| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare si va rog sa ma ajutati! Ieri am găsit un catel in scara de bloc si l-am luat acasa! Problema mea este ca vreau sa învăț câinele sa faca intr-un singur loc si nu stiu cum! Catelul cred ca are in jur de doua luni si jumătate! Eu stau la apartament! Catelul sta peterasa si as vrea sa il învăț sa isi faca nevoile doar acolo! Cum ii dau drumul afara el face prin toată casa! Cum pot sa il învăț sa faca intr-un singur loc! Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Dupa ce face prin casa iei ce a facut si duci pe terasa, acolo unde trebuie sa faca si ii arati ca acolo trebuie sa stea. Si atunci cand crezi ca ii vine, il duci pe terasa si daca face acolo ii dai un oscior sau ce-i place lui mult sa rontaie, sa se simta apreciat si sa stie ca daca face acolo de fiecare data va fi apreciat. Va dura ceva timp.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După fiecare masă îl duci afară și stați pe terasă până își face treaba, nu intrați mai repede. Dar când și-a făcut treaba, intrați imediat. Și îi spui cât de cuminte este că a făcut unde trebuie, îl lauzi etc. Desigur vei mai avea parte de accidente, dar să nu-l bați pentru ele! Se va obișnui în două-trei luni.

| mihaicelsfant a răspuns:

Cand face acolo, jap una cu ziarubig grin nu tare, se speria foarte rapid de el. o sa-i fie frica de ziar nu de bota. crede-ma tine