tu în relație?

| Alex9000 a răspuns:

Cum ar trebui sa ma comport s-o fac sa se apropie mai mult de mine? Asta e marea mea dilema...