| JonRazvan a întrebat:

De ce oamenii trebuie sa fie asa nesimtiti, lipsiti de rusine? Nu pot intelege, nu va mai suport. Toata lumea se uita ciudat la mine pe strada fiindca sunt japonez (la origini, nu am fost niciodata in Japonia, nu stiu limba). Unii baieti si unele fete ma iau peste picior din cauza asta, ca sunt altfel, unii zic ca sunt emo (asa imi sta parul), unii rad si de fizic. Nu am vazut romani sa comenteze la romani despre aspectul fizic pe strada decat in putine cazuri, de ce lumea se ia de mine ca sunt de alta rasa? Si la scoala, si peste tot.

11 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Nu stiu exact care este problema ta, insa mie mi se pare ca doar vrei sa te lauzi cu asta.
E ok sa fii japonez sau cel putin sa arati ca unul. Oamenii judeca aspectul fizic pentru ca sunt superficiali si idioti. Asta nu trebuie sa te afecteze, e ceva normal sa fii anormal.

| thegatekeeper a răspuns:

De obicei, oamenii privesc ca fiind "ciudat" sau "neobisnuit" ceea ce le este strain lor, lucrurile sau, in cazul de fata, persoanele pe care nu le vad in fiecare zi, cum ar fi strainii. O mare parte, intr-adevar, rad sau fac glume pe seama acestui lucru, ceea ce mi se pare fara nicio noima, fiindca este ceva banal si fara sens sa razi de cineva doar pentru asa ceva. Dar unii pot sa se uite lung doar din cauza curiozitatii, pentru pur si simplu nu vad in fiecare zi persoane de alta etnie fata de cea proprie. In orice caz, nu ar trebui sa iti pese sau sa te simti deranjat de comentariile sau privirile prea lungi ale celorlalti, chiar daca poate fi destul de dificil, uneori. Incearca sa te comporti firesc, pe cat posibil. Cu siguranta ca, la un moment dat, vei da si peste persoane carora nu le pasa de detalii de felul acesta si care iti vor deveni prieteni, intr-un final.

| Anonima264 a răspuns:

Salut!
Asa sunt multi romani...nu au ce sa faca.
Mai bine ignora-i!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi romani(si nu numai)nu sunt obisnuiti cu oameni diferiti si de aceea, mai ales in cazul in care aceste diferente sunt rare, apar astfel de situatii.Bineinteles,aici intervine si bunul simt, dar nu iti merita atentia cei care nu-l au si te critica doar pentru faptul ca esti diferit.In orice caz, iti garantez ca cei care comenteaza la asresa fizicului tau, comenteaza si la adresa altor romani, indiferent ca sunt pe strada sau in alte locuri.Nu trebuie sa le acorzi prea mare atentie si nu ezita sa glumesti cu ei pe acest subiect. Spre exemplu, in cazul in care te fac emo, le poti spune ca parul tau are propia lui personalitate si ca nu-i stai in calehee hee, iar in cazul in care te implici intr-o discutie, poti strecura o replica gen"Poate si japonezul sa participe la discutie?batting eyelashes", pe un ton cald si glumet.In cazul in care vor vedea ca esti impacat cu tine insuti, in primul rand, si ca nu te deranjeaza comentariile lor, sansele sa te mai "slabeasca" sunt foarte mari.In orice caz, nu sunt toti asa.Sunt unii care, chiar daca nu par, te privesc chiar admirativ, doar pentru ca esti diferit.Cat despre oamenii care se mai uita ciudat la tine pe strada, nu trebuie sa pui totul pe seama aspectului tau; multi au zilele lor proaste si in cazul asta te pot privi ciudat, desi singurul lucru pe care-l au in cap sunt problemele lor.Personal,nu am absolut nici-o problema cu strainii si chiar sunt incantata cand am ocazia sa cunosc unul. Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit, si de mine se iau oamenii pe strada, ptc am stilul emo -_-. Nu ii inteleg ce treaba au cu mine. insa ii lasa sa vorbeasca, si merg mai departe. asa'i viata in ziua de azi.

| Nayuky a răspuns:

Nu neaparat. oamenii sunt pur si simplu tampilaughing si la mine se uita ciudat si se mai si holbeaza unii..si nu sunt nici vopsita nici prea inalta nici grasa dar nici prea slaba si hainele si parul sunt ok.pur si simplu sunt ei tampi..nici eu nu ii suport..asa ca mi-am luat adidasi cu luminita..lumineaza foarte tare..asa macar le-am dat un motiv sa se holbeze la mine ca la un exponat ciudat dintr-un muzeu.E pacat ca nu ai fost in Japonia niciodata..eu acolo voi merge cat de repede posibil.Nu are rost sa iti pui mintea cu asfel de oameni..trebuie sa cobori mult prea mult..Aspectul fizic pe strada..eu ma amuz foarte mult cand merg imbracata ca si un anime pe strada si atunci chiar se uita toti la mine ca la o nebuna.Mie cam imi e rusine cu tara asta. Observ ca parintii te-au crescut dupa principile japoneze(sa nu ma intelegi gresit ma refer la faptul ca au facut un lucru bun..adica ai bun simt si esti un om civilizat..asta la noi este o raritate crunta din pacate).Eu in locul tau as fi mandra ca sunt japoneza^.^..parerea oamenilor de aici conteaza oricum prea putin pentru mine.o sa te obisnuiesti..Asa cum si eu m-am obisnuit ca dupa primul an de liceu toti sa ma faca ciudata si sa isi bata joc de mine ca vreau sa ma mut in Japonia..si mai imi zic Hachikara si tampenii.dar eu nu suport sa isi bata cineva joc de mine fara motiv..asa ca ii pun la punct..sau trec pe langa ei ca si cum nu exista. Daca vrei sa mai vb iti dau numele meu de fb.

| DanScutaru a răspuns:

Mie de exemplu imi plac japonezii si eu nu suport sa ascult prietenii mei cind isi bat joc de ei si nici macar nu le spun pe nume da ii numesc pe toti din asia de est chinezi, pentru ei toti sint chinezi cu ochii ingusti... Nu fi trist pur si simplu nu le atrage atentia, iar celor care isi bat joc intoarcele-o dublu si nu te mai complexa... Ganbattewinking

Răspuns utilizator avertizat
| MllsEcstasy a răspuns:

Crede-ma ca romanii se iau si de alti romani. faptul ca esti de origine japoneza nu constituie decat o scuza, dar adevarul e ca ai putea sa fii oricum, caci ei tot se vor lua de tine. nu ii mai baga in seama. daca ii ignori, la un moment dat o sa se 'raceasca' glumele si o sa se plictiseasca sa te mai ia peste picior.

| ZxZBaByGirl a răspuns:

Asa sunt romanii, prosti. Daca ei nu au fost intr-o tara straina, unde poti merge pe strada si in chiloti si nimeni nu se holbeaza, e normal sa se uite in halul asta..niste tarani care daca vad un om "diferit" incep sa isi faca semne si etc. Vai iti dai seama ce au vazut. Nu`i lua in seama! :*

| ionutovidiuu a răspuns:

Invidia crede-ma eu as vrea sa fiu in locu tau... si poate ca ti se pare ca se uita ciudat. poate in genu wow: a venit din."civilizatie" in taranime eu nu as face asa ceva as sta acolo... oricum nu ar trebui sati pese fiecare e mai specialhappy