| anonim_4396 a întrebat:

Aseara iubitul meu a vorbit despre fosta lui. I-a rostit numele de alint, genul de muzica preferat al ei. mi-a mai spus ca in trecut voiau sa se mute impreuna etc. Eu l-am intrebat daca mai simte ceva pentru ea, daca inca se mai gandeste. el a spus ca o uraste fiindca l-a ranit in trecut. Pe site-urile de socializare ea inca ii mai da like-uri, are toti prietenii lui in lista.(dupa ce a spus el toate alea am cautat-o, m-am interesat despre ea.) Nu stiu ce sa spun despre asta. Imi puteti da un sfat? Tin sa mentionez ca suntem impreuna de 7 luni. Multumesc anticipat, astept raspunsurile voaste.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O regula de aur ca sa fiti fericiti impreuna spune ca: nu-i bine sa compari actuala/actualul prieten cu fosta/fostul, pentru ca nu aduce nimic bun ori fericit in relatia, dimpotriva, creaza perturnare si relatia se rupe.
Sfatul meu este sa uitati de fosta, fostii, si cei pe care i-ati avut inainte si v-au ranit, ca nu tariti in trecut si va afecteaza memoriile lor.
Spune-i sa o blocheze pe fosta si tu fa la fel cu fostul si incercati sa evitati orice discutie despre fostii, evitati sa faceti comparatii sau sa traiti in trecut, pentru ca nu-i normal asta, in plus, afectandu-va relatia.
Fiti fericiti si vorbiti numai de lucruri pozitive si fericite, ca sa atrageti karma fericirii.

| IJustDeath a răspuns:

Poate ca doar își amintește de momentele din viata lui, cred ca numele de alint a fost spus din cauza ca deja se obișnuise cu el.
Nu ai de ce sa îți faci griji, nu cred ca mai simte ceva pentru ea, poate ca a fost prefăcută cu el și de aceea o urăște.
Nu te mai gândi al asta, ea acum poate sa ii da like-uri la poze, dar asta nu înseamnă decât că îl considera un prieten.

| Coquinnnna a răspuns:

Esti o anosta care nu il raneste, de aia se gandeste la fosta.