| IoanaPuppy31 a întrebat:

Am nevoie sa ma ajutati. O colega de a mea nu ma lasa in pace. Ii pune pe colegi sa ma scoata din grupul clasei, da vina pe mine din orice si tot isi bate joc de mine si familia mea. Ce as putea face pentru ca sa o fac sa inceteze? Tot timpul se crede mai presus.
La modul serios, dati-mi un sfat!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Spune-i dirigintei sau ia-te de ea, nu mai asculta sfaturile alea cu ignora pentru ca nu vei rezolva absolut nimic, te va lua mai rau de fraiera.

| presus a răspuns:

Arata-i ca esti mai inteligenta decat ea. Nu-i da importanta, fa-te ca nu o auzi, ramai indiferenta fata de ea. Razbunarea e arma prostului, dar poti sa-i spui dirigintei, familiei sale. Unele sunt pline de arfe si fite, vor sa isi arate prostia. Tu poti ramane fata inteligenta. Numai bine!

| Ela05 a răspuns:

Ai vorbit cu ea? Nu știu încearcă să vorbești cu ea și întreab-o de ce de poartă așa cu tine. Dacă vezi că nu funcționează eu zic că ar trebui sa vorbești cu diriginta/diriginte. Și să o tratezi cu indiferență să nu lași să te afecteze. Indiferența doare cel mai tare.

| IoanaPuppy31 explică (pentru Ela05):

Am vorbit de multe ori cu ea si e ca si cum ai incerca sa ii vorbesti unui perete. Totul a inceput din cauza ca s-a bagat in prietenia mea si a unei colege.

| Bula a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Colega, prietena ta, ce atitudine a luat?
Daca sta de parte ei, atunci nu ti-i prietena.
Daca a ramas de partea ta, atunci impreuna puteti s-o neglijati pe "fitoasa". Si mai puteti aduna si alte colege de partea voastra, pana ce o lasati fara "prietene", sau doar cu semenele ei.

| Ela05 a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Vorbește cu diriginta și explică situația.

| Auarl a răspuns:

Tu ii raspunzi, aparate nu sta cu mainile in san.Iti inteleg situatia ca sunt momente in care sunt si eu, raspundei inapoi si nu te lasa dar daca vorbeste prostii nu ai cu cine vorbi.

| Cthulhu16 a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa o ignori. Nu trebuie sa pleci urechea la tot ce zic persoanele ca ea, poate daca vede ca nu e bagata in seama o sa-si dea seama cat de penibila e si o sa te lase in pace. Daca totusi devine mai rau, cred ca ar trebui sa vorbesti cu parintii tai, ei ar trebui sa te inteleaga. Sper ca te-am ajutat, si nu uita, capul sus!

| Popov_Valerica_2001 a răspuns:

Parerea mea este sa iti ei apararea, sa nu te cobori la nivelul ei, fii mai presus decat ea, si daca nu spune adevarul despre tine si minciuneste fii mai sigura pe tine si eati apararea! spre ca ti-a fost de folos. happy P.S Nu-i atrage atentia

| Popov_Valerica_2001 a răspuns:

Parerea mea este sa iti ei apararea,sa nu te cobori la nivelul ei,fii mai presus decat ea,si daca nu spune adevarul despre tine si minciuneste fii mai sigura pe tine si eati apararea! spre ca ti-a fost de folos. happy P.S Nu-i atrage atentia
Spune-i dirigintei in asa caz?! Nu o lasa sa te calce cu picioarele,spune-i tot adevarul, dar tu mai bine sa nu o numesti, si sa nu spui vorbe rele despre ea, poate si ea sa iti spuna motivele aceastea si vei fii si tu pedepsita, nu-i atrage atentia si cand va veni randul, spune-i tot ce ai auzit