| anonim_4396 a întrebat:

Deci imi urasc tatal, si va spun si de ce...
Daca aveti chef sa cititi bine, daca nu...

...deci...
Mama nu e casatorita cu tata, mama `l-a luat` doar pentru ca atunci cand s-au cunoscut ei, tata era divortat de fosta nevasta si i-au ramas 3 copii, mama a vrut sa-l ajute! Mama si ea a mai avut un sot care nu s-a prezentat la tribunal atunci cand a trebuit, deci ei nu au divortat! Dupa vreun an mama a facut un copil cu tata(care e soramea)si atunci cand s-au dus sa-i faca certificatul de nastere, femeia aia sau ce era, a trecut-o pe numele lu-i tata, desi ei doi nu eram casatoriti(cica e o greseala)cand m-am nascut eu m-a trecut pe numele lui mama(adica numele de la fostul sot), deci pe soramea o cheama D... iar pe mine B...
Azi, trebuia ca tata sa mearga la tribunal ca sa ma recunoasca ca fiind fica lui, dar el(om handicapat cum e)nu s-a dus, iar acum trebuie sa astept pana la 18 ani ca sa ies din tara(deci inca 4 ani)
Eu voiam m-ai mult sa plec pentru.ca si mama si sora mea vor pleca la vara iar eu sunt nevoita sa raman cu el. Ceilalti frati ai mei sunt plecati si ei!

Ce sa fac?

*sper ca ati inteles macar un sfert din ce am scris, si sa ma puteti ajuta*
MULTUMESC!

13 răspunsuri:
| tabittha a răspuns:

Te inteleg ca esti suparata, drept dovada si felul in care ai scris si te-ai exprimat aici, insa incearca sa nu mai jignesti pe nimeni niciodata, nici scris nici verbal, ca nu rezolvi nimic. Esti la varsta la care te simti neinteleasa. Asa este si dezordinea din familia ta accentueaza si mai tare starea. Oricum pana la vara mai este un an. Incearca sa o rogi pe mama ta sa te inteleaga ca nu poti ramane singura si toti ceilalti sa plece ca nu este corect. Problema se poate rezolva stai linistita, insa e nevoie de multa bunavointa si intelegere. Adica daca cei doi parinti comunica spre a rezolva aceasta problema, pot inca sa-ti faca pasaportul. Mai insista, dar cu calm, fara sa iasa vreun alt conflict familial.

| niknip a răspuns:

Vorbeste cu mama ta ea te poate ajuta.Ea sa vb cu tatal tau sa mearga la tribunal.Tu daca esti trecuta pe numele mamei cred ca poti sa iesi din tara daca pleci cu mama in strainatate.Nu stiu sigur dar cred ca poate face la notar un act prin care tutorele tau sa te lase sa iesi din tara cu o alta pers. majora...

| ioana1704 a răspuns:

Da ai scris cam imbarligat. pai ai sau nu tata in acte? daca nu e scris nimic in dreptul tatalui... n-ai nevoie de accept. Daca e trecut vreun nume in dreptul tatalui, trebuie un act oficial de la notar ca tatal isi da acceptul ca tu sa iesi din tara. cam asta ar fi

| FollowTheLight a răspuns:

Practic, nu prea poti face nimic.Mai, acum nu trebuie sa iti urasti tatal, chiar daca nu iti e tata biologic.O fi uitat si el, chiar crezi ca a facut-o din rea intentie? Da ce, nu se mai poate duce la tribunal azi? Sau ce, aia merg pe principiul: acum ori niciodata?
Si sa zicem ca e asa cu zici...e asa o mare tragedie ca nu vei mai iesi din tara? Nici eu nu cred ca voi iesi din tara pana la 18.Nu cred, fiindca nu cred ca voi avea ocazia, atata tot.Si sunt unii oameni care nu ies NICIODATA din tara! Tata are aproape 50 si nu a iesit inca din tara! La fel si mama.Deci stai linistita, NU e o tragedie!

| Alice1122 a răspuns:

Te înțeleg perfect ceva de genu am pățit și eu căci mama mea a divorțat de tatăl meu iar de prost ce este tatăl meu nu vrea sa îmi trimită o foaie care m-ar ajuta sa ies din țară acum și eu trebuie sa aștept pana la 18 ani sa ies din țară asa ca...nu prea ai ce face chiar îmi pare rău pentru tine

| Pirkko a răspuns:

Eu am citit tot ce-ai scris dar nu inteleg care este motivul pentru care tu il urasti. Tu stii ce inseamna a urî?
URÎ, urăsc, vb. IV. 1. Tranz. A avea un puternic sentiment de antipatie, de dușmănie împotriva cuiva sau a ceva; a nu putea suferi pe cineva sau ceva.

Si sa-ti tratezi tatal de handicapat doar pentru ca nu s-a dus la tribunal este josnic. Vorbesti despre el cu dispret. Rusine sa-ti fie, fetito!

| νєησм a răspuns:

Nu am reusit sa inteleg nimic din ce ai spus tu acolo, imi pare rau nu te pot ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cristina? am inteles ca faceti parte dintr-un grup dezorganizat,o adunatura,o gasca fara,acte,fara nume,fara responsabilitati,adunati sau imprastiati ca nici voi nu stiti care cine, cu cine este frate sora, mama tata etc.nu e vina ta.este vina unor idioti care la fel ca multi pe aici,spun ca nu e nevoie de o hartie ca sa te casatoresti fiindca dragostea spune totul. uite ca E nevoie de un certificat de casatorie, de o mama legala de un tata legal, si mai ales de un NUME de familie care nu este putin lucru.mamei tale ii place p.a si viata dea valma? nu-i place ordinea si siguranta unei familii? cum poate o femeie sa dea numai peste dobitoci? in viata? ca mai sant si oameni.

| ravens a răspuns:

Buna imi pare rau pentru tine stiu cum este sa ai un parinte care sa nu sa se intereseze de tine(eu nu am tata de cand eram mic)dar poate nu la interesat,dar daca stii unde sta, du-te la el si cerei explicatii de ce, macar cu atat tie dator nu?

| re1111 a răspuns:

E pacat ce ti s-a intamplat

| kangolitaa a răspuns:

Scuze nu te pot ajuta nu prea am inteles nimic.

| Cristina_3731 a răspuns:

DrivemeToyou:
1.Imi este tata biologic
2.A facut.o cu buna stiinta
3. epntru mine e o trgedie ca nu ies din tara

| Cristina_3731 a răspuns:

Niknip au facut asta,tata a fost de-acord,dar azi, cand trebuia sa mearga la tribunall el nu a mai vrut.
El stie ca o se plecam(eu mama si soramea)si el nu vrea asta, su d-aia cred ca nu a fost!

MULTUMESC oricum de raspunsurihappy