Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am o colega de serviciu care vrea mult sa fim prietene. I-am spus ca nu vreau, eu am prieteni f. buni iar colegii mi se par superficiali (ei nu i-am spus chiar asa, ci doar ca suntem colege bune, dar nu vreau mai mult). Insa e f.insistenta cu privire la viata si problemele mele asa ca uneori ii mai spun, adica ma plang la ea cu problemele mele personale si de serviciu, dar asta doar pentru ca insista f.mult. De cate ori vine la mine la birou, am momente cand sunt vesela, dar si cand sunt mai trista, suparata, obosita. Si ma intreaba mereu de ce sunt suparata, chiar si cand vede ca rad, sunt ok, insista sa-i spun de ce sunt suparata, ca ea asa simte. De asta, cam incerc sa o evit, pentru ca ma deranjeaza ca-mi impune sa cred ceva ce nu simt. Cum sa fac sa-si dea seama ca ma deranjeaza insistenta ei si sa nu ma mai intrebe mereu de ce sunt suparata(mai ales cand chiar nu sunt), dar fara sa o supar?

16 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mda,si eu's cam bagacios.Dar de obicei bag fraza " stiu ca ai ceva,simt asta, daca vrei sa vorbim, imi spui fara sa insist" Si de obice mi se spune pe loc.Iar de insistat, nu insist, fiecare om are problemele sale.Fa-i si tu la fel cum iti face ea tie, iti spun eu mananca pamantu fugind daca ii faci la fel big grin laughing

| Pământul a răspuns:

Nu stiu ce i-ai putea spune in asa fel incat sa n-o superi, dar mi se pare ca un pas bun ar fi sa ii explici clar faptul ca nu puteti sa deveniti prietene in momentul in care ea nu iti respecta limitele pe care le impui.

trebuie sa ii explici ferm faptul ca insistenta ei este un lucru care te deranjeza si care te face sa nu vrei sa ii fii prietena. daca lucrul asta o supara sau o deranjeaza, mi-as imagina ca e din cauza ca e ea prea sensibila.

sau gresesc lol

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Este intr-adevar o situatie dificilă, acea colegă a dumneavoastră este sincer interesata de starea in care sunte ti. Dînsa prin insistenta cu care doreste sa afle ce se intimplă cu dumneavoastră, devine prea stresantă, si chiar si in momentele in care va simtiti bine si sunte ti veselă, colega crede ca ave ti de fapt o problemă, ar trebui sa purtati o discutie cu dînsa, si sa i spune ti ca va deranjeaza atitudinea dinsei, daca nu doriti ca ea sa se simtă jignită, vorbiti cu șefa sau seful ca ei să vorbească cu ea, si sa i spună ca atitudinea ei a deranjează, desii dumneavoastră ar trebui sa vorbiti intre 4 ochi cu colega, dar daca considera ti ca acea colegă ar interpreta gresit spusele dumneavoastră, si pentru a evita tensiunile inutile la locul de muncă, adresati vă șefilor dumneavoastră, si sunt sigur ca ei vor stii cum sa va rezolve situatia. Vă doresc mult succes.

| sofisis a răspuns:

Nu o mai implica in problemele tale. Normal ca ea intelege ca vrei sa fiti prietene din moment ce tu i te confeseziwinking
Nu e musai sa ii spui ceva... poti sa o eviti pur si simplu. Si cand vine la tine sa fii ceva mai rece si expeditiva.

| R0R0 a răspuns:

Sigur nu e lesby?
Spune-i ca te deranjeaza prezenta ei

| wolder a răspuns:

Eu i-as spune totul in fata si sa plece naiba din biroul ei sa-si vada de problemele ei ca e prea insistenta si agasanta. I-as spune ca ma deranjeaza si sa ma lase o data in pace. Fii directa

| Eastwood a răspuns:

Pai poate nu are prieteni si ea in sinea ei crede ca esti genul ei de prietena.
Poate o intereseaza ceva, va urmari ceva, cine stie.
Spune-i pur si simplu ce ai pe inima, in legatura cu stresul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apune-i ca nu te doare capul si nu ai chef de vorba. Si tot asa in fiecare zi. Isi va da. Seama ca e exagerat de bagacioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i ca incepe sa te enerveze, daca nici asa nu intelege inseamna ca are probleme cu capul. Nu ai cum sa ii spui "frumos". CIneva normal si-ar fi dat seama ca nu vrei prietenia lor si nu si-ar mai fi batut capul

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Cand se apropie de tine, ragaie

| Mareacluj a răspuns:

Acum ceva timp a murit mama ei si am incercat sa o sustin moral cat am putut, nu ca as vrea sa fim prietene, ci pentru ca asa am simtit. Chiar i-am spus ca o consider o colega buna, tin la ea intr-un fel, dar nu vreau sa fim prietene pentru ca nu vreau sa amestec serviciul cu viata personala. Ea vrea mereu sa faca pe puternica si am simtit, desi nu stiu sigur daca e asa, ca vrea sa-mi fie si ea intr-un fel de ajutor. E foarte insistenta sa afle totul despre mine si daca i-am mai povestit de problemele mele, a fost pentru ca pur si simplu insista f.f.mult. Insa sa-mi impuna sa cred ca mereu sunt suparata, mereu am o problema, deja e prea mult.Multumesc pt.raspunsuri!

| aLExaNdRuUUul a răspuns:

Nu vad ce e rau in faptul de a te imprieteni cu cineva. mai multi prietini buni, mai multa bucurie.

| Trolen a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa fii sincera dar nu prea dura spune ceva de genu:Nu doresc sa te supar X dar uneori esti cam insistenta si nu ma intreba daca sunt suparata cind zimbesc sau rid esti o colega buna dar nu putem fi prietene nu avem aceleasi ginduri. Asa as spune eu

| Mihai12341 a răspuns:

Intrabo ''Ti se pare ca sunt suparata?'' spune-i pe fata intr-un mod calm ca asa nu ai sa o superi big grin stiu din propria expwinking

| Irina891 a răspuns:

Poate isi doreste sa te ajute cu problemele tale fara alt interes ascuns, iar in felul asta sa iti arate ca poate/merita sa iti fie prietena. Poti incerca sa ii dai o sansa daca prezenta ei iti face placere.

| gabyneagu a răspuns:

Spune-i pur si simplu ca vreti sa fiti doar colege si atat.sa nu intrati in intimitati...