| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o relatie de 6 ani jumate de aproxim 1 an jumate nu mai suntem impreuna dar toata povestea a inceput in urma 5-6 luni cand eu i-am trimis un mesaj likel(sincer) din greseala.Atunci am vorbit prima data dupa aproxim 3-4 luni de cand ne-am despartit, am incepu sa tot vb si am ajuns la faza in care suntem amanti specific ca ce momente traim acum nu le-am trait cat timp am fost impreuna. Eu tot am vb cu el ce are degand sa faca pentru ca aman2 suntem in relatii diferite si nu au dc suferi doua pers nevinovate pentru noi.Practic aman2 am ajuns la concluzia ca inca ne iubim dar nu putem fii deokmdata impreuna fiindca din anumite motive el incearca sa isi traiasca viata. Am avut momente cand as fi renuntat foarte usor la actualu` pentru el dar pe zi ce trece parca mi`e tot mai greu, iar acum cand vb cu fostul(amantu) tinde ca ar vrea sa ne impacam dar parca daca as spune eu " NU vrei sa mai incercam odata " din cauza serviciului ne vedem mai rar dar vb la telefon. Nu stiu ce sa fac sunt tare debusolata pentru ca de cateva zile mintea imi zice sa inchei aceasta relatie pentru ca nici actualu si nici prietena lui nu merita sa sufere, dar pe de alta parte inima imi zice sa nu o inchei iar eu nu stiu ce este cu mine.Pe actualu` nu pot zice ca il iubesc enorm pentru ca as minti sunt geloasa daca face ceva si nu stiu sau merge undeva fara mine dar cred ca mai mult il simpatizez. Iar pe fostul cand il stiu aproape ma ia cu nerviii as merge sa il vad, l`as suna(dar ma abtin) Nu stiu ce sa fac!

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Daca vrei sa te distrezi, nu schimba nimic. Ai varietate.
Daca vrei ceva serios, ii lasi pe amandoi.
Pe actualul nu il iubesti si nu il respecti. L-a inselat si intr-o zi va afla. Din acel moment in ochii lui vei fi un gunoi.
Actualul are distractie. Iti spune ca te iubeste ca sa continuati. Pune-l la un test si vei afla adevarul. Faptul ca "vrea sa-si traiasca viata" ar trebui sa-ti dea de gandit. Chiar daca va fi cu tine, iti va face si tie ce ii face actualei prietene.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! In primul rand ma bucur ca ti.ai dat singura seama ca pe actualul nu prea.l iubesti, sunt multe persoane care confunda acest sentiment cand inseala. Acum nu vreau sa intelegi ca daca inseli, nu iubesti. Eu una nu cred asta, sunt anumite particularitati din cauza carora inseli. Revenind la textul tau: iubesti mai mult ceea ce.ti este interzis sau o relatie tumultoasa iti place mai mult. Ai observat ca atunci cand esti intr.o relatie sunt interesate mai multe persoane de tine, decat atunci cand esti singura? Dar partea cea mai interesanta din aceasta poveste va fi in momentul in care, sa zicem ca relatia ta cu fostul va redeveni una oficiala. Focul iubirii va ramane asa de mare? Eu nu cred asta fiindca si in legatura cu el ai dubii. Cand iubesti pe cineva, esti hotarat, nu te uiti inapoi. In locul tau as renunta la amandoi si as sta un pic singura sa-mi mai limpezesc gandurile!

| anonim_4396 explică (pentru NoName0x0):

NOGabytssa ai mare dreptate sa stiii ca am vb cu fostul si eu am decis sa pun punct desi el insista sa ne mai vedem sa mai vb si mi-a zis ca de iubit pe mine ma iubeste darn nu vrea sa o raneasca nici pe actuala. happy COMPLICAT. Totusi ma gandeam ca acum focul intre noi e mare fiindca aman2 avem relatiii dar daca am fii impreuna oare am mai fiii tot asa tandri si iubereti. se zice ca " ce nu ai acasa cauti in alta parte " dar intre mine si fostul e chimia aia care nu a existat intre mine si actualu. De ex: m-a invitat o prietena la o prezentare de cosmetice la un hotel, cand am intrat acolo erau doar persoane nescunoscute si brusc in timp ce tipul care facea prezentarea a zis sa ne asezam pe scaune, s-a deschis usa si uimiti atat eu cat si celelalte pr ale mele ne-am intors si am ramas uimite ca l-am vazut pe fostul. specific era pentru produse( creme, rujuri, pentru ten ). am stat ne-am uitat unul la altul si nu ne venea sa credem ca aman2 suntem acolo. Poate asa a fost sa fie si de atunci am continuat iar sa vb. pana acum cateva zile.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate, asa a fost sa fie, nu pare o simpla coincidenta, avand in vedere locul in care v.ati intalnit. Totusi, sunt cam nedumerita de ce nu vrea ''fostul" asta al tau sa renunte la actuala? Sa nu vrea sa o raneasca la nesfarsit si sa stea cu ea din mila? Hmm, cam greu de crezut ca asta ar fi singurul motiv, dupa parerea mea. Te.ai gandit ca poate el tine la ea si ii e greu sa faca pasul acesta? happy Stabiliti ceva, o data ca sunteti cam incurcati!

| CodrutEnergy a răspuns:

Ce oameni...Imi lasati un gust amar.Ce talent aveti la complicatul propriilor vieti dar si al celorlalte.
Desparta-te de actualul, merita ceva mai bun.
Nu intri intr-o relatie daca nu a trecut suficient timp in care sa se clarifice sentimentele tale.Chiar asa dependenti sunteti, incat sa nu puteti sa traiti singuri o perioada pana se linistesc apele?

| ZORRA a răspuns:

Stai singura inchide ochii. si gandeste-te la fostul si la actualul inchizi ochii si te gandesti cum e sa fii iar impreuna cu fostul si cum e sa fii fara el. si dupa aia te gandesti cum e sa fii fara actualul iubit si cum e sa fii cu el... dar daca vei ramane cu actualul sa stii ca orice minciuna se va afla nu acum dar se poate afla mai tarziu. a si app daca pe fostul il iubesti si el te iubeste sunt 6 ani totusi daca voi credeti ca mai meritati o sansa de ce nu? si iar app cand te vezi cu actualul nu ai o strangere de inima? nu te simti jenata ca faci asta? ca te vezi cu fostul iubit? eu sunt fata sunt cu el de 4 ani de zile. dar crede-ma ca nu pot sa-l insel. si el daca m-ar insela este ca si cum se duce la un wc public. barbatu daca inseala se scutura dar la femeie ramane in frunte si in fata baiatului inselat va fi doar o carpa. tu ii poti spune fostului alege intre mine si aia? si vezi ce spune. sincer acum pe mine ma "inselat" bine vb vine inselat. am aflat de o viitoare amanta laughingrolling on the floor m-am suparat f tare pe el si l-am pus sa aleaga intre mine si aia. si ma ales pe mine a zis ca aia pentru el e doar o simpla panarama si pe mine nu m-ar lasa niciodata acum tu sa faci ce simti dra sa nu iti pare rau apoi ca poate actualul chiar te iubeste sau tine la tine. dar daca fostul nu vrea sa renunte la actuala lui iubita gandeste-te la asta ca poate ea este pentru el. si el nu e pentru tine poate tu meriti mai mult de at fostul sau el merita mai mult si nu merita pe tine...si daca nu va impacati asa a fost destinu nu va meritati unu pe altu unu poate merita mai mult decat celalalt. eu am avut o relatie de 7 luni prima mea relatie l-am iubit orbeste pe acel baiat a fost primul meu barbat din viata. ne-am despartit si acum sunt cu actualul de 4 ani fostul ma cauta sa ne impacam si i-am zis ca nu eu merit mult mai mult. GANDESTETE LA ACTUALUL DACA TU INSELI SA NU FI SI TU INSELATA SI ITI VA FI GREU NU VEI FI ACFUM DAR VEI FI MAI INCOLO.