| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am o relatie cu fiul fratelui nasului meu de botez si as vrea sa stiu daca avem vreo legatura de rudenie sau ceva ce ar provoca probeleme in acest context, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici un grad de rudenie intre voi.

9 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nici nașul nu e ruda cu tine, darmite fiul fratelui lui.

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

Nici sotia (sotul) nu-ti este ruda, dar nasul daca nu cumva nasul este fratele, unchiul, etc.

| Lioana a răspuns (pentru Salontanul):

Pai a specificat ca e doar nas. Daca era ruda ar fi spus asta si nu s-ar fi legat de faptul ca e si nas.
Raspunsul meu se refera la nas, nu la frate, unchi etc.

| Emma30555 a răspuns:

Din punct de vedere religios sunt niște legături spirituale cu nașii, dar nu știu ce legături se creează cu rudele acestora. Dacă ești credincioasa, discuta cu un preot pentru lămuriri.

| mi25 a răspuns:

Ca sa lamurim problema.
1. Raspunsul cu funda este corect.
2. Din punct de vedere religios sunt interzise relatiile intre rude pana la gradul IV de rudenie. Acelasi lucru este interzis prin Codul penal in ceea ce priveste casatoriile. Care sunt gradele de rudenie? Citeste art.406 din Codul civil.
3. Relatiile sexuale intre rude pana la dradul II, sunt interzise si pedepsite de lege, fiind considerate incest.
4. Daca ne-am lua dupa anumiti neofiti, bigoti sau dupa radiosant, am constata ca intr-un sat toate persoanele sunt rude intre ele.

| boscfbos a răspuns (pentru mi25):

Multumesc mult! Chiar aveam nevoie de un raspuns mai dezvoltat, acum nu mai am nicio nesiguranta, chiar multumesc!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu stiu exact, dar sunteți rude spirituale, mai bine intreabă un preot.
Știu că nu poți avea relații cu nașul sau cu fiul acestuia.
Dar cu fiul fratelui va trebui să afli singură.Eu nu știu dar e de apreciat că vrei să afli.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde le-ai mai luat? Daca nu cunosti, nu mai debita prostii. Da, din punct de vedere religios se spune ca este pacat sa ai relatii cu nasii. Dar numai cu nasii, nu si cu fiul lor, cu fratele lor si mai ales cu fiul fratelui nasilor. Cat bigotism. Ce are a face preotul aici?
Dar din punct de vedere legal nu este nici o interdictie, decat intre rude de sange pana la gradul II.