| TeoTeodora5 a întrebat:

Buna!
In ultima perioada, mai exact de cand am inceput scoala, am inceput sa nu ma mai inteleg cu una dintre cele mai apropiate prietene ale mele( care de anul acesta imi e si colega de banca). A inceput sa isi bata joc si sa rada de mine din diverse lucruri, facandu-ma sa ma simt prost in fata celorlalte 2 prietene ale mele( care, si ele rad la glumele ei). Sincer, nu stiu ce sa mai cred.La un moment dat i-am spus ca ma deranjeaza "glumele" ei si ea mi-a rasp ca a trecut printr-o perioada grea, dar acum continua! Ori eu nu stiu de gluma, ori ea nu imi e prietena?
P.S: Cu celelalte fete nu se comporta asa...

Răspuns Câştigător
| anabelisa a răspuns:

Buna,Teodora! Ar putea exista o solutie pentru a iesi din aceasta situatie neplacuta.
In primul rand, faptul ca colega ta trece printr-o perioada mai grea nu este un motiv sa te jigneasca.
In al doilea rand, aceata persoana nu mai poate fi numita prietena.Parerea mea este ca ar trebui sa-ti faci curaj sa o infrunti in fata intregii clase si sa-i spui cu calm ca nu accepti in continuare sa-si bata joc de tine si ca nu o sa mai tolerezi comportamentul ei.
Daca nici dupa asta nu se linisteste, este cazul sa apelezi la diriginta/diriginte pentru a clarifica situatia si sa se ia masuri.Fii increzatoare si nu-ti fie rusine sa le spui parintilor ca colega ta te agaseaza zi de zi.Iti povestesc din propria experienta.In acest mod am actionat eu si a dat rezultate.
Sper sa te ajute ceea ce ti-am spus!

| TeoTeodora5 explică (pentru anabelisa):

Multumesc foarte mult!
Eu am infruntat-o de cateva ori intreband-o daca ea imi este prietena si daca i se pare normal ceea ce face. De fiecare data cand ii spuneam aceste lucruri, ea se intorcea in spate si radea ironic, iar dupa aceea ma ignora. Ma deranjeaza faptul ca se supara pe mine cand stau la ora de muzica ( ora in care ne mutam in alta clasa, in care sunt banci cu cate 3 locuri) cu celelalte 2 prietene, iar cand ma vede ca ma inteleg bine si cu alte colege, incepe sa-si bata joc si de ele.Problema e ca ea se intelege bine cu prietenele mele ( care incontinuu o alinta, o imbratiseaza si etc.straight face). Nu stiu ce sa mai facsad...

3 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Pentru ca trece printr-o perioada mai grea... trebuie sa te jigneasca? Ar trebui sa iti bati joc de ea, sa vada unde a gresit si sa vina la tine in genunchi. Daca nu iese, atunci las-o in pace, nu mai continua... ignor-o, o sa doara mai tare si gata ^^"