| Anghel1111111 a întrebat:

Bună, am probleme cu soacra, ea mereu vrea sa ne conducă pe mine si pe sotul meu, cand facem ceva nu ii convine trebuie mereu sa facem pe placul ei.
Acum o luna am născut si totul a devenit un coșmar. Mereu imi spune ce sa fac, de exemplu-:
-Imbraca-l pe asta mic ca este frig,
- scoate-l afara,
- baga-l in casa,
- nu il lasa sa doarmă, trezeste-l.
Afara sunt aproape 40 de grade si imi spune mereu sa ii dau pe el pantaloni, bluză, ciorapi. Si vede ca nu o ascult si ea tot insista.
Si eu i-am spus ca il scot afara si ca il îmbrac cand consider eu si ea mi-a spus ca vorbesc foarte frumos, cu alte cuvinte ca sunt obraznica.
Ce sa fac, nu mai suport

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fii desteapta!
Cere-i tu parerea, dar sa explice "de ce asa?".
Si eu am procedat asa, iar dupa scurt timp n-am mai avut nici un asemenea comflict.winking
Ori am mai invatat ceva ce nu stiam inca, ori ea s-a plictisit sa dea atatea explicatii. big grin

| darrio2007 a răspuns:

Mutati-va singuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să o lași să vorbească singură.

| Anghel1111111 explică (pentru sadrian46):

O las sa vorbească singura, cand imi spune nu o bag in seama dar tot insista si ma scoate din sărite.
I-am spus ca este copilul meu si il îmbrac când consider eu, si ea mi-a spus ca vorbesc foarte frumos

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ar trebui sa locuiti cu soacra.

| Drimmero a răspuns:

Fie ca esti barbat sau femeie...nu stai cu soacra.

| Freya1 a răspuns:

Mama doi.Si mama ne terorizează asa pe mine si pe al meu si incercam sa păstrăm distanță cat mai mult.Am fi putut sta cu ei ca avem loc, dar preferam sa stam momentan in chirie.
Noi nu avem copii, dar mereu ne spune cu ce sa ne îmbrăcăm, cum ne sta bine cat si cum sa mâncăm, cum sa respirăm si tot tacâmul.Iar daca nu fac asa se umfla in pene si se smiorcaie.Inca la al meu ii e rusine sa ii zica ceva, fiind mama, dar eu mereu intervin.Ca ea e șmecheră, il ia pe al meu la sentiment si lui ii e rusine.

Am pățit o data cu o pereche de ghete.Am fost cu ei doi in magazin si al meu a zis ca vrea sa isi ia niste ghete (era iarna).Eu stăteam printre rafturi si mama coada după el "aia nu iti stau bine, aia sunt urati..." până am zis catre ea "da il lasi o data sa isi ia ce ii place? Nu vezi ca nu ma bag nici eu ce il stresezi tu?" sa imbufnat da ma doare undeva.Asa ca solutia e soțul, daca el ii va spune ho poate o va lasa mai moale.

| anonimg a răspuns:

Este un blestem pentru noua familie, acela de a locui împreună cu socrii.
Este mai bine ca aceia care nu au o casă a lor să nu se căsătorească, decât să se căsătorească și să stea cu socrii.
O astfel de familie nu se va dezvolta niciodată.
Vorbește cu soțul tău și apelează la ajutorul statului pentru o locuință socială. Va fi mai bine și pentru el, nu doar pentru tine și copil.

| dinaprilie a răspuns:

Aia cu imbracatul copilului ( dar nu excesiv, dar acoperit ) ca e mic si afara sunt 40 grade este ok ce a zis. El mic pielea sensibila radiatii de la soare face sens. In rest poate sa aiba dreptate cu tine sau sa se insele. Depinde cati ani ai si ce sti sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetelor, eu nu va inteleg de ce acceptați sa stați cu soacra in casa. Nu se face lucrul asta. Chiar dacă e cea mai buna soacra și sunteți cele mai bune prietene. Se ivesc certuri și discuții la un momentdat. De asta e bine sa va vedeti mai răruț ca-i mai drăguțwinking

| Adrian5575 a răspuns:

Singura solutie este sa va mutati. Trebuia să luati asta in calcul dinainte de a face un copil. Mai intai trebuie sa ai ce sa ii oferi copilului, pe urma il faci.

| geoconda a răspuns:

Sa si vada de treaba ei. Asa e ca, un sfat cândva e binevenit, dar daca e cum spui tu, nu e de digerat. Mutați va, poate fi mai greut dar asta e, nu ai csf. Sau să se mute dânsa.

Răspuns utilizator avertizat
| FantasyBoy a răspuns:

Niciunul dintre parintii oricaruia dintre voi doi nu au ce cauta in casa voastra! Probabil vrei sa strici tot...

| pombar a răspuns:

Suporti daca depinzi de altcineva. Dupa ce te tu, sotul tau si copilul vostru va mutati aminteste-ti ca caracterul domol doare. Se pare ca sotul tau nu este in stare sa ia initiativa nici cu mama lui, asa ca trebuie sa o faci tu dar chibzuit, gandeste-te la optiuni chiar si extreme si la consecinte. Spun ca singurul lucru de care trebuie sa iti peste este copilul tau, sotul tau inutil nu merita efortul.