| Nina95 a întrebat:

Buna prieteni dragi!
Am si eu o problema, grava as putea spune.
Sunt de fel foarte timida, socializez greu, sunt clasa a Xa si nu ma inteleg deloc bine cu colegii.

Nu prea vorbesc decat cu unii dintre ei, iar ceilalti, lipsiti de atentie recurg la altceva.Ba ma lovesc, ba se iau de mine fara niciun motiv, ba arunca in mine cu hartii, ba ma umilesc, ma cred proasta doar pentru simplul fapt ca imi vad de treaba mea, nu prea vorbesc, sunt foarte linistita, nu ma imbrac extravagant ca alte colege, nu am tupeu si nu stiu ce sa le zic uneori cand incep cu ironii si jigniri la adresa mea.

Sunt o fire foarte distanta si nici nu am de gand sa fiu altfel cu ei, pentru cate mi-au facut, si prin cate am trecut in acesti 2 ani.
Ii urasc atat de mult incat le doresc numai rau in viata, si nu exagerez deloc.
Nu prea are cine sa ma apere deoarece nu am multi prieteni, deci aceasta posibilitate se exclude!

Am colege care se imbraca foarte bine, sunt mereu in centrul atentiei, si sunt niste fete usoare, in sensul ca in fiecare saptamana schimba partenerul.Aceste fete sunt idolarizate de catre colegii mei! M-am saturat de toata povestea asta, dati-mi un sfat va rog din suflet!

Răspuns Câştigător
| Neinteresantul a răspuns:

E ceva normal intr-o societate in care totul e anormal. Cei diferiti sunt vazuti cu ochi rai, iar prostia, tupeul si vulgaritatea sunt primite cu bratele deschise. Sincer, nu prea ai ce face. O schimbare radicala te-ar face sa pari penibila, iar glumele si batjocura nu vor disparea. N-are rost si nu merita sa le doresti tot raul din lume, poate nici lor nu le place asa cum sunt, dar nici sa se schimbe nu pot de teama ca vor ajunge precum cei ca tine. Indura, zambeste mai mult si spune-le sa termine, dar nu pe un ton ridicat, ci, daca poti, zambind. Alta solutie nu prea exista, pentru ca orice reactie violenta a ta asupra lor, va atrage mai mult penibil si mai multe glume proaste. Fii calma! Si atunci cand cer ceva de la tine, refuza-i frumos. Iar cu glumele e mai complicat, parca din ce te straduiesti mai mult, din aia iti ies mai prost. Sper ca te-am putut ajuta macar un pic. Daca mai ai nevoie de sfaturi, ma poti gasi pe yahoo sau pe skype la id: neinteresantul

10 răspunsuri:
| AnnaAnnne a răspuns:

Buna,Nina am citit intrebarea ta si din pacate ma regasesc in ea. Lasa-mi te rog frunos si mie id-ul tau pe mess poate ne dam sfaturi si trecem peste aceste clipe grelehappy

| papusica987 a răspuns:

Buna. incearca sa nu ii mai bagi in seama, chiar daca ei se poarta urat cu tine nu mai pune la sufletsad imi pare sincer rau.nu e bine nici sa fi asa inchisa in tine incearca sa iti faci prietenii si nu le mai da motive sa se ia de tine. ar mai fi o solutie sa te muti din clasa...

| Nina95 explică (pentru papusica987):

Nu e vorba ca pun la suflet, dar e destul de deranjat mai ales pentru o fire emotiva ca mine.
Si din clasa nu pot sa ma mut, nici sa ma transfer ca am si probleme in familie. Multumesc frumos pentru sfat

| adaada96 a răspuns (pentru Nina95):

Mda... am si eu aceleashi probleme ca tine, ufff nu ii mai suport, doar ca eu nu tac, le rs inapoi si cu asta mai tin controlul...

| Ahead a răspuns:

Invata despre cum poti scapa de timiditate : http://despreseductie.ro/despre-cum-sa-scapi-de-timiditate/

| Benghazini a răspuns:

Mda, cam nasol, am patit si eu in unele clase chestii de genu... deci pur si simplu nu le dadeam importanta, si cate o replica de inchidere... e simplu. doar trebuie sa le gandesti happy! nu prea stiu ce sfat sa-ti dau mai exact, doar daca-mi zici mai exact cam in ce fel te jignesc, te-as putea ajuta sa le inchizi gura big grin! Catch ya, and take care

| Nina95 explică (pentru Benghazini):

Au glume destul de proaste in program, atat de seci si neinspirate, cred ca si un copil de 10 ani s-ar descurca mai bine la asta.
Anul trecut in a 9a am iesit la tabla, la ora de matematica..si eu urand aceasta materie de cand ma stiu, evident ca n-am facut mai nimic, si s-a trezit un frustrat sa spuna "Esti proasta" de fata cu toata clasa, si au inceput toti sa rada de parca ar fi spus un banc. ba mi-au pus seminte in gluga, ba ma baga in conversatiile lor de gay, facand apropouri obscene, de fete nu mai zic, sunt niste "papusi" cu tone de machiaj si impresii pe ele.

| Benghazini a răspuns (pentru Nina95):

E simplu cu genu asta de oameni, apropuri obscene? gen " tu poate vrei sa te violez?" poti sa-i zici "da macar ai cu ce?" oricum trebuie sa ai putin tupeu, crede-ma ca numa gura e de ei laughing. La fete ma gandesc ca ti-ar zice "tu invata sa te imbraci" ele crezandu-se ceva modele, cu niste haine din Piata si imitatzii de firme, le poti raspunde gen : "ma imbrac cum vreau nu cum vor altii", oricum sunt multe, s-ar putea sa sara in sus la replici, da stai linistita ca nu-ti vor face nimic, eu sincer le-as rupe mufa la toti/toate, da mna e mai intelept asa big grin! Just Think, Watch, and Reply

| iTuneX a răspuns:

As putea sa stiu in ce liceu esti?