| anonim_4396 a întrebat:

Imi place foarte mult de un baiat si nu stiu ce sa fac. Sunt o fire foarte timida. De mica am fost mereu respina. Eram mai grasuta, dar acum am reusit sa slabesc. La scoala cand se faceau jocuri eu ramaneam mereu ultima, fiindca nu ma alegea nimeni si toata lunea radea de mine. Parintii mei sunt plecati la munca, iar singura mea sora, care imi era mereu alaturi a murit acum jumatate de an. Vorbesc cu baiatul de care imi place, este cu 4 ani mai mare. Eu am 17, el 21, doar ca imi este frica sa nu fiu respinsa. Imi este frica ca nu ii place cum ii raspund, imi este frica sa nu gresesc. El a fost cel care mi-a scris primul, doar ca acum imi raspunde foarte greu. Nici nu am pe cineva care sa imi fie alaturi si sa ma invete. Ce ma sfatuiti sa fac? Nu vreau sa nu mai vorbeasca cu mine.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau pentru trecutul tau, si ca ai trecut prin diferite momente orbile, insa te rog sa fi puternica.
Vorbeste deschis cu acel baiat, nu trebuie sa te temi de respingere, ca poate daca nu vei actiona vei ramane mereu cu intrebari. Indrazneste, ca macar nu te ignora total cum e la mine ( apropo sunt baiat ).
Nu trebuie sa te invete nimeni, o poti face si singura dar momentan vorbeste cu el fara sa-i dai de inteles ca il placi, sa vezi cam ce parere are el despre tine. De exemplu scrie-i de cateva ori apoi asteapta sa iti scrie el, daca s-a simtit cat de cat ok cu tine iti va simtii lipsa si te va cauta si el. Daca are masina ii poti spune sa te duca undeva dupa ce te cunoaste si el mai bine, ii poti vorbi despre trecutul tau chiar daca suna trist, poate ca va incepe sa te inteleaga si se va apropia de tine, da acum depinde si ce fel de om este. Iti doresc mult noroc, ai grija de tine! :*

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Fii tu insuti si ai mai multa incredere in tine.In relatile cu el aplica proverbul tot ce vreti sa va faca voua oamenii faceti-le si voi la fel. Fii mai relaxata si nu te ingrijora.

| WaterDrop a răspuns:

Problema nu este cum sa vorbesti cu el, pentru ca nu trebuie sa-i spui vreo replica sa-l dai pe spate sau sa te prefaci a fi altcineva, ci faptul ca te desconsideri.Au existat, exista si vor continua sa existe o multime de fete grasute care au iubiti sau soti, slabi sau chiar piele pe os si o duc foarte bine, fiind fericite.Asta ti-a creat un complex care acum se manifesta in nevoia ta de a satisface persoana cu care vorbesti, pentru a nu fi respisa.Insa sa stii ca asta te face o persoana slaba si usor de influentat.El ar putea profita oricand de acest lucru ca sa faca ce doreste cu tine si sa se comporte cum vrea, iar tu nu vei fi capabila sa-l refuzi de frica ca poate nu te va mai accepta nimeni asa cum esti tu cu adevarat, lucru care iti va aduce nefericire pe viitor.Te sfatuiesc sa inveti cum sa te apreciezi mai mult, pentru ca daca tu nu o faci, atunci nu o vor face nici cei din jurul tau si vei fi doar o alta persoana pe care o poate folosi oricine atunci cand doreste si apoi sa plece, lasandu`te singura.

Culmea, tu poate nici macar nu ai nevoie de el ci doar de o persoana cu care sa poti vorbi si sa te inteleaga, lucru care nu ti s-a mai intamplat pana acum.Ai incercat sa-ti faci niste prietene noi? Fa asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa comunici. Asta trebuie sa faci. Cand te suna ( daca te suna ) sa vorbesti nu sa taci ca muta si sa astepti ca baiatul sa inrebe tot. Si vezi poate nu e reciproc sentimentul.

| Yon1470 a răspuns:

Nu fi disperata si lasa lucrurile sa vina de la sine, mai ales daca te-a abordat el.Incearca sa-i dai clar de inteles ca il placi si nu doar ca prieten, ca sa stie ce anume doresti de la el si vezi daca face vreun pas in aceasta privinta. Daca te place si el mai mult ca sigur iti va da de inteles. Eu zic sa mergi inainte cu regimul si sa fii atenta si la cum arati, pentru ca trebuie sa ai grija de corpul tau si sa te respecti pe tine, apoi lucrurile vin de la sine. Flirteaza cu baiatul ala si vezi cum iti raspunde, nu ai nimic de pierdut.

| GabrieloKg a răspuns:

Cum spune si Yon1470. Nu ii face spam cu mesaje. Vorbeste normal cu el. Prin convorbiri poti strecura cateva idei de a iesi la un suc ceva. Fi calma, nu ai nimic de pierdut, nu vorbi foarte mult si daca simti ca, convorbirea se raceste, retrage-te. Du-te fa ce iti place, citeste o carte sau ce faci in timpul liber. Daca nu iti trimite mesaj nu-l deranja. Lasa-l asa 2-3 zile is dupa rimete-i un mesaj legat despre un subiect pe care il consider bun de discutat care ar tine 10 minute. Daca vezi ca se raceste, poate nu si-a dat seama de intentiile tale, asa ca fi,, barbat" si spune-i ce intentii ai. Poti vorbi cu mine pentru antrenament.winking Sau cu orice alt baiat.

| FlappyXXX a răspuns:

De unde ai tras tu concluzia asta, Mr?

| FlappyXXX a răspuns:

Ce să spun, ești deștept și dai niște răspunsuri de nota 1000.
Felicitări!