| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei sunt divorțați de aproape 5 ani. Insa, e ceva anormal la mine. Si noi si tata stam in aceeasi casa. El de obicei pleaca in alta tara si vine de 2-3 ori pe an acasa. Iar acum a venit acasa din mai si nu cred ca mai pleaca. Nu ne înțelegem deloc cu el. E foarte agresiv verbal, intra peste noi în camera, fara sa bata la usa, in baie la fel. Noi nu avem unde sa plecam. Nu ne putem muta, nu avem destui bani sa ne luam o alta casa sau sa stam in chirie. Mama e la serviciu, dar nu e foarte bine plătită. Nu stiu ce sa facem sa scapam din situația asta. Mama vrea sa faca partaj, dar casa noastra e modesta, nici nu avem ce imparti, iar el nu vrea sa plece, nu are unde. Aveti ceva sfaturi? Ati cunoscut vreo situatie asemănătoare? Ce putem face? Nu avem nicio idee, trebuie sa stam zilnic cu el in casa, desi noi nici nu-l bagam în seama, suntem ca niste straini, dar el mereu se ia de mama si o face in toate felurile.
Va mulțumesc!

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential pentru un raspuns corect, respectiv daca locuinta este proprietatea tatalui sau a mamei ori este proprietate comuna (obtinuta pe durata casatoriei).
Daca este locuinta mamei atunci putea sa ceara evacuarea din locuinta a tatalui imediat dupa divort.
Daca este a tatalui atunci trebuia sa plecati, gaseati o locuinta, eventual garsoniera, cu o chirie mai mica.
Daca locuinta este proprietate comuna trebuia sa incerce un partaj sau sa plateasca o anumita suma, eventual in rate, pentru ca mama sa ramana singura proprietara.
In orice caz, in situatia data, puteti cere un ordin de protectie, conform L.217/2003, pentru prevenirea si combaterea violenţei domestice, republicată în 2014, cu md. si compl. ulterioare.

| nojudgements a răspuns (pentru Ioandelasal):

Este locuință comuna. El nu cred ca ar accepta ca mama sa i dea bani si sa plece, iar el nu are de unde sa ne dea atâția bani incat sa plecam noi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru nojudgements):

Este bine sa discutati cu el, poate este de acord cu o solutie amiabila. Daca nu este atunci singura solutie este ordinul de protectie, poate dupa aceea se razgandeste.

| mgtow a răspuns:

Niste mercenari platiti va scapa de el (asta e varianta ca in filme). Nu aveti decat sa rezistati asa in realitate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde ce varsta ai, daca ai peste 18 ani mărita te gaseste ti pe cineva cu casă cu bani si gata ai scapat de mizeria in care trăiesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu îți alegi părinții, îi suporți. Ca să poată munci acolo unde a fost, sigur că acolo se comporta civilizat. Oare de ce numai cu voi se poartă urât. Ce dureri o fi având în suflet? Spui, dar nici no i nu-l băgăm în seamă. Vă purtați cu el mai rău ca și cu un străin, pe acela din politețe l-ați băga în seamă. Vă plătește cu aceeași monedă. Schimbați moneda. E și el om, sau nu?

| nojudgements a răspuns (pentru sadrian46):

In toti acesti 5 ani am încercat sa ne comportam cu el ca si cum nu s ar fi întâmplat nimic. Uitand faptul ca ne a oferit cea mai groaznica copilărie, in fiecare zi auzind urlete in casa, si văzându l agresand o pe mama. Dupa divorț mama inca a încercat sa se comporte frumos cu el, i-a facut si de mâncare, doar ca sa ne tihneasca sa punem capul pe perna fara sa auzim urlete. Si tot noi am fost cei rai? Ar trebui sa va schimbați mentalitatea. Nu suntem singurul caz in care bărbatul distruge familii. Daca credeți ca in fiecare caz in care bărbatul abuzează atat soția cat si copiii, nu ofera niciun sprijin familiei sau bea toti banii, este din cauza ca sotia si copii nu au stiut sa fie oameni cu el, aveti o mentalitate de comunism. Sunt cazuri rare in care bărbatul ripostează asa. Noi am încercat mereu sa fim o familie unita si fericita si tot vina noastră e ca nu stim sa ne comportam cu el? Vai de mentalitatea dvs.

| sadrian46 a răspuns (pentru nojudgements):

Si tot noi am fost cei rai?
Nu, dar voi puteți fi acei buni, care să îl aduceți pe calea cea bună.
Sunt cazuri rare in care bărbatul ripostează asa.
De ce oare?
Noi am încercat mereu sa fim o familie unita si fericita.
Și de ce nu încercați în continuare?
tot vina noastră e ca nu stim sa ne comportam cu el?
Da, e vina voastră, că dați vina pe celălalt, pentru ce vi se întâmplă, indiferent cine este el? Totdeuna celălalt e de vină.
Dacă ați lua vina asupra voastră, ați rezolva problema.
Uite ce faceți cu mine, aici mai jos.
Vai de mentalitatea dvs. aveti o mentalitate de comunism. Ar trebui sa va schimbați mentalitatea.
Ați văzut, acum eu sunt de vină, că nu gândesc ca voi, că nu reacționez ca voi, că nu vă aprob în atitudinea voastră greșită.
Voi sunteți perfecți, nu aveți nimic de îndreptat.
Unde am greșit cănd am sugerat să nu vă comportați cu el mai rău ca și cu un străin? Ar fi asta un comunism rău? Nu, ar fi o cale spre schimbare în bine a situației. Dar schimbarea în bine a situației, nu vă convine, căci ca ea să se întâmple, ar trebui să vă recunoașteți voi, față de voi înșivă partea voastră de vină, ceea ce este foarte greu, poate chiar imposlbil în cazul vostru. Așa că este mai ușor să mă acuzați pe mine de comunism, deci că sunt băiat rău, un fel de Satana sau Bau Bau. Un motiv pentru care sunt sigur că am dreptate est reacția ta enervată față de sugestia mea. Hai să zicem că nu am dreptate, că sunt prostul proștilor, răul răilor, comunist de comunist. Dar atunci de ce te-a enervat ideea mea așa de tare?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

M a enervat ideea ca mi reproșați ca ne comportam cu el ca si cu un străin. Ne am comportat si mai frumos cu el. In atâția ani de căsnicie mama a încercat sa stea cu el in ideea ca se schimba, a adoptat fel de fel de atitudini in speranta ca se va schimba. De ce imi spuneți sa continuam si sa încercăm sa fim o familie unita si fericita daca el pur si simplu ne agresează fizic, verbal, psihic. Cu ce suntem noi vinovați ca el nu ne a iubit? Fratelui meu ii spune ca ii da un topor in cap si il omoara, iar fratele meu nici nu l a văzut de un an. Nu stiu ce vedeți ok în situația asta? Cum ati continua dvs o căsnicie in condițiile enumerate mai sus? Cine nu gândește corect?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai soluție să pleci? Nu. Concluzia, Trebuie să găsiți soluția să conviețuiți. Dacă el pare lipsit de rațiune, soluția trebuie să vină de la voi, cei întregi la minte și raționali, nu mă îndoiesc de asta.
Fratelui meu ii spune ca ii da un topor in cap si il omoara, iar fratele meu nici nu l a văzut de un an.
Când îi spune, zilnic, minut cu minut?
iar fratele meu nici nu l a văzut de un an.
Dacă nu l-a văzut, dacă nu l-a întâlnit, cum putea să îi spună?
A spus despre el? A spus și de ce?
O intenție de a omorî pe cineva, presupunând că era reală, nu vorbe, trebuia să aibă un motiv, nu?
Eu nu știu cum aș continua o asemenea căsnicie, dacă mă întrebi, dar această căsnicie este făcută din evenimente trăite împreună de dimineața până seara. Presupun că toată lumea doarme noaptea,
Apoi toată lumea de acolo de acasă se scoală de dimineață și începe cearta și tensiunea zilnică presupun, care este continuarea conflictului, tensiunii din ziua precedentă. Dar peste noapte a fosr liniște, cel puțin eu așa presupun. Atunci presupun că o succesiune de întâmplări care încep de dimineață fac trecerea de la liniștea din timpul nopții la războiul zilei în curs. Acela este un moment în care o modificare chiar aparent minoră în atitudinea voastră de oameni raționali care vor înțelegere și armonie, poate avea prin oglindire o modificare inconștientă la el. Dacă se pornește ziua cu răceală, în vederea ostilităților așteptate, cu tensiunea păstrată din ziua precedentă, este suficientă o scânteie, ca butoiul cu praf de pușcă să explodeze din nou.
Astfel, nu am vrut să spun că voi nu aveți dreptate să aveți această reacție pe care o aveți acum. Dar este preferabil să aveți speranța că situația se poate schimba. Iar după părerea mea, cheia schimbării situației este în mâinile voastre.

| Freya1 a răspuns:

Dacă e trecuta doar pe ea pleaca el, daca e trecuta pe el pleaca ea iar daca e bun comun sa se inteleaga cu el sa se mute.Ori vinde casa si face pe din două, ori unul se muta si il despagubeste pe celălalt.
Mama ta poate sa ceara despăgubiri, sa ii lase lui casa si sa ii de-a ei bani de alta pentru ca daca o sa o vândă sa faca jumi juma nu prea o sa aiba ce alege de acolo.

| anonimg a răspuns:

Ioadelasal a răspuns cel mai bine. Fă așa cum ți-a zis.
În ce mă privește, mai bine o Românie depopulată, pustie, decât cu astfel de familii.
Amândoi părinții tăi sunt de vină. Nu dau doi bani pe ei și pe toți asemenea lor.

| nojudgements a răspuns (pentru anonimg):

Mama de vina cu ce? Ca ne a protejat mereu si nu ne a lasat cum au făcut altele? Munceste pentru a ne oferi un trai modest, iar el din urma vine si distruge tot ce mama încearcă sa ne ofere. Nu, mama nu i o bețiva sau o cheltuitoare, daca asta va imaginați. Pt mine ea e perfecta si indiscutabil de puternica.

| anonimg a răspuns (pentru nojudgements):

Sunt de acord cu tine în tot ce ai spus. Dar lipsește un amănunt extrem de important. Timpul nu poate fi dat înapoi. Dar mama ta este de vină pentru că s-a măritat cu un om fără caracter. Ea nu s-a gândit că maritandu-se cu un astfel de om se va nenoroci nu doar pe ea, ci și întreaga familie, dar și societatea. Nu voi putea înțelege niciodată cum unii oameni buni aleg să-și unească destinele cu caracterele depravate din lume.
Sunt sigur că ce au lăsat alții de rău, au luat alții de bun. Și asta pentru că partenerii de viață nu se studiază mai bine. Ei caută să vadă dacă se potrivesc la pat; dar nu se gândesc că patul nu trebuie niciodată potrivit, ci caracterul.
Mama ta este de vină pentru că a adus răul în propria ei casă, în propria ei familie, în societate și în lume. Oamenii ar fi fost mult mai fericiți dacă ar trăi singuri, neimplicați în relații nici de căsătorie, nici de concubinaj. Pur și simplu singuri. Ar fi fost mult mai fericiți așa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Inregistreaza-l sau filmeaza-l si discuta cu un avocat. Avocatul stie cel mai bine sa va dea un sfat.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| acerr a răspuns:

Nasol,sunt multi in situatia asta. practic sunteti stariani, Asta ar trebui sa stie ca voi aveti acolo partea vostara si sa nu deranjeze, nu are nici un drept asupra fostei sotii sa dea buzna, sau admintem ca daca erati intr o realtie amicala,, dar nici asa nu are voie sa faca tam tam

| NYØ2002 a răspuns:

N-ai bunici?

| Adrian7art a răspuns:

Cred că mama ta e o eroină si trebuie să fi-ți alături de ea.
Despre el mă abțin din respect pentru voi.
Puteți impărți casa si fiecare sa-și cumpere ceva mai modest decât ce avea sau chirie in locuințe sociale până puneți un bănuț deoparte.
A-ți putea lucra si voi măcar part-time...
Mult succes.

| Vreausapot a răspuns:

Daca sunt divortati mama ta are dreptul de a suna la politie pentru agresiune verbala. Casa a cui este? A lui sau a ei?

| nojudgements a răspuns (pentru Vreausapot):

Este comuna. Au muncit împreună

| Vreausapot a răspuns (pentru nojudgements):

Nu are cum. Actele de la casa sunt trecute pe numele unei persoane

| nojudgements a răspuns (pentru Vreausapot):

Al tatului