| anonim_4396 a întrebat:

Buna...
De ce imi apare sotia fostului meu iubit la sugestii de prietenie?
Ma urmareste? Eu il mai urmaresc din cand in cand pe fostul pe Instagram dar nu imi apare la sugestii.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca fostul tau inca e pe lista ta de prieteni, atunci "automatul" sistemului iti poate oferi si prietenia "prietenilor" lui, adica si al sotiei.
Nu esti obligata sa accepti orice oferta.

| Ana407 a răspuns (pentru Bula):

Ii am nr in agenda telefonica dar nu suntem prieteni pe nici o retea insa nu stiu dc imi tot apare profilul sotiei lui la sugestii pe insta si Facebook si nu imi apare profilul lui de ex la sugestii

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Ana407):

Daca ii ai in lista, insemna ca ii cunosti personal sau ai inteactionat cel putin o data cu persoanele respective, iar retelele respective iti amintesc de ei si acolo.
Nu insemna nimic, poti stege solicitaea.

| Bula a răspuns (pentru Ana407):

Te poti uita pe profilul ei si vezi cati "prieteni" comuni si pe cine le aveti...winking
Cu cat sunt mai multi, cu atat e probabilitatea mai mare ca sistemul sa-ti sugereze automat prietenia. happy

| cuvant a răspuns:

Instagramul face parte din grupul Facebook sau meta. Posibil ca sa tina minte ca il urmaresti.
Posibil sa fii fost intr-o locatie apropiata si Facebook-ul sa fii vazut locatia si de aceea sa iti apara.
Esti sigura ca fostul nu are parola ta? Poate sa se intample daca el se conecteaza la tine.
Posibil sa te urmareasca pe tine si Facebook-ul sa stie ca ai fost prieten cu fostul.

| darrio2007 a răspuns:

Este doar o sugestie de prietenie. Nu inseamna ca te urmareste.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aveti multi prieteni comuni.

| Violleta2022 a răspuns:

Blocheaz-o, ca prietenie cu asa ceva, oricum nu se face.

| Ana407 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bineinteles ca nu o am la prieteni dar tot imi apare la sugestii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ana407):

Nu este nevoie sa o ai la prieteni ca sa o blochezi, ci sa mergi pe contul ei, acolo unde sunt 3 puncte sa le accesezi, selectand block.
In felul asta ea nu te mai poate vedea deloc, dar nici tu.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva, sotia fostului iubit nu-ti apare la prieteni, ci la sugestii de prieteni, care-i o lista total aleatoare pe care o genereaza FaceBookul, odata ce aveti prieteni comuni.
Femeia aia nu te urmareste si nu cred ca te vrea de prietena.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, nu inseamna nimic. Aveti doar prieteni comuni si atat. La cate persoane apar la sugestii de prietenie, oare toate te urmaresc?
Nu.

| Mopmop a răspuns:

Ii scoti nr de tel fostului din agenda telefonului si nu iti mai vin sugestii de prietenie din lista lui.

| KR0N5TADT a răspuns:

Dacă îl ai pe fostul în agenda telefonului și ai confirmat contul cu nr. tău, softul Facebook face tot felul de asocieri între numerele de telefon înregistrate. Asta se întâmplă. Dai block și gata.

| Mavni a răspuns:

Nu asta e algoritmul.
Desi e hilar ca tu il urmaresti pe el, dar nu vrei ca ea sa te urmareasca.
Fiindca tu il urmaresti pe el, iar ea cu siguranta este intre "prietenii" lui, platforma face sugestii (sugestie, nu cerere) de prietenie.

| danieltulcea84 a răspuns:

Deoarece,posibil să îi ai numărul ei în agenda telefonului tău sau soțul tău sau unul din "prietenii" de pe Facebook o au pe ea la prieteni.