| anonim_4396 a întrebat:

Colega mea de banca nu-mi mai vorbeste si chiar nu stiu de ce. Adesea avea astfel de,, toane", tipa, nu-mi vorbea sau imi vorbea urat. Poate ea ma vede ca pe o eventuala rivala la scoala, caci amandoua invatam la fel de bine. Si mai e un lucru pe care l-am observat la ea: spune ca nu a invatat nimic sau ca nu invata, ca nu o intereseaza de scoala, dar tocmai atunci vine cu lectiile invatate. Azi am sunat-o, nu mi-a raspuns, am intrebat-o de vorba pe mess, nu mi-a raspuns.
Ce-i de facut?

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E invidioasa pe tine si vad ca face concurenta cu tine la invatat dar tu ignor-o si las-o sa se bucure...

| yellowalien a răspuns:

Astea-s copilarii! Sfatul meu este sa nu te arati prea afectata de situatie. Fii mai indiferenta, inceteaza sa o intrebi daca e suparata sau ceva cand vezi ca face mofturi degeaba. Vorbeste cu alte persoane, arata-i ca iti e foarte bine si fara ea si curand va veni ea la tine. Daca nu se poate cu vorba buna, atunci da-i cu indiferenta (indiferenta ne termina pe toti...)
Daca se va comporta mai urat cu tine sau iti va vorbi aiurea, incearca sa te muti cu altcineva.

| cooldreams a răspuns:

Probabil o fi geloasa pe tine ca inveti mai bine sau cinte stie, poate are cine stie ce porbleme in familie si e suparata. Daca nu sunteti prietene, nu vad care ar fi problema. Cauta-ti alta colega si las-o sa vada ce greseala a facut pierzand o colega minunata ca tine. Lasa ca incepe scoala acusi si lamuriti voi lucrurile. Poate isi revine. Bafta!