| anonim_4396 a întrebat:

Ma iertati fiindca scriu anonim, am cont pe site dar nu vreau ca cunoscutii mei sa vada intrebarea.
Va scriu aceste cuvinte cu lacrimi in ochi fiindca nu mai suport pur si simplu... vreau sa mor.
Deci...mama mea s-a despartit de tatal mau acum 9 ani, eu aveam 3 ani atunci. Apoi, peste 5 ani s-a recasatorit cu un alt barbat si ne-am mutat la el. In urma casatoriei mama a mai avut o fiica. De un timp eu nu m-am inteles bine cu tatal mau vitreg si nici mama nu s-a inteles cu el. A devenit violent si ma lovea. Mama a divortat de el si ne-am inchiriat un apartament. Ceea ce nu stiam si aflu acum este motivul pentru care mama a vrut sa divorteze cat mai repede: are un amant. El este de treaba asa doar ca el vrea sa se mute cu noi. Mi-e frica de faptul ca mama s-ar putea recasatorii din nou si, si mai grau, sa faca un copil. Nu as suporta asta. Oricum mi-e greu fiindca in majoritatea timpului eu am grija de sora mea care are 3 ani, eu avan 12 fiindca mama este mai mereu cu "amantul" ei. Nu mai vreau sa-mi bage alt tata pe gat fiindca am mai trecut prin asta. Ea nu intelege ca are totusi 2 copii si trebuie sa-i creasca? Azi am incercat sa-i spun ce simt si a inceput sa comenteze si sa-mi zica ca eu sunt cea mai mare dusmanca a ei si a zis ca i-ar fi mai bine sa plec la tatal meu natural. Va da-ti seama cum mi-au cazut cuvintele astea. Eu va zic sincer ca m-as duce doar ca trebuie sa-mi termin scoala si tata este mai mereu plecat in strainatate, el lucrand acolo. Nu stiu ce sa fac. Nici nu as putea sa ple fiindca ce s-ar alege de sora mea? Ea e nevinovata total de greselile parintilor ei si cred ca in afara de mine nu mai e nimeni sa se ocupe atat de ea.
Orice sfat primit de la voi m-ar ajuta foarte mult.
Va multumesc anticipat!

13 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Buna! Situatia ta este extrem de grea si de dureroasa, deci chiar te inteleg.Eu consider ca mama ta este oarecum``denaturata`` pentru ca nu se gandeste decat la ea si la binele ei.Are doi copii care au mare nevoie de ajutorul ei mai alescea mica. Poate ca s-a saturat si ea de viata pe care a dus-o cu tatal tau vitreg dar sa isi gaseasca pe altcineva din nou iar pe voi sa va excluda din planuri chiar nu este normal. Din cate imi dau seama tu tii si la ea dar totusi ai vrea sa pleci, insa ti-e frica de ce s-ar putea intampla cu sora ta mai mica...Nici la tatal tau nu ai cum sa te duci deoarece esti sub custodia mamei si i-ai putea face lui probleme. Eu zic sa iei legatura cu tatal tau sa ii explici situatia si sa vina el in tara, sa se implice cu adevarat pentru ca e o prblema grava.

| paramore a răspuns:

Imi pare rau dar u singura nu prea poti face nimic, mama ta nu va intelege orikt vei incerca sa vorbesti cu ea, si dk vrei sa pleci la tatal tau pe sora ta nu o poti lua cu tine, in primul rand aici depinde de ce a hotarat judecatorul cand au divortat, si dn cat vad v-a lasat mamei, asa ca tatal tau dk ar vrea sa va ia la el ar trebui sa faca recurs si sa ceara custodia voastra, ma intelegi? se ajunge la tribunal, asta in cazul in care mama ta nu e de acord sa va lase lui

| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a răspuns:

Ai 12 ani si prin cate ai trecut nici nu-mi pot imagina ce greu e sa spuna mama ta ca esti inca cea mai mare dusmanca a ei, sigur te iubeste si a spus numai asa sa te muti la tatl tau, crede-ma ca mamele mai fac si greseli din asteasaddar e trist esti micuta ca sa pleci de acasa la tatal tau natural care din cate am auzit este mai mereu plecat...ai grija de sora ta pentru ca vei vedea cand va fi mai mare iti va multumi ca copiii asa sunt nu uita cine are grija de ei si isi va da seama si mama ta ce greseala a facut timpul sper ca le va rezolva pe toate la tine. Te apreciez prin cate ai trecut si inca esti bine:fi puternica in continuare si lupta pentru ce iti doresti.Iti urez numai bine sa ai in viata asta crudahappyEsti o persoana foarte buna la suflet! Ai grija de tinehappy

| andreeada a răspuns:

Doamnee e greu si eu eram pe punctul e a avea un tata vitreg dar mama din contra ma intreba daca vreau sa-l accept si i-am spus ca il accept ca prieten al ei nu si ca tata al meu deci situatia e diferita nu o cunosc pe mama ta deci nu imi permit sa o judec asa cum probabil s-au grabit altii sa o faca dar incearca sa orbesti cu ea si sa-i explici ca ti-e greu si ca ai nevoie de o mama iar sora ta e mica, ai dreptate nu are nicio vina dar pentru ea nu iti poti sacriica binele.Sunt situatii in care ar trebiu sa fii egoist ca altfel vei avea de suferit! ia legatura cu tatal tau iar daca el te intelege ii va conditiona purtarea mamei tale daca nu se rezolva pleaca la el ia viata de la capat ca deza ai inceput-o nu te neboroci singura! succes sper ca ti-am fost de ajutor!kiss

Nu ai ce face. mama ta vrea sa isi traiasca viata cat inca mai este tanara dar ea uita de copii ei
trebuie sa ii dai o sansa tipului asta si te rog..., mai incearca sa vorbesti cu mama ta, adui aminte ca si voi mai existati pe lumea asta
mult noroc in continuare si sper sa aveti o familie frumoasa si fericita in viitor! pa

| ana2205 a răspuns:

Imi pare sincer rau ca esti nevoita sa treci prin asa ceva.Ai incercat sa vorbesti cu tatal tau natural, poate are vreo solutie pentru voi doua. Poate te-ar lua cu el in strainatate daca nu prea mai vine in tara. Vorbeste cu el, cred ca important sa afle cat suferi alaturi de mama ta. Bunici nu ai, pote ca ei ar fi mai atenti cu tine?!

| babygyrl a răspuns:

Foarte trist. Nu cred ca ai ce face pentru ca tu nu ii poti porunci mamei tale si nu cred ca te-ar asculta. Mai bine ar fi sa incerci sa te intelegi bine cu amantul mamei tale. Dar vorbeste si cu mama ta si spune-i ca tu nu mai vrei sa treci prin ce ai trecut in casatoria anterioara a ei, ca tu acum iti doresti sa fi mai linistita si ca poti avea grija de sora ta. Poate o sa te inteleaga si ea si va fi totul bine.La bunici nu te poti duce? Nu te primesc sau nu ai? Daca ai mergi si vorbeste cu ei mai ales cu cei din partea mamei si sa o faca sa inteleaga pe mama ta prin ce treci tu si ca nu mai vrei sa suferi din cauza unor oameni. Poate ei o pot convinge si totul va fi bine.
Mult noroc. PA

| claude a răspuns:

Doamnee.saracuta e tine.nu stiu ce sfat sa iti dau.incearca sa vorbesti cu mama ta. si daca nu merge. apeleaza la o ruda. daca nu vorbeste cu tatal tau sa te ajute cumva.scuze ca nu te-am ajutat...mult succes:*:*

| ßέßέ a răspuns:

Pff, m`a uimit maturitatea de care dai dovada la 12 ani. Un sfat nu as putea sa iti dau fiindca nu as vrea nicio secunda sa fiu in locul tau. Suna naspa, stiu, dar asta este. Nu noi ne alegem familia si trebuie sa suportam consecintele.Atata sper sa nu o lasi pe sora ta mai mica pentru ca nu aveti voi nicio vina ca aveti o mama iresponsabila.Ai grija! :*

| anndellinna a răspuns:

Sincer nu stiu ce as face in locul tausad sigur i-as aminti zilnic mamei mele ca are doi copii pe care trebuie sa ii ingrijeasca si ca nu as putea eu sa am atata grija de sora mea mica... daca chiar nu are grija de voi... eu as apela la protectia copiluluisad. nu stiu.

Mult noroc!

| timioros a răspuns:

Nasol de tine. Dupa cum merge sitoatia, se pare ca ai 3 optiuni:
1)Sa ramai cu mama ta(adica sa induri alte dureri) si sa ai grija de sora ta.
2)Sa pleci la tatal tau si sa o lasi pe sora ta singura.
3)Sa pleci cu sora ta la tatal tau.
Poti sa alegi intre aceste variante. Daca mai ai nervi si vointa poti sa stai cu sora ta. Daca nu mai poti deloc faci un efort nasol si o lasi pe sora ta. Daca nu mai poti si chiar ti se rupe inima sa o lasi singura duo cu tine.Eu as alege varianta 3 pentru ca e cea mai buna. Sper ca te-am ajutat si sper sa treci cu bine peste toate lecrurile rele.

| skatergurldenisa a răspuns:

Imi pare extrem de rau pentru tine. Treci printr-o situatie foarte dificila. Si parintii mei se certau foarte mult inainte insa au invatat sa faca, compromisuri. Incearca sa mai vorbesti cu mama ta. Dupa parerea mea mama ta e vinovata de tot ce se intampla (fara suparare). Daca mama ta tot te invinovateste cred ca ar trebui sa te duci la tatal tau si poate reusesti sa-ti iei sora cu tine daca vrei sa vorbim despre asta mai pe lung id-ul meu este denisa_795 sa stii ca am stofa de psiholog laughing glumeam dar sunt sigura ca te pot ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, singurul sfat pe care ti-l pot da este ca sa te inmapci si sa crezi in Isus, si apoi sa te rogi Lui. Si El pin mila si dragostea lui care este nespus de mare fata de noi se va indura de tine si de familia ta.happy