| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelămurire, eu am observat că nu mă mai simt confortabil alături de prietenii mei, am impresia că sunt niște oameni falși și manipulatori. Este un băiat de care obișnuiam să fiu foarte apropiat dar cred că s-a schimbat, a devenit cam arogant și narcisist. Are obiceiul de a fi răutăcios cu mine și să se răstească la mine dacă îi dau răspunsuri. Primește toată atenția fetelor din grup și este tratat "regește" de toți, în vreme ce eu și ceilalți 2 băieți suntem tratați urât și jigniți, probabil eu cel mai mult. Am fost numit în mai multe feluri din cauza faptului că sunt scund (1.71) slab și timid și nu știu să conduc comparativ cu acel băiat care este înalt (1.85), bine făcut, sigur pe el și are mașină. Este ridicat în slăvi iar fetele se învârt în jurul lui. Am încercat să discut de mai multe ori situația asta cu grupul și mi s-a spus de fiecare dată că le pare rău și că nu vor să mă facă să mă simt prost, pentru ca mai apoi să revină la aceleași obiceiuri. Recunosc că sunt puțin gelos pe el dar lucrurile nu m-ar fi afectat atât de tare dacă nu aș fi fost tratat așa de ceilalți iar dacă fata de care-mi place nu l-ar fi plăcut pe el, deși el are prietenă. Ce credeți că ar trebui să fac în situația asta?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este un proverb vechi:
"Omul se cunoaste dupa prieteni, iar pasarea dupa pene".

Daca vrei sa fii ca ceilalti, faci ca si ceilalti, devii ca ei.
Daca nu, atunci iti alegi alti modeli de urmat, si nu "prieteni" care te marginalizeaza, iti iau fetele, bunurile etc.
TOTUL depinde doar de TINE!

| Violleta2022 a răspuns:

Am o veste buna pentru tine: prietenii ti-i alegi tu!
Asa ca, ai dreptul sa iesi din asemenea prietenii, care se dovedesc a fii relatii toxice, inutile sau false!
Nu te obliga nimeni sa suporti si sa stai in prietenii care nu aduc valoare si nu te bucura sau satisfac.
O relatie cu o persoana (sau mai multe) rautacioasa, rea, falsa, samd te poate darama psihic, sau te poate pune intr-o lumina nefavorabila. Caz in care, decizia te a o elimina sau de a renunta la acel grup, ar trebui sa fie rapida.
NU ai de ce sa critici pe nimeni si nici de ce sa incerci a convinge pe altii de contrariu, pentru ca, nu este problema ta! Fiecare om, are creier si capacitatea sa accepte sau sa respinga ce-i place si ce nu-i place. Nu-i normal si nici sanatos sa te bagi sis a le spui altora ce sa faca, indiferent cat de suparator este un prieten comun, pentru ca te pui intr-o pozitie nefavorabila, de codos sau barfitor.
Nu-ti convine, te retragi si-ti vezi de viata ta.
Frumusetea este ca, te inconjori doar de oameni care iti plac si pe care ii alegi de prieteni. daca n-ti convine de un grup, ai libertatea sa pleci, ca nu te tine nimeni legat acolo.
Aici nu-i vorba de gelozie, ci de invidie!
Cred ca, tu ai o problema necunoascand intelesul teremnilor "gelos" si "invidios", pentru ca, in cazul tau, nu este vorba de gelozie ci de INVIDIE, ca acel baiat primeste toata atentia fetelor, iar tu nu.
Constat ca suferi de sindromul omului micut de statura, iar ca sa te afci placut, incearca sa iti folosesti creierul si sa profiti de inteligenta, care te-ar avantaja in acest caz.
Fa-te placut prin povestit, prin complimente, prin fraze elevate.
Ori fa-ti un grup de prieteni, unde sa nu ai concurenta!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te indepartezi de ei, cauti alt grup

| mihaicelsfant a răspuns:

Sa te ridic in picoare si sa fi si tu mai tare. nu te mai lasa asa usor la ori ce vorba.

| Uvox a răspuns:

Este f.simplu, daca esti frumos, înalt si bine facut cel mai probabil nu ai nevoie de creier sau de bun simt.
Daca nu, trebuie sa iti cultivi educația și fizicul, asta este?
Impune niste limite, trebuie sa faci asta, toata viata va fi asa. Cum sa o faci? O sa descoperi singur.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Daca te enerveaza ii spargi fața si gata. Stai sa te rogi la el? Daca se crede mare si tare cineva trebuie sa-i sparga fața ca sa-l aduca cu picioarele pe pamant. Apropo eu unul as renunta la tot grupul ala de pretinsi prieteni daca am fost facut de rahat in cadrul lui.

| gabriielaaa a răspuns:

Nu înălțimea masina sau greutatea re face tare ci modu in care gândesti. Fetele cel plac sunt superficiale il plac petru masca care si-a pus-o de băiat smecher. Tu poți alege să rămâi prieten sau să îți faci alți. Nu ai de ce să fii gelos. Fiecare cu al său. Si învață sa te bucuri de ce ai si să nu mai lasi pe alți să îți spună cine esti.