| alexandrastietotul a întrebat:

Buna!

Am o relatie de 1 an am 16 in o luna jumate mama mea a aflat de prietenul meu ea e genu de femeie : sa iti bati copiii,injura, blestema, te jigneste(curva, panarama, zdreanta..etk) deci ea nu se comporta mama cu tine ne tine doar pentru ca tatal meu a amurit si ia niste bani pentru noi adica banii nostri cam 4 milioane de persoana eu mai am 2 frati mai mari si ma cert toata ziua cu ei eu fac totul sunt de la tara fac tot in afara de mancare mancarea face ea

Ei problema este ca a aflat de el si nu ma lasa cu el ma ameninta ca daca nu ma despart de el se duce la politie sa il cheme sa ii zica sa ma lase in pace

M-am sturat de ea eu in casa asta sunt o sluga, vreau sa plec la el, parintii lui se roaga de mine sa ma mut la ei.voi ce ziceti are ce sa ii faca daca fac eu 16 ani si vreau sa ma mut la el? imi doresc din toata inima jur

Ce poate sa ii faca rau?

Nu vreau sa aud nu face greseala asta chestii de genubig grin

Funda+vot

19 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Daca n-are peste 18 ani, nu are ce sa-i faca. si chiar daca ar venii politia, spune-i ca sunteti doar prieteni si nimic mai mult, nu are ce sa va faca poltia.

| DenisaMetal a răspuns:

Trebuie sa te confrunti si sa-i spui mamei tale ca trebuie sa aiba incredere in tine, si ca esti capabila sa ai un prieten.

| valentingb a răspuns:

Asa cum spunea Ioandelasal (sigur il stii),la un caz similar,nu este o cale legala prin care tu,minora,sa te muti la el. Totusi,cunosc personal un caz in care s-a putut, situatia similara, fara tata, doar ca mama se straduia sa fie o mama buna. Fata a fugit de acasa, si-a luat un ghiozdan de haine si s-a dus la baiat, el avand peste 20 de ani, ea 15. Mama s-a dus impreuna cu un echipaj de politie acasa la el, sa ia fata inapoi, dar fata nu a vrut. Atunci s-a ajuns la un comun acord, si anume: baiatul a dat o declaratie precum ca ii va asiguara cele necesare si ca o va tine in scoala pana la 18 ani. Parintii sai, proprietarii locuintei, s-au obligat sa le ofere o camera pana fata implinea 18 ani. Astfel,orice se intampla cu fata, mama nu e trasa la raspundere si nici nu pierde banii pe ceilalti copii daca fata nu merge la scoala. Bineinteles,pentru asta, mama a trebuit sa isi dea acordul, altfel e vai de capul baiatului, esti minora. Chestia asta facuta cu politia nu a fost neaparat legala, este un acord intre doua parti aprobat de politie, atat, pentru a nu fi trasa mama la raspundere. Nu stiu daca asta ar functiona la tine, e cam urat. Cel mai bine ar fi sa vorbeasca parintii lui cu mama ta, daca chiar vor sa te tina, s-o faca sa taca si sa asculte ce au de zis. Nu strica sa intrebi un notar daca stie vreo metoda.

| pepy63 a răspuns:

Draga tu daca te duci la el, ii poate face lui rau fiindca esti minora si legea il poate condamna, si mai este ceva scoala, esti obligata sa faci 10 clase

| alexandrastietotul explică (pentru pepy63):

Sunt a 10awinking..Scoala oricum o terminwinking

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alexandra,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Brittanie a răspuns:

Bună! Mă întristez când văd situaţii din acestea. Îmi pare rău! Eu spun să vorbeşti cu mama ta să îi arăţi că meriţi să mergi. Problema e cu statul. Caută la Protecţia Copilului sau la o instituţie specializată. Multă baftă!

| supradozadenebunie5 a răspuns:

Trebuie sa o faci pe mama ta sa inteleaga ceea ce simti tu(cu toate ca din cate spui tu este imposibil lucrul acesta, din cate stiu eu esti inca minora si ai putea sa ii faci probleme lui, imi pare rau sa iti spun dar daca il iubesti nu te duce la el pentru ca o sa ii faci probleme mai ales daca el este major si chiar daca nu este ii faci probleme familiei lui.Incearca pe cat se poate sa iti faci familia sa inteleaga si daca nu reusesti si il iubesti atat de mult incearca pe cat pot sa ascunzi relatia de ai tai sa stiti doar voi doi si eventual familia lui atat nici prieteni sa nu stie nimeni pentru ca daca stiu prieteni o sa inceapa sa vorbeasca. Mult noroc

| Chrissy92 a răspuns:

Buna! eu zic ca totusi ai o varsta la care poti decide singura pentru tine! daca tie iti este bine cu el si familial ui eu zic ca te poti muta, atata timp cat iti vei contiuna studiile.Ai o viata de ce trebuie sa suferi? Mama ta chiar daca vine cu politia nu poate face nimic atata timp cat tu esti de acord sa te multi la el.Imi doresc sa iei decizia corecta! Multa bafta :*

| PassingBY a răspuns:

Salut. Îmi pare rău de fiecare dată când citesc postări de genul. Sincer nu ştiu ce se poate întâmpla dacă pleci. Eu te susţin şi cred că vei lua decizia corectă. E drept că e o mică problemă că eşti minoră. Dar poţi să te adresezi unei instituţii specializate şi să ceri ajutorul. Multă baftă.

| TheonaBlood a răspuns:

Situatia ta este destul de complicata. Cred ca ar trebui [daca vrei sa te muti la iubitul tau] sa o faci pe o cale legala... Nu chiar sa mergi la tribunal, ci sa declarati in fata notarului [tu si familia prietenului tau] ceea ce vreti sa faceti. Daca nu, te poti trezi ca mama ta va face reclamatie la politie. Si de aici cred ca iti dai seama ce s-ar putea intampla.
Ei, oricum, iti doresc sa va iubiti foarte mult si sa aveti un viitor frumos impreuna.
P.S.: nu mai pune la suflet fiecare cearta cu familia ta, sunt chestii normale.
HaVe A nIcE DaY! :*

| alexandrastietotul explică (pentru TheonaBlood):

Nnu pot sa nu pun suflet..asta nu e mama! In fine nu ma poate intelege nimenicrying

| pepy63 a răspuns (pentru TheonaBlood):

Nu poate fara acordul parintilor decat numai sa apeleze ea la protectia copilului si la politie sa o denunte pentru comportamentul brutal al mamei

| monyk93 a răspuns:

Daca ai 16 ani, politia nu poate face nimic. Doar daca aveai mai putin de 14 ani ii puteau face rau prietenului tau.
Daca te muti la el, mama ta nu are ce sa faca. Chiar daca apeleaza la politie, nu te poate obliga sa stai acasa

| alexandrastietotul explică (pentru monyk93):

Esti sigura? asa am auzi si eu acum nu stiu sigurcrying(

| pepy63 a răspuns (pentru monyk93):

Gresit ii poate pana la varsta de 18 ani e minora

| monyk93 a răspuns:

O problema asemanatoare am avut si eu candva. Si mi-au zis clar de la politie ca parintii nu au ce sa faca.

| alexandrastietotul explică (pentru monyk93):

Imi dai di tau? te rog:* ..Sau il bagi pe al meu?
Scrieciu.alexandra03
sa vb mai multe te rog:*?

| Ravash_Mihai_1993 a răspuns:

Pai trebuie sa-i arati mamei tale ca baiatul te merita si sa te gandesti bine va trebui sa pui la cale un plan in care sa-i arati ca te merita si ca e dispus de orice.