| Antonio1112 a întrebat:

Buna, mă poate ajuta cineva daca eu am un verișor și suntem veri de-al 2 și el are o verișoară de-al 3 ce vine verișoară lui cu mine?

(Sau daca este verișoară de al 4?)

Răspuns Câştigător
| Terminator111 a răspuns:

Nu-i nimic cu tine.
Prietene

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimic, nici un grad de rudenie!

| leo59 a răspuns:

Ești o rudă îndepărtată. Verii de-al treilea sunt în gradul șase de rudenie și nu se pot căsători. Căsătoria este oprită până la al șaptelea grad inclusiv, adică nu te poți căsători cu fiica verișorului de-al treilea, dar te poți căsători cu verșorul de-al patrulea; gradul opt.