| Alabell33 a întrebat:

Deci am o problema cu părinții mei, in special cu mama.ea vrea sa stau împreuna cu un baiat care am avut o relație in urma cu 2 ani, timp de 5 luni dar eu una nu mai vreau, nu il mai iubesc. încerc sa-mi caut alt prieten si cand ii spun mamei ca vorbesc cu altul țipa si spune ca mult nu o sa va țină...mda a avut dreptate ca nu ma ținut mult ..acum vorbesc cu un baiat si pare sincer ..imi arată cu cine vorbește,ma înțelege, etc as vrea sa-i spun mamei dar mi-e frica ca dupa nu o sa ma lase. sad Sincer e culmea ..am fost in vacanța la luat si pe baiatul cu are am stat 5 luni,mergem frecvent la ei acasa. ceea ce imi displace, eventual sa mai si rămânem peste noapte. straight face. Imi zicea mama intr-o zi ca trebuie sa plece in Spania la sora lui si sa ma ai si pe mine.dar eu ce sa fac acolo? Ca împreuna cu el nu mai sunt..nu are niciun rost sa mi-l bage pe gât straight face Dar ea nu înțelege si gata sad El încă ma mai Iubește, si cand mergem la ei acasa încearcă sa ma sărute si nu pot sa-l resping ca se supăra straight face si apoi cand merg acasa ii spune mamei si se supăra si ea ..chiar intr-o zi vorbeam cu dansa daca mi-am început viața sexuală si i-am zis ca NU! Si ea zice ca " vai daca ai face cu Andrei ( asa il cheama pe baiat) as știi ca ai făcut cu el el si gata,fără alți" straight face Mda, dragut nu? straight face. Apropo Menționez ca am 16 ani... In fine deci ajutati-ma cu un sfat va rog, ce ați face voi in situația mea. Va Multumesc! Cel mai bun răspuns primește funda! :*

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Si tu gresesti si mama ta. Cat despre baiatul acela, are un caracter extraordinar de grosolan si nepoliticos; e un profitor.
Mi-ar placea ca si mama ta sa citeasca ce scriu eu aici -si va cunoaste si ea educatia.
O relatie cu o persoana de sex opus se face numai atunci -fara nici o exceptie- cand amandoi sunt pregatiti de casatorie din toate punctele de vedere. Altfel, va exista cu siguranta naufragiu in relatie. Si mai cu seama relatia se face daca amandoi tin unul la celalalt.
Asadar, in ce te priveste, orice relatie ai avea cu unul sau cu altul, nu vor fi decat rezultate pline de suferinta.

Cat despre mama ta, spune-i ca nici Dumnezeu nu ne obliga sa-L iubim, chiar daca ne-a oferit zilnic dovezi peste dovesi ale iubirii Sale; cu cat mai mult nu ne poate obliga un om sa iubim un alt om! Ba inca baiatul cu care mama ta vrea sa fii, am spus mai sus ca are un caracter iesit din comun de rau. El profita ca o vulpe vicleana ca tu nu ai putere in fata mamei tale cand ea te aduce in casa lui. Atat el cat si mama ta au caractere sadice, care vin de la cel rau; amandoi sunt parsivi si vor sa-si implineasca planurile calcand peste constiinta altuia. Aceasta este viclenie diavoleasca.
Caracterul tau este pus la proba acum. Si Dumnezeu te poate ajuta daca vei trai placut inaintea Lui. Ce te sfatuiesc sa faci este sa nu cedezi. Poti trece peste situatia acesta, dar numai cu putere de la Dumnezeu. Concret, pune-te pe genunchi si cere lui Dumnezeu sa te ajute. El va face aceasta daca Il vei ruga. El a promis: " "Voi Ma veti chema si veti pleca; Ma veti ruga, si va voi asculta." (Ieremia.29:12) Si inca un lucru: nu lasa pe nimeni sa-ti calce peste constiinta, indiferent ce se va intampla; Dumnezeu va aprecia lucrul acesta. Spune-i mamei tale un "NU" hotarat ca nu vei fi cu baiatul acela, si ca nu il vei mai lasa sa te sarute.
Cat despre baiatul acela, daca te-ar fi iubit, ar fi acceptat decizia ta de a va fi pastrat distanta unul fata de altul.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce mama draguta! La 16 ani ai tai te imbie sa faci sex.E adevarat ca doar cu el.Ce fericire ar fi pe fete sa aiba toate mame ca a ta.Sa nu se mai vaite pe aici.Nu face bine ca se amesteca in problemele tale sentimentale.Ar trebui sa iti mentii punctul de vedere.Chiar si in fata lui Andrei.Ii spui ca nu ai sentimente pentru el si gata.Nu te poate forta mama ta sa il alegi pe el.Nu suntem in Evul Mediu.Succes!

| SkyPilot a răspuns:

Incepi prin a spune baiatului clar ca intre voi nu mai este nimic si ca nu mai vrei sub nici o forma sa te atinga sau sa vina in preajma ta. Esti tanara dar trebuie sa fii hotarata ca este viata ta in joc si nu vrei sa te trezesti legata de unul pentru care nu simti nimic.
Daca scapi de el, ii vei tempera entuziasmul si mamei tale. Fii cat se poate de explicita ca viata ta sentimentala este numai a ta si nu permiti nimanui sa se amestece.

| MskDesign a răspuns:

Credeam ca parintii din ziua de azi au reusit sa renunte la astfel de atitudini fata de copiii lor, dar se pare ca nu.In primul rand, ar trebui sa-i spulberi orice vis acelui baiat si sa ii explici mamei tale ca suntem in 2015 si ca nu decide ea pe cine iubesti si pe cine nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mama ta te iubeste te va lasa in pace si nu iti va indesa niciun profitor pe gat! Incearca sa ii explici ca e viata ta si ca nu te poate oblige!

| frostxtq a răspuns:

Nu te supara dar mama ta e de toata jena si tu esti fraiera ca o lasi sa se bage si sa faca reguli in viata ta.
Nu mai merge la baiatul ala acasa si in niciun caz nu ii mai permite sa te sarute, ce iti pasa ca se supara? Sa inteleaga odata si maica-ta si baiatul ala ca nu mai e nimic intre voi si ca vrei sa fii cu un baiat pe care il iubesti. Daca ii permiti la maica-ta sa intervina de pe acum, o sa iti aleaga si viitoul sot tot ea si nu o sa fii fericita niciodata. Crede-ma ca nu multi baieti suporta ca soacra sa se bage in relatia lor si nu o sa gasesti un baiat care sa stea cu tine, totul din cauza mamei tale.

| Dracoola a răspuns:

Este viata ta si ai dreptul sa alegi ceea ce la un mement dat consideri ca este mai bine pentru tine. Mama ta nu are dretul sa ia decizii in ceea ce priveste viata ta intima cat si sociala.

| irishine a răspuns:

Cum il saruti pe ala ca daca nu se supara? Da-i o palma si supara-l.E viata ta, e vointa ta! Nu mama ta o sa stea cu el, baga-i asta in cap.Nu am mai vazut asa ceva decat in telenovele laughing Si ce discutii poarta mama lui cu tine? Doamne, sa imi zica mie cineva asa cum ti-a zis tie femeia aia ca vai...Tu fa ce vrei tu ca asta conteaza, o sa lasi pe altcineva sa decida pana si asta pentru tine? Nu-i mai da atentie baiatului care nici nu stie sa se poarte cu o fata.Tu ai un tipar de baiat pe care-l vrei pentru tine si mama ta cu ce se poate amesteca? Tu stii ceea ce vrei pentru tine, ce ti se potriveste. Cate as face si spune in locul tau laughing Cu baiatul ala care cica te iubeste da' habar n-are sa se poarte cu tine si cu mama lui as rupe legatura si mamei i-as da suficiente argumente logice pentru a-si da seama ca greseste.