| miss44 a întrebat:

as vrea sa ma ajute si pe mine cineva...as vrea o cura de slabire.sadsadsadsadpentru ca vreau sa slabesc... fac sala si as vrea sa fac si o cura de slabire...:*pupiki astp optiuni

4 răspunsuri:
| Ben. a răspuns:

Fa miscare.alearga un pic. e buna si sala, dar sa iesi sa alergi in fiekr zi e garantat 100%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci.
Schimbă pâinea albă cu cea integrală (2-3 feli pe zi), lactate și brânzeturi degresate, carne slabă de pui-vită-pește (fiert, copt, fript), ceaiuri depurative, elimină din alimentație grăsimile, prejelile, dulciurile (consumate moderat), lichide neacidulate, cereale, fructe și legume proaspete.
Nu există diete minune, ci trebuie să-ți cunoști organismul. Ce alimente te "ajută" să asimilezi și care sunt cele benefice.
Mult succes.
Pa, pa.

| EuTuElEaNoiVoiEiEle12345678 a răspuns:

Aceasta dieta este una care permite consumul variat de alimente si nu este o dieta de infometare. Tocmai pentru ca adolescentii au nevoie de calorii, pentru ca sunt mai energici, aceasta dieta care contine 1500 de calorii zilnic, le va permite sa slabeasca si totodata sa fie corect alimentati pentru ca energia si capacitatea de concentrare sa nu scada.

Dieta de 1500 de calorii permite consumul unor cantitati mici de feculente la masa de pranz. De asemenea, este putin mai bogata in lipide.

Micul dejun

O ceasca de ceai, de cafea sau de infuzie de plante, fara zahar sau cu indulcitor;

Un iaurt slab sau 100 g de branza proaspata slaba sau un pahar de lapte degresat;

O felie de paine integrala (pentru fibre) sau, in lipsa, alba, cu 10 g de margarina;

Un fruct proaspat spalat, dar necojit, pentru fructoza, vitamine si fibre sau, in lipsa, un pahar cu suc de fructe (150 ml)

Gustare (facultativ)

100g branza proaspata, slaba, sau un fruct spalat, dar necojit;

O ceasca de ceai sau o infuzie de plante fara zahar.

Pranz

200 g de cruditati la alegere: morcovi rasi, castraveti, salata verde, ridichii rosii, pepene etc., cu sos vinegreta preparat cu o lingurita de ulei vegetal, pentru acizi grasi esentiali + suc de lamaie, otet, mustar, branza proaspata, condimente...

Dieta speciala pentru adolescenti

150 g de peste sau carne slaba (alternativ cu doua oua de doua ori pe saptamana), pentru proteine;

200 g de legume verzi la alegere: fasole pastai, spanac, sfecla, varza, conopida, praz etc; pentru vitamine si fibre;
Un bol mic de feculente: cereale inegrale (mei, orez, porumb, orz), leguminoase (soia, linte, fasole) sau cartofi (pentru glucide lente si fibre);

O aluna de margarinta din floarea soarelui (5 g);

100 g de branza proaspata slaba neindulcita sau cu indulcitor sintetic;

Un fruct spalat, dar necojit (daca nu ati mancat unul la gustarea de dimineata).

Gustarea de dupa-amiaza

Un iaurt cu 0% grasime;

O bautura calda sau rece, fara zahar sau indulcitor.

Cina

Un bol de supa de legume preparata in casa: praz, telina, morcovi, napi, ciuperci, usturoi, ceapa... pentru vitamine si fibre, si un mar mic pentru glucide, in care puteti amesteca un paharut cu lapte degresat sau semidegresat;

150 g peste sau carne la cuptor fara grasime;

200 g de legume verzi cu 10 g margarina pentru acizii grasi esentiali;

O felie de paine, de preferinta integrala (pentru fibre) sau alba;

Un fruct spalat dar necojit.

Seara (facultativ)

O infuzie de plante (musetel, tei etc.)

| mirian a răspuns:

Buna si eu am avut probleme cu greutatea am facut si sala .am tinut si diete k la carte, m`am si infometat, am incercat si diverse pastile si intr`adevar am slabit pe moment dar mi-am dezechilibrat metabolismul... si nu m`am mentinut deloc la greutatea la care ajunsesem in urma acestor incercari... important e sa iti schimbi modul de a manca...incearca sa nu sari peste micul dejun e masa ce a mai importanta din zi, apoi la masa de pranz poti manca o salata si un gratar din peste pui vita, sau in loc de salata legume fierte sau la cuptor, o supa de legume sau cioarba... iar masa de seara sa fie luata pana in ora 5 si sa consumi ceva usor... spre ex un iaurt, sau un fruct... renunta la dulciuri, si daca poti la paine daca nu inlocuieste`o cu paine dietetica, bea obligatoriu 2 l apa pe zi ( poate nu bei atata apa de obicei- nici eu nu puteam la inceput dar am reusit in cele din urma), renunta la tot ce inseaman bautura racoritoare suc din comert - opteaza mai de graba pentru un fresh prospat de fructe facut in casawinking si ink ceva cand iti e pofta de ceva dulce poti consuma un baton de slabit de la fitness sau Fibrobar ( acesta e un fel de ciocolatat dietetica cu multe fibre ) pot inlocuii cu succes o masawinking dar sa nu faci din asta un obicei... eu una asa mi-am impus sa mananc si ca si tine fac si sala si sa stii ca de aproape un an de zile ma mentin la 58 kg am 1.73 inaltime... si cand mancam neechilibrat am avut in permanenta 70 kg... mult succes! sper sa iti fie de folos sfatul meu