| cococococo a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru, parintii mei se cearta zi de zi, tata o bate pe mama in fata mea si a surorii mele de 6 ani, nu mai suport asta, mama plinge intruna si eu la fel, am incercat sa le explic cum ma simt eu, dar in zadar, nimic nu s-a schimbat, si toata treaba asta este din cauza ca tata bea. Toata ziua este beat, mama a vrut sa-l dea la divort dar in zadar, fiindca va trebui oricum sa traim intr-o casa, pentru ca in alta parte nu avem unde. Toata aceasta treaba are influenta destul de mult asupra mea si a surorii mele, eu deja am inceput sa-mi pierd memoria. Nu ma stiu ce sa fac, am uitat sa mentionez am 15 ani. M-am adresat la voi fiindca nu mai am la cine laughing Sper sa ma intelegeti si sa ma ajutati. Multumesc din suflet.

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Inteleg ca locuinta in care stati este a tatalui? Chiar si asa, daca divorteaza parintii tai, va trebui sa dea jumate la mama ta, mai ales daca tu si sora ta ramaneti in grija ei. Si cu jumate din valoarea unei case puteti sigur sa gasiti alta locuinta in care sa stati.

| cococococo explică (pentru Zenithf):

De fapt locuinta este a ambilor parinti, dar este scrisa dupa mama! Dar oricum nici mama si ici tata nu vor parasi casa, asa au spus ei, deoarece au muncit ambii aici si zic ca niciunul nu va renunta :*

| Zenithf a răspuns (pentru cococococo):

Atunci ar mai fi o alta solutie: tatal vostru sa-si inchida o camera si sa-i faca intrare separata. Daca iubeste bautura mai mult decat pe voi, atunci sa stea singur cu ea in camera aia. Ideal ar fi sa aiba si iesire separata la strada. Sa vorbeasca mama ta cu el cand e treaz despre alternativa asta.
Si puneti un zavor zdravan la usa voastra. straight face

| lo a răspuns:

Cea care este in masura sa faca ceva, este mama ta.Trebuie sa se gandeasca la voi, ca si copiii ei si la viitorul vostru.Trebuie sa ia initiativa si sa ceara ajutor.Primul pas ar fi, sa lase odata frica si sa divorteze; mai rau de atat, tatal tau nu poate sa faca; odata divortati se face partaj.In cazul in care acest partaj nu este posibil, sunt multe institutii care pot oferii ajutorul mamelor singure.Sau,char daca este mai greu, cautati-va o chirie ori poate, aveti un familiar/l dispus sa va ajute o perioada. Apoi tu va trebui sa o ajuti pe mama ta, sa fi foarte responsabila si sa te maturizezi prematur pentru a va fi mai usor. Parerea mea, este ca oricare situtie este mai usor de suportat decat sa iti vezi mama lovita si sora plangand.Curaj si succes!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, exista pe acest site niste oameni care te vor ajuta, le-am trimis mesaj iar in cel mai scurt timp o sa te contacteze dansii, este vorba despre specialistii de la Telefonul Copilului care nu pregeta sa ajute pe oricine aflat in situatia ta

| Soryn2244 a răspuns:

Sincer cand il mai prinzi pe tactu baut tragei o mama de bataie cu ce apuci sa vezi ca nu mai zice nici car nici mar si no sa aiba curaj sa te dea afara cal reclami la protectia copilului si nu prea cred ca risca 10 ani puscarie si daca mamata baga divort tatatau trebuie sa plateasca pensie alimentara si cum sunteti 2 frati va trebuii sa plateasca cam 12 mil luna si este obligat! Stiu ca este pacat la Dumnezeu ca iti lovesti tatal dar cand este vorba de asta Dumnezeu iarta!

| Wøodenpints a răspuns (pentru Soryn2244):

Așa, spune-i să facă asta și următorul titlu de știe va fi "Un bărbat și-a bătut cu bestialitate fiica în vârstă de 15 ani după care a violat-o lăsând-o să se înece în cadă cu propriul ei sânge".
Cunoști noțiunea de forță fizică? Oricât de beat ar fi un bărbat, dacă-i lipește un dos de palmă unei fetițe de 15 ani o lasă inconștientă pentru următoarele câteva ore.

| kiss1702me a răspuns:

Foarte trist ce se intampla. Si eu am trecut prin asa ceva dar eram prea mica sa pot face vreo ceva. Tu esti destul de mare incat sa iei legatura cu cineva care va poate ajuta... pe mama ta, pe tine, pe sora ta. Nu mai stati sa isi bata joc de voi, sa va distruga copilaria si sa o distruga si pe mama voastra. Sincer! E tatal vostru dar chiar si asa nu trebuie sa ii permiteti sa va maltrataze. M-am intristat tare cand am citit ce ai scris si imi pare foarte rau ca inca exista persoane de genul asta, cum e tatal tau. Te rog vorbeste cu cineva si fa ceva! Nu-l lasa sa va distruga sad Gasiti sa va mutati in alta parte (la bunici) si cand va vedea ca a ramas singur poate isi va da seama cat de mult a gresit. Daca mama voastra vrea sa divorteze de el, te rog sa dai dovada de maturitate si sa nu te impotrivesti, sa fii de acord cu ea. Gandeste-te la ea, la tine si la sora ta. Nu iti fie mila de el pentru ca lui nu ii este mila de voi. Sper sa fie bine sad

| maryanavl a răspuns:

Te-as sfatui sa vorbesti cu mama ta sa se hotarasca sa al lase ca sa nu fie prea tarziu sa caute chirie daca nu aveti locuinta ca nu va fi bine daca mai ramane langa el nu meritasa stai langa un asemenea om eu cred ca nu va respecta nici pe voi daca nu face ceva mama ta s-ar putea sa anceapa sa dea si an voi sper ca team fost de folos daca vrei mai putem tine legatura ai grija de tine

| CoDaTu098 a răspuns:

Salut cred cati este foarte greu daca te pot ajuta cu ceva nu stiu sfaturi... baga id meud e mess : eduardciobanu110 Te astept sa-mi dai add happy