| Troll90 a întrebat:

Buna,sunt major iar mama vrea sa divorteze de tata din motivele ei,mie chiar nu imi pasa daca divorteaza dar tata nu e de acord si imi face capul calendar zilnic,ca trebuie sa o conving sa vina acasa, ca alti copii ar lu.o la,, suturi" ca de ce a plecat, ca o sa crape si ea si noi ca fara el noi nu ne descurcam si ca nu facem nimic fara el etc.si vorbeste de mine ca si cum as avea 2 ani, ca am nevoie ai de mama, sa-mi faca mancare blabla. Eu oricum am de gand sa ma mut singur asa ca nu.mi pasa dar ce ar trebui sa fac, sa o conving sa se impace sau e treaba ei? Eu o inteleg de ce a plecat, nici mie nu.mi place sa stau cu tata in casa, e foarte cicalitor.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Las-o pe ea sa decida, nu te baga ca sigur a avut motivele ei sa ia decizia asta.

| Freya1 a răspuns:

Daca mama ta a plecat sigur nu a plecat de bine.
Daca voi ati fi nimic fara el atunci el de ce incearca sa o aduca pe maicata acasa? Explicai o data frumos ca nu esti tu inpaciuitorul lor si ca nu este de datoria ta. Daca el nu este in stare sa se descurce fara ea nu te mai vare si pe tine in aceias oala.Sunt parinti tai ambi si nu poti sa obligi sau santajezi pe nimeni emotional sa faca ceva ce el/ea nu vrea.Pana te pui pe picioare sau te muti du-te si stai cu mama ta.

| YouandI a răspuns:

Ok e o situație complicată.
Tatăl tău se afla pe marginea unei prăpăstii și nu își acceptă vina pentru cele întâmplate, de aceea dă vina pe tine și îți tot reproșează că tu nu faci nimic să îți aduci mama înapoi.
Eu îți propun un lucru, anume să vorbești cu fiecare, pe rand, să vezi care este motivul real al divorțului. Ce nu merge, unde s-a greșit? De ce nu mai vrei sau vrei sa continui cu aceasta căsnicie? Îi ajuți și pe ei sa afle motivele reale și te ajută și pe tine sa le înțelegi situația.
Daca tatăl tău e problema trebuie să îl ajuți să se schimbe si să își depășească situația, sunteti până la urmă o familie și trebuie să învățați să vorbiți unii cu ceilalți, să vă respectați și să vă iubiți.

| Soare_Diana_1986 a răspuns:

Spune i tatalui tau ca nu te bagi si ca se presupune ca ar trebui sa isi rezolve singuri problemele

| andreeap200116 a răspuns:

In primul rand, iti sugerez sa nu te bagi foarte tare. Intr-adevar, sunt parinti tai, dar cearta e intre ei doi. Eventual iti poti intreba mama de ce a plecat, daca vrei sa afli motivul pentru a o intelege mai bine, dar in rest iti propun sa nu o presezi sa se intoarca.
In al doilea rand, din cate am inteles din cele spuse de tine, tatal tau e cicalitor si probabil (parerea mea), mama ta s-a saturat sa faca mereu mancare si sa fie cea care munceste in casa, pentru ca din comportamentul tatalui tau reiese ca este genul de barbat care nu o ajuta cu nimic.
Acestea fiind spuse, daca situatia este asa cum am descris o, si nu ma insel, desi exista probabilitatea ca mama ta sa fi plecat si din alt motiv, cel mai bine ar fi sa nu te bagi prea mult, pentru ca esti major deja si poti intelege fara sa suferi atat de mult un divort.
Si parintii mei au divortat. Pe vremea aceea eram mai mica si mi-a venit mult mai greu, mai ales ca tata obisnuia sa ma implice si pe mine, cam asa cum face al tau, chiar mai rau. Dar cum tu esti major ai sanse mai mari sa scapi fara sa te amesteci prea mult.
Sper ca te am ajutat, macar putin.

| Troll90 explică (pentru andreeap200116):

Multumesc mult, chiar voiam sa stiu ce ar face un,, copil normal" cum zice tata, cand ii zic ca e treaba lor ce fac pentru ca eu is mare imi spune ca is nebun si eu si ea ca ea nu stie ce face. Nu e chestia ca nu ajuta in familie ci chiar o face intr.un mod foarte enervant si sufocant si are si ceva probleme cu bautura.

| andreeap200116 a răspuns (pentru Troll90):

Atunci, poate faptul ca are probleme cu bautura reprezinta de fapt problema.