| Georgiana3601 a întrebat:

Bună, TPU! Am o mică mare problemă. Presupun că ar trebuie să detaliez întâmplările ca să mă puteți ajuta, așa că:

Am tot citit întrebări și răspunsuri de pe site, dar n-am găsit ceva care să mă lămurească. Am 13 ani. Aparțin unei familii frumoase, dar. cred că diferită de una normală. La mine, mama are grijă de toate - facturi, rate la bănci, casă, mașină, școală, serviciu. Tata doar aduce bani. (cred că ar mai trebui menționat faptul că nu avem venituri mari... aproximativ 2.000 de lei intră în casă lunar) În ultimul timp (4 ani) tata a început să bea în exces. Se duce la muncă, bea, vine acasă, face dezordine, creează nervi și apoi se culcă. Nu intră în discuție bătăile, amenințările, lucruri sparte sau mai știu eu ce. Dar mama le suportă pe toate. El niciodată nu știe că avem de plătit factura la apă și nu mai avem de unde, că trebuie băncile plătite și nu mai avem de unde, că eu și fratele meu avem nevoie de câte ceva, sau că în casă s-a stricat ceva și trebuie reparat.

Problema este că mama cedează pe zi ce trece. Nu mai poate. Eu o văd. Atunci când este nevoită să ia o decizie, ea se sfătuiește cu mine și nu cu tata, pentru că el nu este capabil de a o ajuta; lui nu-i pasă. Certurile au început să aibă loc tot mai des - cam de 5 ori pe săptămână. Aș vrea să fac ceva și să o ajut pe mama. I-am sugerat divorțul, dar așa nu puteam scăpa de tata, fiindcă are drepturi la casă. Ar mai trebui să treacă un an, ca eu să am buletin, iar mama să treacă apartamentul pe numele meu, fiindcă așa tata n-ar mai avea drepturi. Dar chiar și așa, el nu are unde să se ducă (el fiind din județul Teleorman, iar noi având domiciliul în județul Bacău).

Cum aș putea să o ajut pe mama? Ce să fac? Ce să o sfătuiesc? Cum să procedeze? Dau fundăă!

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Vorbesti cu un avocat. Situatia este destul de dura si cu multe resentimente.

| Radu284 a răspuns:

Daca are dreptul la casa (adica daca au cumparat-o impreuna) nu poate mama sa-ti dea tie casa fara aprobarea lui.

Cu bataia cum e? O bate doar pe mama, sau si pe tine? Teoretic asta e ilegal, practic depinde acum si de multi alti factori. Daca va bate naspa, cu urme, etc. va puteti scoate un certificat medico-legal si face reclamatie la politie.

| EchoDemon a răspuns:

Pai mama ta probabil stie ce face. Se gandeste probabil la divort. Trebuie sa incerci sa o ajuti, tu si fratele tau. Ma refer sa nu cereti extrem de multe lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| Georgiana3601 explică:

@Radu284, nu ne bate. Am menționat asta. Dar cu alcoolul a întrecut măsura. Mama are apartamentul de la bunici. Ei l-au cumpărat și când s-au mutat la țară i-au făcut mamei acte. Sunt pe numele ei. Dar casnicia lor e mai lungă și din acest motiv tata are drepturi.
Eu aș vrea să știu ce aș putea face eu ca s-o ajut. Btw, mulțumesc! kiss

| Radu284 a răspuns (pentru Georgiana3601):

Nu intelesesem daca va bate sau nu, era cam ambigu.
Daca nu va bate, si doar vine beat, credeti ca este o idee buna sa vreti sa scapati de el? Daca mama nu munceste, ce o sa faceti cu banii?

| Georgiana3601 explică:

Nu, cu pastile n-a mers. Tot consuma alcool. La inceput i se facea rau, dar s-a obisnuit cu ideea. laughing