| Melissa7 a întrebat:

Bună dragilor!
Am nevoie de un ajutor
În câteva luni voi pleca din tara, mai exact in Spania, împreună cu iubitul meu.
Eu voi lucra în continuare la firma din România, pentru că lucrez de acasa, iar el va lucra acolo.
Intrebarea mea e daca pot fi legal asigurata pe asigurarea lui și dacă pot naște acolo și să obțin indemnizația din România.
Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu poti, trebuie sa platesti la seguridad social pentru contributii la stat (intra si taxa de contributie pentru ingrijiri medicale) sau iti faci asigurare privata platind lunar. Fara NIE nu poti sa faci nimic in Spania daca vrei sa te angajezi la ei til cere si in multe ocazii aparte

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti! Asigurarea de sanatate sau calatorie, este individuala si netransmisibila.
Tu urmand sa platesti acolo fiecare consultatie, nasterea, spitalizarea si fiecare vizita la medic pentru tien sau copilas.

| GirlOnline81 a răspuns:

Nu stiu cum este in Spania, dar in alte tari tot ce tine de planning family este gratuit pentru orice femeie.

| eugeniu2020 a răspuns:

Nu poti, tu vrei si din Spania sa primesti si din ROmania, mai pune-ti pofta-n cui!

| Melissa7 explică (pentru eugeniu2020):

Dragule, nu am spus ca vreau sa iau indemnizație din ambele țări, ci daca pot naște acolo și să primesc indemnizația din Romania

| eugeniu2020 a răspuns (pentru Melissa7):

Cu 'dragule' te vei exprima gagicului tau, dar nu mie.
si DA, poti naste in SPania si vei primi indemnizatie din Romania!