| liljhon a întrebat:

Buna o intrebare ce parere aveti de o fata care a fost violata adica luata cu japca?

Răspuns Câştigător
| danielagoldica a răspuns:

Atitudinea ei este una care lasa de dorit! Daca a fost luata "cu japca " de cineva din anturaj atunci sigur este vina ei.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de acord cu @Ourano si cu @Elianna. Si @vladix a punctat foarte bine. N-am nimic de adaugat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu trebuie să catalogăm omul după faptele sale care l-au pus în postura de victimă!
Nu avem voie să ne legăm de ea ştiind ce i s-a întâmplat, nu este o experienţă plăcută şi nici motiv de bârfă ori comentarii.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ce parere sa am, decat ca mi-e mila de ea! Ea nu are nici o vina! Este o victima. Asemenea lucruri lasa urme in suflet toata viata!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ma uit crucita la cine a acordat intrebatorul fundita! O femeie care este violata si luata cu forta(jeapca) este vinovata si atitudinea ei lasa de dorit!? Inteleg ca cine a dat fundita este barbat, dar acest raspuns este dat de o fata! Omg!

| thealchemist a răspuns:

Ce inseamna asta, ca ar trebui sa am o parere "speciala" despre ea? adica lumea ar trebui sa-si schimbe parerea despre victime?
despre ea cred ca a avut ghinion, problema e cu violatorii.
accentul trebuie pus pe cel care a comis crima, nu pe cel pe care a cazut necazul. deci, desi nu asta a fost intrebarea, eu imi exprim parerea despre faptasi, in opinia mea ar trebui castrati, nu ca pedeapsa, ci ca asigurare pentru viitor.

| Lora a răspuns:

Pai ce parere poti avea decat ca e pacat ca si-au batut joc de un suflet nevinovat.

| Anileda a răspuns:

Imi este mila de ea.
Acest lucru nu i l-as dori nimanui!

| Ady00pk a răspuns:

Daca a fost luata cu "japca" nu se numeste viol.Viol e atunci cand e agresata sexual fara vointa ei. Daca a fost violata...saraca fata, faptasul sa plateasca. Daca a fost luata cu "japca"...sa invete sa nu puna botul la orice dulcegarie de momenthappy

| vladix a răspuns:

Despre ea n-am nici o parere. Despre violatori insa am o parere foarte proasta.

| Ioniboni a răspuns:

Of biata de ea...Cred ca cine are o parere urata atat timp cat fata nu a vrut sa i se intample acest lucru e un nimic.Biata de ea consider ca trebuie sa treaca peste astahappy

| Dutzulescu a răspuns:

Glontz agresorului...clar,fara ezitare, fara cacaturi cu "drepturile omului", drepturi la care el a renuntat cand a savarsit fapta.In privinta fetei, trebuie sa treaca cu capul sus peste asta, necesita timp si oameni de treaba in preajma ei.Cunosc si eu un caz...Va salut!

| Avon_8981 a răspuns:

Hmm...
E un necaz mare...
Cred ca a ramas traumatizata pe viata!
Parerea mea...este ca trebuie sa avem grija (ca fete) cu cine vorbim si ne imprietenim deoarece nu stim niciodata ce se poate intampla.
Acea fata care a fost violata nu va mai fi normala in intregime (psihic) niciodata.

| doinas a răspuns:

Fata a avut ghinion, a fost la locul nepotrivit, la timpul nepotrivit si, poate, in compania nepotrivita. Si, ca de multe alte ori, observ ca se cere opinia asupra victimei, nu asupra agresorilor. Ce te intereseaza? Moralitatea, inteligenta ei?

Ce parere ar trebui sa am despre tine daca niste barbati te-ar lua cu japca si te-ar viola?

Intrebarea este retorica, dar trebuie sa vezi cum e sa fii partea cealalta, inainte sa te pronunti.

E o grava problema sociala. Sunt doua infractiuni distincte:lipsire de libertate si viol. Ambele sanctionabile legal cu inchisoare. Din pacate, in aglomeratia in care traim, nu mai cunoastem toti oamenii dupa reputatie, asa ca suntem expusi la a fi inselati, violentati si abuzati. Ma intreb cat de legal ar fi ca numele si pozele celor condamnati pentru asemenea fapte sa fie postate intr-un loc public-net, de exemplu. Mi-ar placea ca, atunci cand asemenea oameni merg pe strada, toata lumea sa se uite urat la ei, sa-i marginalizeze social, sa refuze relatiile cu ei. Probabil, intr-o asemenea situatie, s-ar rari numarul "vitejilor" doritori sa incerce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liljhon, o persoana daca este violata, ce parere sa am? Nu am nicio parere decat compasiune. N-as dori ca cineva sa treaca prin asa ceva (cum ea insasi a trecut). In rest, nu mai discut. O atare problema e f delicata si deja mi s-a facut inima cat un purice.
daniela, ''
Atitudinea ei este una care lasa de dorit! '' - dupa cum ai judecat ar insemna ca (in cazul acesta), cu toate sa fim niste victime, a unor obsedati sexual. Inainte sa judeci o situatie, mai intai stai si gandeste-o, nu arunca vorbele asa... pentru ca nu stii totul. Si cu atat mai mult nu esti avocat. Probabil esti copil(a), sa ma scuzi (daca nu-i asa).
''Daca a fost luata "cu japca " de cineva din anturaj atunci sigur este vina ei.'' - hai, sa o luam logic: daca persoana a fost victima (stii ce inseamna?), atunci, ce vina ar avea ea? - pentru ca ala a fost un pângăritor/necinstit.

| monika_8047 a răspuns:

Mda...pacat ca se intampla astfel de lucruri.Pacat de fata, nu are nici-o vina ca exista asemenea animale printr-e noi.