| Ralluxd a întrebat:

As vrea sa aflu cu adevarat ce simtiti voi cand spuneti cuvantul "PRIETENIA"? Ce intelege-ti prin acest cuvant?

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Prietenie e atunci cand iti suna telefonul la 2 noaptea si raspunzi fara sa injuri. Iar cand ti se intampla sa se sparga o teava si sa ai o arteziana fierbinte in miezul noptii sa poti suna cu incredere la cineva care sa te ajute.
Prietenie nu e sa ne vedem zilnic sau saptamanal ci sa stim unii de altii "cum o mai ducem" si sa ne ridicam moralul.
Dar prieteniile se schimba in functie de varsta: la gradinita prieten e cel cu care ne jucam 10 minute. La scoala cel cu care ne povestim in continuu si de care ne despartim doar cand mergem acasa. La liceu deja se mai "separa" prieteniile de cunostinte, prieteni fiind cei care ne inteleg cu adevarat si ne fac vietile mai usoare. Iar ca adult. tocmai ti-am raspuns - viata ne trimite pe drumuri diferite si tinem legatura mai rar si cum putem, doar daca "doamne fereste!" lasam tot si sarim sa ajutam. Cand o sa mai inaintez in varsta o sa iti mai povestesc.

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Stimată "pisicutsa", nu ştiu ce "înţelege-m" dar cert este că dumitale ai niscaiva probleme cu gramatica limbii române.
Revenind la noţiunea de prietenie care face obiectul întrebării tale, eu înţeleg prin asta o relaţie între doi oameni care se construieşte în nişte foarte mulţi ani şi care poate fi dărâmată cât ai clipi.

| cristi202 a răspuns:

A da. A fi. A oferi. A da totul pentru prietenul tau. A fi acolo cind are mai mare nevoie. A oferi ceea ce ai mai pretios pentru el

| 16.laura.16 a răspuns:

Prietenia... zambete, distractie, dezamagire, iertare, altruism, daruire, disponibilitate.
Suna banal dar e atat de complexhappy

| unicka a răspuns:

Prietenia este pentru mine un sentiment de simpatie, de stima, de respect, de atașament reciproc care leaga doua persoane, prietenia se obtine greu si se pierde foarte usor! Pot spune ca am o prietena adevarata care este mai mica decat mine cu 10 ani am locuit in acelasi oras multi ani dar viata a facut sa fim la sute de km eu Brasov ea Timisoara, dar cand avem o problema nu ezitam sa sarim una in ajutorul celeilalte, deci pot spune ca eu am cunoscut adevarata prietenie, mai rar se gaseste asa ceva.

| ;x^..::pasTiluTza`))::...:x:x a răspuns:

Nu pot sa cred in asa ceva...inca nu stiu cum este sa ai un prieten adevarat, toti pe care ia`m crezut asa mau tradat(eu stiu o chestie de mult timp : intodeauna sa ma feresc de prieteni si nu de dusmani; fiindca dusmanul cand iti face ceva raw te doare, dar mai raw te doare daca te tradeaza un prieten, fiindca sti ca e prietenul tauwinking )

| OanaG a răspuns:

Sincer nu cred in acest cuvant. Putine persoane se dau drept "prieteni adevarati care se dedica trup si suflet" Nu e asa.

Nu inteleg nimic putinii"prieteni" care ii am nu`mi sunt prieteni...doar cunostinte, sau amici... dar nici amici nu pot fi numiti happy

Prietenii mei adevarati sunt TPU-isti, cu voi vb cel mai deschis.

| BuBuRuZa_5540 a răspuns:

Prietenie? eu inteleg urmatoarele=parsivitate, cinism, ipocrizie...cam atat nu vreau sa -par prea dezamagita cu referire la acest subiect:*pup

| TiinutsS:╳DiiiD a răspuns:

Ei bine, în viata mea de aproape 15 ani, am avut mai multe fete pe care le-am considerat BF.As avea destul de multe de comentat. S-a dovedit stiintific faptul ca o persoana singura nu poate trai.De întâmplat, s-au întâmplat și mai multe. S-au intamplat indeajuns de multe incat pot spune tare, răspicat și cu mana pe inima ca o iubesc pe DiiD a mea.Stiu,suna a cliseu dar sunt in stare sa mor pentru ea la orice ora din zi si din noapte.Impartim totul.[Ganduri, sentimente, pareri, haine, incaltaminte.]. E normal ca in urma unor legaturi cu alte persoane, intamplari sau chestii d-astea, sa ramanem cu o sforicica ce ne leaga de acele chestii. Ea m-a invatat ca e mai bine sa lupt sa uit intamplarile urate si sa le pastrez in suflet decat pe cele care in momentul in care mi le amintesc, sa imi provoace un suras dulce pe fata. Eram doua handicapate care se iubeau etern prin pădurile alea de brazi.SUPERB! Invatati sa iubiti, pretuiti si ajutati persoanele din jurul vostru pentru ca atunci cand veti avea nevoie de o mana de ajutor, veti primi cinci! Succes. Sper ca te-am lamuritbatting eyelashes Te pup>big grin

| skid a răspuns:

Pai pentru mine un prieten sau o prietena (nu iubita) este o persoana care imi este alaturi oricand si la bine si la rau. Este o persoana care iti este tot timpul alaturi nu doar cand are nevoie de tine sau ai tu nevoie de ea.