| Soloiu_Elena_1905 a întrebat:

Am o nunta curând iar nașii mirilor vor sa ne puna pe mine si soțul meu cu lumânările! Suntem căsătoriți doar civil! Am mai auzit zvonuri, cum ca daca ai unul dintre părinți decedați, ceea ce exista si in cazul nostru, sotul are doar mama, sau daca avem copil/ii nu este bine! Cine poate sa îmi spună mai multe, va rog sa o faceți! Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa legile crestine, sa tii lumanarile finilor, inseamna sa le fiti nasi.
Cum isi doresc si o cununie religioasa, este bine ca nasii sa fie deja cunuanti religios inaintea finilor.

Voi aveti 2 optiuni din punct de vedere religios:
1. sa va cununati religios, inaintea finilor, iar apoi sa-i cununati pe ei
2. sa nu-i cununati deloc - pentru ca in "religie" nu face sens, voi nefiind un cuplu in fata bunului Dumnezeu!

| Soloiu_Elena_1905 explică (pentru Violleta2022):

Nașii sunt cununați numai ca in zona noastră nu ei țin lumânările! Nașii trebuie sa găsească un cuplu fara a fi cununați la Biserica, sa le tina lumânările finilor! E un trio! Mirii la jumate, nașii lângă ei si lângă nasi noi, cu lumânările!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Soloiu_Elena_1905):

Nu exista nici o logica "bisericeasca" in ceea ce faceti voi, dar ma rog, nu ai mentionat nicaieri ca-i vorba de crestin ortodox sau de cine stie ce secta religioasa.
Pentru ca, la crestinii ortodoxi, doar nasii pot tine lumanarile, si cerinta este ca nasii sa fie cununati in biserica, adica in fata Domnului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tineti niste lumanari... cui ii pasa de viata voastra personala?