| MymyMihaela a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu ceva?! Deci. Acum ceva timp m-am certat cu prietena mea cea mai buna *pe atunci*. Deoarece ea ma folosea, ma mintea pe fata, nu statea cu mine, iar eu de 'teama' sa nu se supere cand eram la scoala stateam in banca sa o astept pe ea, fara a-mi petrece timpul cu alte colege. -_- Asa, deci. Acum aproximativ 2 saptamani (daca nu si mai mult) ea a venit la vecina mea sa se vopseasca, si m-am dus si eu cu ea. Dupa ce s-a vopsit a trebuit sa se duca la bunica ei sa se spele si am fost cu ea. Dupa ce s-a spalat ne-am intors la vecina mea sa vada cum a prins-o vopseaua. Apoi vecina mea a indreptat-o cu placa pe prietena mea. Am stat cu ea, desigur. Dupa ea a sunat-o pe o alta fata sa vina la vecina mea sa plece amandoua de acolo. Au plecat, si am plecat si eu. Acasa! S-au dus, s-au plimbat, dar pe mine nu m-au intrebat daca ies. -_- Asa, dupa am sunat-o pe tipa cu care plecase prietena mea cea mai buna sa vad ce face, mi-a raspuns, am vorbit ce am vorbit si la un momendat i-am auzit vocea Andreei (prietenei mele cele mai bune), era destul de tarziu, peste 8-9 seara. Si am intrebat-o pe Felicia (tipa aia) daca e la Andreea, Nu a spus nimic, s-a facut asa o liniste. Dupa care sare Andreea si spune ca e ea la Felicia. Mda...Nu am mai spus nimic despre asta si pe parcursul conversatiei pe care am avut-o dupa asta i-am auzit vocea bunicii Andreei si mi-am dat seama imediat ca Felicia era la Andreea. Am terminat conversatia, care a avut loc intr-o sambata seara, mai exact pe 31 mai. De 1 iunie am fost in oras cu toate si nu am spus nimic de asta. Dupa luni la scoala m-am mutat o ora cu o colega, de la care am aflat ca de fapt Felicia dormise la Andreea. M-a deranjat faptul ca m-au mintit pe fata. Dupa am realizat ca toate se leaga si ca ele ma mint pe fata si nici macar nu stiu sa minta. In pauza m-am dus la fiecare si le-am spus "Invata sa minti si dupa vorbeste cu mine". Bineinteles ca au realizat imediat despre ce era vorba. Nu am mai vorbit de loc cu ele, timp de cateva zile. Am vorbit mult despre asta cu alte prietene si am aflat ca ele m-au mintit doar pentru a nu ma supara. Vi-se pare normal? Ca mie nu. Si am aflat si ca Andreea a vrut sa ma minta, nu Felicia. Dupa m-am impacat cu Felicia. Si cu Andreea nu am mai vorbit de loc. Si-a cerut scuze de doua ori, dar nu i-am acceptat scuzele spunandu-i "M-ai mintit?! M-ai pierdut". Deci si acum suntem certate. Daca a venit vara eu nu pot iesi cu alte fete, deoarece si ea iese cu aceleasi persoane. Iar eu nu vreau sa dau ochii cu ea, avand in vedere ca m-am mai certat o data cu ea, pentru ca i-a spus unui tip ca il plac, cand nu era asa si eu doar am spus ca e dragut. Tot asa ma mintea pe fata si spunea ca Felicia nu e cea mai buna prietena a ei si azi au venit imbracate la fel la scoala si tot cu pretextul ala "Nu suntem cele mai bune prietene". Ma rog, am iertat-o usor. Dar acum am spus ca nu o iert, vreau sa vada cum e fara mine, vreau sa sufere. Ce sfat imi dati? Sa o iert? Sa nu o iert? Sa o ignor? sa nu o ignor? Sa continui sa ies cu prietenii chiar daca e si ea? Va rog ajutati-ma, am nevoie de un sfat. sad Dau fundita celui mai bun sfat. Cu argument.

Răspuns Câştigător
| SimoNARaluCA a răspuns:

Nu o ierta. Cine te-a rănit o dată, o va face din nou. Ipoteză demonstrată. Quod erat demonstratum, dacă e s-o luăm cu latina. Nu-ți merită prietenia, niciodată nu a meritat-o. Ieși cu fetele cu care iese și ea, demonstrează-i că viața ta nu orbitează în jurul ei. Râzi, fi fericită, distrează-te. Demonstrează-i că nu a fost atât de importantă.

5 răspunsuri:
| BloodyDagger a răspuns:

Draga Mihaela. Sa inteleg ca sunteti eleve de gimnaziu. Nu e nimic anormal sa va certati la varsta asta, in acest mod. Sfatul meu pentru tine este sa o ierti, dar de acum in colo sa nu mai pui la fel de mult suflet ca pana acum. Daca ai continua cu aceeasi atasare, doar tu ai avea de suferit, iar andreea(parca asa o cheama pe prietena ta, cred) ar continua la fel. Daca observa cum tu te detasezi si daca ii pasa, atunci ea va incerca sa se reapropie de tine.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Multa bafta! happy

| MymyMihaela explică (pentru BloodyDagger):

Sa spunem ca as ierta-o si acum. Am iertat-o deja de doua ori, cu siguranta v-a continua sa ma minta si sa ma insele, nu? O data iertata, greseala e repetata. Daca am iertat-o o data ea imi v-a gresi mereu, vazand ca o iert.

| BloodyDagger a răspuns (pentru MymyMihaela):

Asta e destul de adevarat. Dar gandeste-te ca daca ii arati ca nu iti prea pasa de prietenia voastra la fel ca inainte, poate va da semne de schimbare. Parerea mea.

| xBlackUndergroundx a răspuns:

Nu am citit decat pana la "Deci", asa ca sfatul meu e sa o ierti.

| esme12 a răspuns:

Pai pentru tine nu cred ca e unsor sa stai fara ea.Dar totusi iarto daca o sa te minta si a 3 oara mai bine nu mai vb cu ea.Parerea mea. Sper ca te-am ajutat