| browneyes99 a întrebat:

pfff... e o poveste lunga:deci mama mea are grija de un copil de 2 ani si 5 luni care sta exact sub noi adica eu la etajul 1 el la parter. sta la noi 6 ore pe zi si e un rasfatat ce nu se poate! mama se chinuie cu el groznic si o vad mai mereu extenuata stand in pat din cauza copilului acestuia. face in fiecare zii crize de isterie, urland si danduse cu capul de parchet, arucand tot ce ii sta in cale si spunand in continuu "nu" pe un ton rautacios. abia de stie sa vorbeasca si stie sa zica doar "mama, tata apa, papa, si nu". mama a vb cu mama lui si i-a spus tot ce face el asa ca mama lui i-a zis mamei daca e nevoie sa il puna la colt.(doar ac el nu intelege de ce il pune la colt) doar ca atunci cand face asta nu pot sa spun cat de tare tipa si in ce hal face. atunci bineinteles ca mama-sa suna si intreaba ce a facut ca el "nu face asa decat daca s-a lovit" sau ceva de genul.(cred ca masa are ceva la cap) fiindca il lasa toata ziua la desene si deja duce un ochi intr-o parte dar ea nu vede si ii face toate poftele. copilul asta a facut ce a vrut el din maicasa si din taicasu'. bate apropouri la mama cica" mda mai cunosc eu un copil care afce crize de isterie cand vine bonasa ca nu bate" ca si cum i-ar zice mamei ca il bate dar mama de abia de il pune la colt ca face crize de isterie. iar mama i-a zis ca nu vrea sa vina la ea fiindca ea nu il lasa toata ziua la calculator si la tv sa se uite la desene inschimb maicasa toata ziua il lasa. am nevoie de ajutorul vostru ce ar putea mama sa faca in cazul asta ca sa ii fie mai usor?

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Browneyes99,
Nu exista copii rai, doar adulti nepriceputi! la 2 ani, copilul DESCOPERA ca are vointa proprie si isi infrunta parintii /apropiatii fara un motiv anume. Este nevoie de multa rabdare si tact pentru a trece de aceasta perioada.
Trebuie gasite niste trucuri si trebuie instituit un sistem de recompensa---pedepsa, nu este recomandata (l-ar indarji mai mult!). Numai bine!

| haiZI a răspuns:

Ar outea incerca sa-i schimbe atitudinea dar din moment ce deja a fost prost crecut si e rasfatat, ma indoiesc ca va reusi sa-i explice unui copil de 2 ani ce e bine si ce nu.Sa scape de el si sa-l educe masa, sau sa-si distruga in continuare nervii cu el.pa pa

| MindFreak a răspuns:

Sa-si caute alt servici sau sa ia in ingrijire alt copil, deoarece cu materialul clientului lucrezi cum vrea clientu. Daca ma-sa boracului aluia e incuiata, nu ai ce-i face, nu o sa isi schimbe parerile si obiceiurile pana maine sau pana saptamana viitoare daca ii zice maica-ta ca nu stiu ce grozavie a mai facut fiu-su.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi se pare normal ca un copil de 2 ani si 5 luni sa stea la calculator(mama copilului face rau ca il lasa de la varsta aceasta la calculator ) si pentru.browneyes99 nu are ce sa-i faca mama ta copilului, deoarece e prea mic si nu intelege, asa am fost si eu cand eram mica... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa renunte si sa caute un copil mai cumintel. e greu de crescut un copil fara o varguta de care sa stie ca-i sare pe fundulet daca nu asculta.coltul ...nu doare. dar varguta .da.eu personal le-am scos crizele si batutul din picioare la cativa. ii lasam sa se joace dar cand veneam cu varguta se uitau mirati si luuung la mine.nu am dat niciodata, dar le dadeam de inteles.eee doar din greseala de doua trei ori, mai tare asa. dar dupa aia nu a mai fost nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! În nici un caz mama să nu se atingă de copil. Nu obţine nici un rezultat şi copilul se înrăieşte şi mai mult. Eu l-aş scoate cât mai mult afară, la plimbare. Ar obosi, iar in casă l-ar lua somnul. Totuşi, are numai 2 ani şi ceva. Ar descoperi şi el alte lucruri: săniuţa, tricicleta, jocul cu alţi copii. Succes!

| alynutza55 a răspuns:

Sa si caute alt job. parerea mea. sa se ocupe parintii de acel copil, sa vedem daca lor le este mai usor happy

| romanianboy a răspuns:

Deci daca mama ta deja i-a spus doamnei de la parter ca nu vrea sa mai aibe grija de acel dracusor nu inteleg de ce il mai aduce.Inseamna ca nici parinti copilului nu inteleg cu vorba buna.Eu spun ca da viitoare cel mai bine ar fi sa ii inchida usa in nas