| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata comunitate. Nu sunt aici pentru a ma plange, dar as vrea parerea voastra sincera. Mediul familial nu mi-a fost prea favorabil, si trebuie sa ma dezvolt singur. Sunt adeptul principiului: Parintii au puterea sa le dea aripi copiilor- pentru a'si gasi drumul in viata, si cheia pentru a se intoarce cand doresc-. Am ajuns sa practic un sport de aproximativ 3ani ceea ce a contribuit in dezvoltarea mea personala. Sunt in drumul dezvoltarii personale, dar vad ca persoanele dragi mie(modelele mele) se multumesc cu putin sau cu cu perimesc. Astfel ma simt nevoit si responsabil sa imi caut singur modelele. Dorinta mea cea mai mare sta in a realiza: Sanatate-Familie-Prosperitate/Cariera. Dar primele doua sunt primordiale, daca vei vrea sa gusti din succesul vietii si fericirea ce ti-o poate oferi. Odinea realizarilor va trebui sa fie cea specificata si nu invers, pentru a nu creea un dezechilibru. Intrebarea mea este: E corect sa pleci intr-o alta tara(Anglia, SUA) pentru a-ti face un viitor si a avea parte de ceea ce tu nu ai avuthappy, abandonandu-ti familia(mama/tatal)? Nu ma intelegeti gresit, ii iubesc dar ma gandesc si la viitorul meu. Am atatea de oferit, iar eu nu ma pot dezvolta prielic intr-un mediu toxic. Va multumesc, oricare ar fi raspunsul vostru.

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Doar tu poti decide daca sa pleci sau nu, apoi, oricum la un moment dat, vei parasi familia, cand tu iti vei intemeia una.

| SkyPilot a răspuns (pentru danay72):

Nimic despre jw.org?

| danay72 a răspuns (pentru SkyPilot):

Ma bucur sa stiu ca urmaresti sa vezi ce scriu si ca sti despre sit.

| SkyPilot a răspuns (pentru danay72):

As prefera sa nu mai vad reclame la culte religioase dubioase.

| danay72 a răspuns (pentru SkyPilot):

Reclame nu vezi,dar scriu ceea ce pe mine ma ajuta. Daca nu iti place, nu te uita, e simplu. Apoi, de ce e dubios, pentru ca ajuta familile sa fie mai fericite sau pe tineri sa faca fata la presiunile pe care le au la scoala? Tinand cont ca traim intr-o tara libera din punct de vedere religios, eu am dreptul sa scriu ce vreau, tu ai dreptul sa alegi daca citesti sau nu.

| SkyPilot a răspuns (pentru danay72):

Si eu am dreptul sa raspund la raspunsurile tale atragand atentia asupra problemelor cu aceasta secta. Corect?

| danay72 a răspuns (pentru SkyPilot):

Ai dreptul sa faci ce vrei.

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Alt user care iti atrage atentia, am avut si noi un mic conflict, asa.i? Sectele astea va invata sa fiti nesimtiti rau, acesta nu este un site de manipulare, asa nu ajuti pe nimeni, draga mea!

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Faptul de a spune ce ma ajuta pe mine sa fiu fericita nu inseamna manipulare. Apoi, apreciez ca vezi ca intentia mea e sa ajut.E cea mai mare satisfactie sa poti ajuta o persoana cand are o problema.

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Danay, tu nu vezi ca am zis tocmai contrariul, cum ar fi ca tu nu vrei sa ajuti, vrei sa manipulezi. Intrebarea de mai sus nu era despre tine si ceea ce te face pe tine fericita! Plus ca acel site "satanic"nu are nici o legatura cu intrebarea...

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Nu stiu care din noi incearca sa manipuleze,persoana a apreciat acel sit. Apoi, faptul ca oamenii gasesc sfaturi practice in familie, la scoala, la locul de munca, ti se pare satanic? Eu credeam ca nu manifesti prejudecati...

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

A face reclama la un site de genul echivaleaza cu actinile altor membrii din aceeasi erezie, martorii lui Iehova, de a merge din casa.n casa si a impartii pliante. Nu inteleg... De ce tot postezi mizeria aia si nu incerci sa scrii tu ceva din suflet pentru persoana pe care o ajuti? Daca vi cu nimicul acela peste tot creezi suspiciuni si eu cred ca vrei sa manipulezi prin asta! Oricum 100% contaminezi creierele celor care citesc de acolo. Invataurile voastre sunt aproape satanice! Si ce prejudecati ti se pare ca manifest?

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Cred ca ai dat raspunsul chiar tu legat de prejudecatile aratate. O zi frumoasa sa ai.

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

Cred ca nu mai ai argumente si o intorci, ca de obicei!

| danay72 a răspuns (pentru NoName0x0):

Esti simpatic, dar nu-mi plac polemicile, nu sunt constructive.

| NoName0x0 a răspuns (pentru danay72):

De cate ori sa.ti mai zis ca sunt FATA? Din contra, polemicile sunt constructive, atata timp cat ai cu cine sa te intelegi si ajungeti la un numitor comun. Dar ai dreptate, polemica, cu tine e in zadar ca na, asa sunteti voi invatati, sa nu respectati dorinta oamenilor, ba din contra sa le faceti mai mult rau, psihic!winking Nu e vina voastra sau a ta... Nu sunteti decat niste oi ratacite!

23 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Noi suntem obligati in primul rand sa cautam fericirea si sa cautam ca si copiii nostri sa fie fericiti. Uneori facem sacrificii pentru ca ei sa fie mai fericiti decat am fost noi. Si, pe masura putintei, ne ajutam si parintii.
Cauta deci sa te realizezi, sa-ti gasesti perechea, si, fara sa impietezi acestor deziderate, sa-ti ajuti in ce masura poti si parintii. Ei vor fi (ar trebui sa fie) mai bucurosi ca tu esti fericit, decat sa-i pui pe ei pe primul plan.

| johnny01 a răspuns (pentru Zenithf):

MUltumesc, asa ma gandeam si eu. Curand voi lua decizia finala orice ar fi. Mult succes pe toate planurile.

| Zenithf a răspuns (pentru johnny01):

Plecatul in strainatate nu-i garantie spre fericire. Vezi mai intai ce sanse ai aici si epuizeaza orice cai, inainte de a te gandi la o viata in UK sau USA. Mai bine nici nu te gandi la USA, acolo sunt multe "+"-uri dar si "-"-uri foarte nasoale. Mai bine, daca stii limba unei tari vecine si esti aproape de granita, gandeste-te cum poti sa valorifici asta. Sunt firme care cauta intermediari. Cel mai avantajos ar fi daca, de exemplu, ai sta prin Arad sau Oradea si ai sti ungureste si germana sau italiana. Sau in sud - Bucuresti, Giurgiu si sa stii bulgara si/sau greaca/turca.

| johnny01 a răspuns (pentru Zenithf):

Asa este. Fericirea nu este o destinatie, ci insasi calatoria. Atunci cand apare o problema- tu poti alege daca este un mod de a-ti spune ceva sau poti gasi scuze. Nu ma astept sa fie usor. Cel mai bine e sa imi vad de drum si sa las netulburate apele. Multumesc de raspuns:-)

| AliGab a răspuns:

Daca ai ajuns la varsta maturitatii si iti poti lua viata in propriile maini nu este nimic gresit sa "zbori" de la cuibul parintesc pentru a-ti gasi si/sau crea propria poteca in viata. Succes

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! In primul rand nu ii abandonezi daca alegi sa pleci din tara. Ar fi ok si corect sa faci asta, atata timp cat esti sigur de locul unde ai ales sa pleci si nu ti se intampla ceva rau!

| johnny01 a răspuns (pentru NoName0x0):

Multumes despre opinia ta sincera. Nu am de unde stii asta(cu intamplatul ceva rau). Sunt o persoana integra. Cat despre intamplari -regretul- este cel mai apar, el rezulta din complacere si ignoranta indelungata. Mult succes:-)

| NoName0x0 a răspuns (pentru johnny01):

Degeaba esti tu o persoana integra (corecta, onesta) daca te duci intr.un loc nefavorabil care sa nu fie in balanta cu integritatea ta! Bafta! :*