| beauty a întrebat:

De la un timp eu si iubitul meu ne certam foarte des, nu stiu cine e de vina.Suntem de 3 ani impreuna, a avut o prietena si a stat 2 saptamani cu ea, inainte sa ma cunoasca pe mine. Aceasta la si inselat, el a si plans dupa ea mi-a marturisit el asta, mi-a spus ca a fost indragostit de ea.Eu nu am mai avut niciun prieten, doar pe el, el a fost primul.Aseara l-am intrebat daca mai simte ceva pentru fosta lui cand o vede si mi-a spus ca nu mai simte absolut nimic si sa nu il mai bat toata ziua la cap cu astfel de prostii.Eu cred ca nu a uitat-o, nu stiu de ce. Apoi l-am intrebat daca ma iubeste si mi-a spus ca da ma iubeste dar cateodata ma uraste pentru ca mereu il sufoc cu astfel de intrebari pe care il enerveaza. Mi-a mai spus ca noi nu putem niciodata trece de un obstacol fara sa nu ne certam, mi-a spus sa ma schimb si sa dau odata uitarii trecutul, pentru ca el a trecut de mult peste el(apropo amandoi am fost vrigini am fost prima fata din viata lui, nu a mai intretinut relatii sexuale cu alta, si sunt sigura ca de inselat nu m-a inselat niciodata). Si mai are o vorba ca el "acolo unde scuipa nu mai linge odata", adica se referea ca nu s-ar ma intoarce niciodata la fosta lui sau in trecut.Cateodata imi spune ca mai bine nu imi spunea ca a avut o prietena ca poate asa nu ne mai certam acum. Cateodata simt ca ma iubeste, imi arata asta, imi face multe mofturi, dar atunci cand ma cert cu el si el se poarta la fel de urat. Ce sa fac ca sa schimb situatia? Oare sa fi asa din cauza ca el a fost indragostit de acea fata si a si plans dupa ea, a plans dupa ea deoarece a prins-o cu cel mai bun prieten sarutandu-se? El avea 18 ani pe atunci. A putut sa o uite definitiv in acesti 3 ani de cand este cu mine chiar daca o mai vedem uneori, ea a mai vrut sa se imapce cu el atunci dar iubitul meu nu poate ierta astfel de lucruri inselatul, nici pe mine nu m-ar ierta daca l-as insela? Ajutati-ma va rog.

Răspuns Câştigător
| lumylumy a răspuns:

Si eu la fel ca tine, dupa 3 ani ma trezesc si il intreb de fostele lui, si mi-a spus ca nu are rost trecutul, acum conteaza prezentul si noi! asa ca stai lin, te iubeste, si cand ati mai vine sa al intrebi in loc de intrebare ai spui un te iubesc! pup

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca n-are nici o legatura cu fosta lui. Pur si simplu a trecut demult peste acea intamplare, dar tu ii tot rascolesti amintiri neplacute. E normal ca neincrederea ta sa-l supere si sa stii ca o sa ajungeti sa va si despartiti daca tu continui sa fii geloasa, rautacioasa si cicalitoare.

| Anca a răspuns:

Vai, relatia e identica cu a mea si a primului iubit. Tot 3 ani am stat cu el si tot din motivul asta ne certam.
Bine, fosta lui a fost prima femeie pentru el si au stat 3 ani si eu, ca si tine si dupa 3 ani il stresam cu : tu inca o iubesti, tu inca te gandesti la ea.

El in schimb nu a mai vazut-o niciodata pentru ca locuiam in alta tara si era imposibil.
Dar eu facusem o manie din chestia asta si imi era frica ca o suna. Scoteam listingurile la tel fix si cautam toate numerele. Mania asta m. a tinut mult si bine. In conditia in care noi si locuiam impreuna de la inceput, eu tot nu ma potoleam.
In final ne-am despartit, dar nu din motivul asta si el inca imi spune :" Sa stii ca nu o mai iubeam pe D, din momentul in care ai intrat tu in viata mea. Dar atata mai stresat cu ea, de n-ai idee. AS fi dat orice sa termini cu suspiciunile legate de ea si sa ne traim si noi relatia ca 2 oameni normali, in conditiile in care niciodata nu vorbeam de ea, am rupt legatura total cu ea si te-am mai cerut pe tine si de nevasta."

Deci SFATU MEU : Daca chiar il iubesti, de azi UITA ca exista acea fata si axeaza-te DOAR pe relatia voastra. Dupa 3 ani cu tine, si fiind prima pentru el NU o mai iubeste pe aia.
Toate fostele relatii insa, se duc intr-un sertat din sufletul nostru si vor ramane amintiri. Amintirile nu i le poti lua. Dar nu ii mai deschide sertarul cu fosta prietena, pentru ca TOCMAI tu ii amintesti de ea.

Fostul meu mi-a zis la un mom dat : Tu te gandesti la ea de o mie de ori mai mult decat m-as putea gandi eu!

Deci, declara subiect inchis persoana ei!

| fabiola a răspuns:

Atata vreme cat nu te afecteaza trecutul, traieste prezentul. Apreciaza-i sinceritatea si nu il rasplati decat cu dragoste, cu ceea ce ii face bine! Restul vine de la sine!

| DrViorel a răspuns:

Sa te schimbi tu, nu situatia trebuie shimbata ci persoana ta, el ti-a explicat clar punctul lui de vedere, deci daca nu ai incredere in el, atunci lasa-l, nu inteleg de ce il tot intrebi cand el iti tot explica cum sta treaba, daca nu ai incredere in el atunci lasa-, plus ca voi ati stat 3 ani iar el cu domnisoara doar 2 saptamani. oricum, trebuie sa incetezi cu astfel de intrebari caci din ele denota ca nu ai incredre deloc in el... O zi buna!

| bogdand a răspuns:

De ce va stresati voi asa, degeaba. Orice cuplu se cearta, e normal, mai ales dupa 3 ani. Stai linistita si incearca sa vezi ce il enerveaza de fapt, ce e in neregula cu el, daca este in neregula.Incearca sa nu pui prea multe intrebari. Noi barbatii nu reactionam bine sub lampa interogatoriuluihappy
Iubiti-va multhappy

| viki1212 a răspuns:

Chiar nu are niciun rost sa te stresezi cu astfel de lucruri. Ea a fost fosta tu esti actuala el pe tine te iubeste, oricum individa nu meritat nici macar un saltu pentru ce a facut, e un nimic, o carpa de sters pe jos. Nu il mai stresa cu astfel de intrebari, il enerveaza pentru ca el te iubeste pe tine si nu vrea probabil sa te piarda ca tu te gandesti la una care nu merita. Tu ai fost aleasa, fi fericita f-al fericit asa cum te face si el pe tine. Traiti clipa si lasati certurile ca sunt destule rele in lumea asta. Deci inainte sa il mai intrebi ceva mai bine spune-ti in gand :eu? nu ma cobor la nivelul individei aleia, e un nimic pe langa mine. Si totodata din vina ei tu esti acum cu cel iubit. Asa a vrut Dumnezeu ca voi doi sa fiti impreuna. Asa ca lasa gandurile negre, iubeste-l ca il meriti.

| SCUFY a răspuns:

Daca vrei ca relatia sa aiba un viitor trebuie sa uiti ce s-a intamplat, a trecut el in prezent e cu tine nu? deci asta conteaza, arata-i ca ai uitat tot si pentru. tine el e m-ai important decat orice.Nu-l m-ai cicalii.in curand nu vei mai avea pe cine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vroia sa fie cu fosta te lasa balta de multwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.daca intr-adevar o vroia pe fosta merge de mult la ea.si daca chiar nu te iubea.crezi ca mai aveati 3 ani impreuna.mai ales ca ati fost amandoi si virgini.deci te iubeste.numai ca il enerveaza si pe el cand ii spui astfel d intrebari din trecut. poate ca nu ii place. conteaza ca e cu tine si ca va iubiti.

| drpaula a răspuns:

Buna beauty! eu cred ca ar trebui sa nu ii mai amintesti de fost lui prietena care a fost acum 3 ani din spusele tale! bucuativa de relatia voastra si nu lasati pe nimeni sa vo strice ca e pacat imi ales daca va iubiti mult! inceraca sa ai mai multa incredere in el si daca e de 3 ani cu tine inseamna ca te iubeste! asa sunt baietii mai orgoliosi si unele fapte nu vor sa le recunoasca dar sunt sigura ca el tine la tine! inceraca sa ai mai multa incredere in el!

| deea0614 a răspuns:

Nu ai dc sa iti faci griji. pentru ca da inteleg ca esti curioasa.na iti place sa ii descoperi trecutull.dar crede-ma ca nu ai de ce sa iti faci griji pentru asta. pentru ca totusi aveti 3 ani impreuna.si il enerveaza poate cand ii pui astfel de intrebari.dar trebuie sa lasi d le tine si sa nu ii mai spui.deci trebuie sa iti spuna un fel d intrebare? nu putea sa te lase de mult si sa se intoarce la fosta? deci nu ai dc sa iti faci probleme.trebuie sa va iubiti.si asta e tot ce conteaza.