| Sweety_3695 a întrebat:

Am si eu o problema.La vara vreau sa plec la mama mea in Spania cu iubitul meu. Ea poate foarte usor sa-mi trimita declaratie notariala precum e de acord sa calatoresc si ca e de acord sa il am pe iubitul meu insotitor, eu avand 17 ani.Insa tatal meu nu prea e de gasit. E plecat in Italia dar nu da nici un semn de ani buni si nu pot da de el pentru a-mi trimite acea declaratie norariala.Nu sunt divortati.Intrebarea mea e daca as putea face acea procura doar cu declaratia mamei, sau sa falsificam intr-un fel semnatura lui. O solutie, orice. Divortul ar dura prea mult.Multumesc!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca falsificati semnatura lui veti fi prinsi cu certitudine, ceea ce inseamna ani uni de inchisoare pentru toata lumea implicata. Numai ideea pe care ai expus-o aici, daca este citita de politie sau procuratura poate duce la urmarirea ta penala (ai 17 ani, deci poti raspunde penal).
Daca nu reusesti sa dai de tatal tau, poti cere in justitie decaderea lui din drepturile parintesti. Dureaza destul de putin (o luna) si iti va permite sa pleci din tara numai cu acordul mamei tale. Altfel, este imposibil sa parasesti tara pana la majorat.

| Patrik a răspuns:

Dai 50 de euro si ai trecut vama happybig grin

| MiHaiTzAAA1997 a răspuns:

Anuntati politia din Italia si daca nu-i de gasit vezi,
Spionul

| vily007 a răspuns:

Fals in documente si inscrisuri stiu ca este infractiune, dar notarul nu elibereaza procura fara acordul celaluilalt parinte, iar in kzul tau parintii ne fiind divortati e km greu. Singura solutie este divortul dar cum ai zis dureaza prea mult. La frontiera nici nu iti va permite sa iesi fara acea procura precum ca parintii sunt de acord sa iesi din tara si te incredinteaza unei alte persoane majore plus kzierul judiciaracelei pesoane majore. Kand faci 18 ani?