| deik a întrebat:

am si eu o intreabre. De la o vreme in casa mea e numai tensiune. Eu mai am o sora, si mama a fost divortata acum s-a recasatorit si tatal meu vitreg nu ma iubeste deloc. Cel putin asa imi arata mie. Inainte se comporta cu mine frumos, ieseam la plimbari, grataruri, insa de la o vreme incoace e foarte rece cu mine, se comporta urat, e aspru, imi arunca cate o privire si se comporta cu mine ca si cu o sclava... Cand ii cer ceva nu imi poate oferi insa daca sora mea ii cere ei ii da... Ma simt foarte prost. mai ales ca mai nou si mama se comporta la fel. Niste sfaruri ceva? Trebuie sa mentionez ca sora mea e mai mica( are 5 ani) iar eu 14. Ma simt exculsa in propria familie. ( Chiar ieri a ascuns un suc de mine, ca sa il bea cu soramea sa nu il beau eu pe tot ) Am incercat sa vorbesc cu mama insa nu ma asculta. Spune ca aberez. Ce as putea sa fac? Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| incanuimomentu a răspuns:

As putea sa te previn in legatura cu o chestie. sper sa nu ma intelegi gresit sau sa crezi ca t desconsider, insa la varsta ta apar tendintele alea de autovictimizare. sa nu cazi in depresii si eu stiu. ai mare grija, astai doar inceputu vietii, o sa uiti mai tarziu si o sa le consideri copilarii
Cat despre situatia ta nu pot spune decat ca desi e delicata, o sa iti dezvolte mult gandirea, o sa te maturizezi inaintea celorlalti, e ceea ce eu si multi altii numim "scoala vietii"
o sa vezi u

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Incearca sa iti gasesti niste prieteni potriviti, pe care sa te poti baza cat mai mult, care sa te inteleaga si sa te ajutewinking
Si accepta situatia asa cum e, pentru ca de schimbat oricum n-ai cumsad

| antonia09 a răspuns:

Este o situatie mai delicata, insa incearca sa iesi impreuna cu mama singura pentru a avea ocazia sa stai de vorba singura.
De asemenea oferai atentie si surorii tale mai mici, arata-i tatalui vitreg ca nu are de ce sa se comporte diferit fata de voi. O sa dureze ceva timp, dar trebuie sa nu renunti la acest lucru.

| kidu_6779 a răspuns:

Sunt intr-o sitatie asemanatoare insa in acelasi timp diferitalaughingbig grin.Eu nu mai am frati sau surori si nici nu pot spune ca tatal vitreg ascunde ceva de mine sau altceva in genul insa intotdeauna imi vorbeste urat, se comporta ca si cum nu as fi o persoana...ci un "animal", daca nu ii convine ceva da vina pe mine si tot asa...In fata mamei, el apare intotdeauna ca victima.
Eu am invatat sa il ignor.Am ajuns sa nu ii mai adresez nici macar un cuvant.Desi eu sunt putin mai mare...asta nu inseamna ca tu nu potiwinking ci din contra, vei reusi.
Incearca sa ii arati ca si tu poti fi matura indeajuns incat sa nu dai atentie unei astfel de intamplari.winkinghappyDeoarece sora ta este mai micuta, ea are nevoie de mai multa atentie.happyNu trebuie sa o invidiezi pentru asta...nu este vina ei.happy
Nu te lasa descurajata de asa ceva.winkingInarmeaza-te cu o vointa de fier si multa rabdare si vei reusi!happyInsa ai grija, vorbeste-i ca si pana acum, pastreaza-ti calmul si, cel mai important, respecta-l in continuare.(asa ii vei demonstra mamei tale ca poti mai multwinking )
Totul va fi bine!happy

| Alien a răspuns:

Esti razgaiata si vrei tu totul!

| cucalic a răspuns:

Situatia ta e una cat se poate de grea.mama ta nu vrea sa te asculte si ascunde sucul sa nu bei si tu.eu spun sa incerci totusi sa ii impui sa te asculte, sa iti spune punctele de vedereintrebarea mea catre tine este:tu cum te intelegi cu tatal tau? dar cu bunicii? dupa ce imi vei raspunde voi putea sa iti dau un sfat

Răspuns utilizator avertizat
| unikat a răspuns:

Poate e un pic mai greu pentru u. dar daca totul e in capul u? sa stii ca in orice familie cu copii, cel mai mik intotdeauna e iubit mai mult, dar daca e asa cum spui u, vb cu ei, chiar si cu tatal u vitreg si poarta o dicutie cu el.Stiu ca e greu, dar doar asa iti poti lua piatra dp suflet, poate ca pur si simplu nu isi da seama ca u suferi daca el nu iti arata afectiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunele cim te simti, poate se vor schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare tare rau, dar trebuie sa fii tare.Invata bine la scoala si vei fi multumita cu tine insati, o sa te simti apreciata pentru ceea ce faci si rezultatele iti vor fi de folos pentru viitor.Probleme sunt in toate familiile, dar eu nu zic ca trebuie sa accepti sa fii umilita si nici nu e bine sa te inveti sa taci, pentru ca mai tarziu te vei lasa calcata in picioare de catre orice mizerabil care stie ca esti sensibila.Stiu ca iti este greu, dar incearca si fa lucruri care iti fac placere, ca sa te destinzi.Mai greu este ca eu nu o inteleg pe mama ta, mama trebuie sa fie alaturi de tine. Evita discutiile cu tatal vitreg, nu or sa iti aduca nimic bun.Si mai mult ca sigur mama ta o sa observe cu timpul ca ei te exclud.

| TheLorrd a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau natural... daca te iubeste.muta+te la el.