| DinaraStakhovska a întrebat:

Parintii mei biologici sunt din Israel.Eu stau in Romania cu matusa mea(sora mamei) care este casatorita cu un roman.Ea nu poate avea copii asa ca m`a adoptat pe mine caci eu mai aveam un frate in Israel asa ca parintii mei au decis sa il pastreze pe el si sa ma dea pe mine matusii mele(la varsta de 3 ani s-a intamplat asta).Ea este crestina ortodoxa ca si sotul ei dar eu mi-am pastrat religia de evreică khazară dar totusi intru la orele de religie de la scoala, dar ma simt foarte ciudat si cam exlcusa pentru ca sunt singura evreica din scoala, nu vreau sa renunt la religia mea.Ce sa fac sa ma integrez mai bine? Colegii mei sunt obisnuiti cu mine pentru ca sunt in Romania de la 3 ani dar totusi nu ma simt foarte bine Ce sa fac sa renunt la religia mea si sa devin crestina ortodoxa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cati ani ai. Conform Legii nr. 489/2006 de la 16 ani ai dreptul sa-ti alegi singura religia, citez:
"ART.3.(1) Pãrinţii sau tutorii au dreptul exclusiv de a opta pentru educaţia religioasã a copiilor minori, conform propriilor convingeri.
(2) Religia copilului care a împlinit vârsta de 14 ani nu poate fi schimbatã fãrã consimţãmântul acestuia; copilul care a împlinit vârsta de 16 ani are dreptul sã îşi aleagã singur religia."
Asa fiind este dreptul tau sa-ti alegi religia, daca ai varsta si alege-o pe care vrei tu. De asemenea, daca vrei, poti sa treci acum la religia ortodoxa.
Nu esti obligata sa participi la orele de religie, daca nu-ti asigura pregatirea in religia ta. Numai bine!

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca un preot de religie ortodoxa te ar lamuri mai bine

| Hombre a răspuns:

Mergi la un preot si te va lamuri.

| EmanuelThN a răspuns:

Scurt fa ce iti spune inima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti schimba religia. este o religie asa de frumoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar scumpa mea, nu trebuie să aştepţi să îţi spună nimeni dacă ar trebui să îţi schimbi religia sau la care altă religie să aderi.
Religia este o alegere profund personală, care ar trebui să se bazeze pe convingeri la fel de personale. Nu este niciodată dezirabil să faci compromisuri în detrimentul convingerilor tale, mai ales cele de natură religioasă, în scopul unei integrări mai...complete, să spun aşa, sau al dobândirii unui oarecare sentiment de apartenenţă.
Să nu te simţi exclusă, draga mea. Eşti evreică, fii mândră de originea ta etnică! Faci parte dintr-un popor cu totul aparte.

| Nicole_8267 a răspuns:

Mergi si vorbeste cu un preot, el o sa te sfatuiasca ce e mai corect

| ionalexandru98 a răspuns:

Nu te mai du la religie.

| Alexandra_Vlasceanu_1967 a răspuns:

Este foarte frumos sa fii crestina ortodoxa dar si evreică khazară dar eu sunt crestina ortodoxa o sa-ti placaa asta este parerea meaa...love strucklove struckFundaa?

| TrolloVlogger a răspuns:

Incearca sa mergi la o biserica, la un preot, si el iti va explica mai mult.