| NikoNikoleta12345 a întrebat:

am 18 ani, sunt eleva in clasa a 11 a si am ramas insarcinata. nu pot renunta la copilasul meu. eu si prietenul meu suntem constienti de riscuri si de consecintele care vor urma. de ex parintii mei care nu vor fi categoric de acord cu sarcina mea deoarece ii voi dezamagi, mi e foarte teama de ei si de reactia lor, acestia fiind si foarte exigenti. insa eu vreau sa imi termim studiile. m-am gandit sa termin clasa a 11 a, voi fi in luna a 4 a cand voi termina, burtica va fi destul de vizibila. am note bune si mereu mi-a placut sa invat. iar la scoala in clasa a 12 a nu as avea cum sa vin deoarece toti din jur ma vor critica. vreau sa imi continui studiile deoarece in joc este viitorul meu iar fara bac nu prea mai realizezi ceva in ziua de azi. da-ti-mi o parere va rog mult, as putea face seralul in clasa a 12a fara probleme? Sau daca as stagna clasa a 12a as mai putea sa ma intorc la scoala urmatorul an pentru a-mi continua studiile? Voi fi exmatriculata in clasa a 12a? Ce as ea face ca sa pot sa ma inscriu la seral fara probleme? Pot da bac-ul la seral?

Răspuns Câştigător
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Avand in vedere ca esti majora acum poti lua decizii singura, chiar daca esti sub acoperisul parintilor. Totusi, sfatul parintesc este foarte util. Cea ce trebuie sa faci este sa scrii o scrisoare mamei tale de exemplu, sa o lasi undeva unde sa o gaseasca si tu sa iei o gura de aer curat in parc. Dupa aceia sigur te va suna sa intrebe daca e adevarat, tu spune ca da si ca te vei intoarce acasa imediat. Ideea cu parcul mi-a venit pentru ca asa poti evita scandalurile de pe moment, mai bine lasa-i sa se linisteasca. Cand ajungi acasa le spui ce si cum, mai ales cu cine. Dupa ce ai facut asta gandeste-te la scoala. Daca tu acum esti insarcinata o sa nasti cam prin toamna asa ca anul viitor nu o sa faci clasa a 12-a, ci o sa ai grija de bebe. Dupa un an iti continui studiile in alt liceu ca sa eviti povestile. Nu uita, nu face avort, naste bebelusul pentru ca e un miracol al vietii!

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti continua la seral, dar se fac 13 ani si bineinteles ca vei da BAC-ul odata cu cei de la zi, cand termini cei 13 ani de liceu.

Decizia de a face copii la varsta asta este foarte proasta, m pentru ca voi doi nu aveti de ncii unele si 1 copil in plus, cade in grija parintilor tai, nu a ta, pentru ac tu nu ai nici un drept, atata vreme cat esti monora, nu ai nici un venit, nu ai nimic.
Deci, cand fundul face fara cap, sufera toata familia consecintele, nu dar tu. Pentru ca decizia ta ii va afecta din plin pe parintii tai, care vor trebiuii sa-si mai ia un job, sa munceasca mai mult, ca sa-ti creasca si copilul tau facut din prea multa iubeala fara cap.
Sincer, daca iti placea scoala pe cat afirmi, te tienai de ea si nu te interesa sexul, mai ales neprotejat. macar atata putea sa te duca capul, daca nu poti pricepe ca vei crea o gramada de probleme si neajunsuri in familia ta, prin venirea unui copilas pe lume.

| minrest a răspuns:

Toate bune si frumoase, iti urez succes, casa de piatra in viitor, tot ce iti doresti; dar parintilor tai ai dreptul sa le impui sa mai creasca un copil? Inteleg ca ti-au dat ce a trebuit, pe de o parte nu ii vei mai rasplati prin rezultatele tale, care vor scadea drastic, pe de alta le impui sa mai cheltuiasca cu o persoana. Elegant.

| minrest a răspuns:

Nu faci nimic nici cu bac-ul. Pai bac-ul e doar conditia care trebuie indeplinita ca sa poti da admiterea la facultate. Fara o facultate serioasa, nu o fabrica de diplome, nu poti face chiar nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun cu intrebarile ce contin "12"laughing), dar vreau sa te felicit pentru ca vrei sa pastrezi copilul. Intr-o lume in care lumea e asa de egoista si nesimtita incat sa omoare copii(la avort ma refer), tu iti asumi greseala, si faci alegerea corecta. Indiferent de ce vor spune parintii, tu lupta pentru copil. Iti urez multa bafta!

| kandaraki a răspuns:

Poti lua o pauza la liceu, dupa care sa revii si sa finisezi cl 12, sa dai Bac-ul, doar ca 1 an e putin, vei fi in continuu stres si alerta. Oricum trebuie sa zici parintilor, oricare ar fi reactia lor!

| NikoNikoleta12345 explică (pentru kandaraki):

Pai pot lua o pauza fara sa imi fac probleme? Gen sa fiu exmatriculata sau sa nu pot reveni la liceu?

| kandaraki a răspuns (pentru NikoNikoleta12345):

Poti lua o pauza la liceu fara sa fii exmatriculata, trebuie doar sa mergi la rectorat si sa invoci un motiv, atita tot

| NikoNikoleta12345 explică (pentru kandaraki):

Am inteles. Multumesc mult. credeam ca o sa pierd de tot anul... si nu o sa ma mai pot intoarce la liceu.

| kandaraki a răspuns (pentru NikoNikoleta12345):

Cu placere!

| Kogaion a răspuns:

Ai primit multe sfaturi utile si bune, eu vreau doar sa-ti urez succes, sper sa termini clasa a12 fara sa iei o pauza, eu zic ca sa mai opresti din barfe sa te logodesti cu iubitul tau, nu trebuie la restaurant, doar o cuninie civila. Multa sanatate si fericire tie si copilului!

| KillaNoFilla a răspuns:

De ce esti asa de sigura te vor lua la misto? La liceul unde am fost pe a 12a intr-o clasa au fost 3, 4 mamici si la mine in clasa a fost o fata si pot sa-ti garantez ca nimine nu a luat-o la misto ba chiar mai mult am fost curiosi cum se descurca si cum e copilul.
Poti sa faci pauza un an cu cerere la d. director(o sa accepte) daca vrei(nu-ti recomand).
Parinti tai o sa fie bucurosi, socati, frustrati in acelasi timp dar sunt sigur ca o sa te intelega pana la urma.
Problema apare cu facultatea, acolo trebuie sa vedeti cum e mai bine, ca o familie unita.
Nu vei fi exmatriculata.
Tot cu d. director trebuie sa iei legatura sa te inscrii la seral.
Poti da bac-ul si la seral.

| NikoNikoleta12345 explică (pentru KillaNoFilla):

Sunt sigura ca asa va fi... pentru ca deja imi cunosc toti colegii si pe toti elevii din liceu. si sunt foarte rai deoarece ei nu se pot pune in stu4a mea si ma vor judeca. chiar daca nu imi pasa si trebuie sa fiu puternica, tot ma vor face sa ma simt prist vorbele si jignirile aduse...

| KillaNoFilla a răspuns (pentru NikoNikoleta12345):

In clasa la mine nu era zi sa nu ne luam la misto. daca face-ai cea mai mica greseala, ziua aceea erai clovul clasei, nu conta cine esti, ne injuram de fata cu profesori si totusi nimeni nu s-a luat de colega care a nascut nici macar pe la spate.
Infine, fiecare face cum crede ca e mai bine.

| NikoNikoleta12345 explică (pentru KillaNoFilla):

E diferit acum si mai ales in situatia mea. pentru ca generatia noastra e mult mai costisitoare si plina de oameni care se cred in stare sa judece pe oricine.

| Ivy86 a răspuns:

Vreau sa te felicit pentru ca ești foarte curajoasa. Vei fii o mama buna.
Eu zic sa vorbești cu părinții tai, vor fi șocați, nervosi, dar într-un final vor accepta și vor iubi copilul.
Tatăl copilului e alături de tine?
Trebuie sa înțelegi ca un copil e un angajament pe viață și viața ta va fi total diferita. Vei avea nevoie de ajutor de la părinți pentru susținere morala, pentru creșterea copilului, dar ar fi bine ca și părinții tatălui sa știe ce se întâmplă.
Dupa ce rezolvi situația cu calm, atunci ia o decizie în legătură cu liceul.
Eu zic sa nu faci pauza doar dacă vei avea probleme de sănătate. Pauza te lenevește, uiți multe cunoștințe și e un risc mare sa nu mai termini liceul.
Fii curajoasa, fii puternica și încearcă sa le împaci pe toate, dar cu ajutor.

| NikoNikoleta12345 explică (pentru Ivy86):

Multumesc mult. Da, prietenul meu imi este alaturi, la fel si parintii lui insa cu ai mei este foarte dificil. ii voi dezamagi total si vor fi tare infuriati pe mine, tocmai ca sunt extrem de exigenti si imi vor doar binele sa am un viitor. mi -e tare teama de ei. Mi-e teama de situatie in sine. sunt la limita. sunt disperata. nu stiu ce as putea face. nu vreau sa mi stric viitorul si am mare nevoie de continuarea studiilor... sunt intr o situatie foarte grea din punctul meu de vedere. si sunt la limita.

| Ivy86 a răspuns (pentru NikoNikoleta12345):

Deci nu ești singura și e foarte bine. Nu trebuie sa vorbești singura cu ei, poate ar fi bine sa va reuniți toți și sa vorbiți împreună. Poate dacă vad ca părinții tatălui accepta situația, le va veni și lor mai ușor.
La școală poți vorbi prima oara cu dirigintele, și după cum colegii. Mai bine sa știe toți, te vei simți mai ușurată. Vor fi momente bune și rele, dar mai ai puțin și termini liceul. Prima săptămână e dificila.
Dar dacă chiar nu te vei simți comod cred ca poți cere o schimbare a liceului, după ce vei naște, unde vei avea parte de alt început. Dar rezolvarea nu e sa fugi de probleme, ci sa le rezolvi.
Liniștește-te și fii optimista, totul va fi bine.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Cred ca decizia depinde de datele problemei: vor fi dispusi parintii tai sau parintii / rudele iubitului tau sa va ajute cu cresterea copilului? Si da, poate ca elevii de liceu sunt inclinati sa faca misto-uri, dar asta nu a omorat pe nimeni si daca te pregatesti mental pentru aceasta situatie, vei vedea ca poti sa te adaptezi chiar si la asa ceva. S-ar putea chiar sa fii surprinsa de deschiderea si politetea celor mai multi dintre ei, daca ii ajuti sa inteleaga ca li s-ar putea intampla chiar si lor asa ceva si ca ai avut nevoie de mult curaj pentru a pastra aceasta sarcina - vor ajunge sa te admire pentru ca nu ai renuntat nici la scoala si nici la copil. Ai nevoie de nervi tari, dar trebuie sa stii ca intotdeauna vor exista situatii usor penibile, in care ne vom simti neconfortabil fara niciun motiv si depinde de noi cat suntem de pregatiti mental si emotional sa le facem fata - iar asta s-ar putea sa te ajute sa iti dezvolti aceasta capacitate. Din punctul meu de vedere, daca esti destul de puternica, poti merge chiar si in clasa 12-a la scoala, fara probleme. Succes! happy

| NikoNikoleta12345 explică (pentru PsihologMariusIftimie):

Multumesc mult pentru sfatul acordat. Probabil nu a omorat pe nimeni dar cu toti nervii mei tari voi fi umilita in ultimul hal ceea ce nu mi-as dori...va imaginati..imi doresc sincer sa merg astfel la scoala incontinuare insa nu se stiu daca m-ar sprijini de asemenea si scoala. parintii iubitului meu deja sunt siguri ca ne pot sprijini. insa alor mei mi-e teama sa le dpun, ceea ce trebuie facut ca vreau sau nu. m-ar sprijini intr-un fel sau altul dar se vor infuria tare rau deoarece va fi prea mare dezamagirea. au asteptari mari din partea mea.

| PsihologMariusIftimie a răspuns (pentru NikoNikoleta12345):

Nimeni nu te poate umili fara sa ii dai voie iar astfel de situatii scot la suprafata toate vulnerabilitatile personalitatii noastre. Cineva spunea ca pentru cei ce gandesc viata este o comedie in timp ce pentru cei care simt, viata este o tragedie. Fii si tu printre cei care gandesc, adica pregateste-te mental sa dai piept cu provocarile!