| Directioner2000 a întrebat:

TPU!sad
Am o problema cu familia mea.
Eu sunt in clasa a 6-a, iar sora mea intr-a 11-a.
Simt ca pe sora mea parintii o iubesc mai mult.
Am fost la olimpiada la romana si am luat in prima faza 111 puncte(mi-am depasit rivala din clasa)- cel mai mare punctaj de la clasa 6. Apoi la faza locala am luat 102 puncte(nu am trecut mai departe, insa rivala da). M-a intrecut cu 5 puncte(insa aveam ACELEASI greseli). Ca de obicei, nota umflata ca bunica ei a fost prietena si profa de romana cu...actuala mea profesoara(in acord cu "prietena"). Insa la lucrari si teze sunt singura care ia 10 mereu. Cand fata aia ia 8, gaseste profa 2 puncte sa i le puna ca raspunde la oralaughing Jenibil. Asa, am trecut, mama s-a convins(acelasi lucru i-a spus si mama altei colege).
La matematica am luat 21 de puncte din 28(etapa pe scoala) si am mers la locala unde nu m-am descurcat si am luat 8 puncte din 28. A fost enorm de greu, insa 2 copii de la mine au dat ieri judeteana. Parintii m-au jignit, mi-au zis ca nu sunt buna de nimic, ca mai bine nu ma duceam, ca sora mea nu i-a facut niciodata de ras(daca ma gandesc mai bine a luat 50 de puncte din 100 la olimpiada de geografie, insa parintii nu i-au zis nimic, din contra, au felicitat-o), m-au dat la rau. Ok, am trecut si peste asta.
Ieri am aflat ca sora mea merge la nationala de istorie la Sibiu. M-am bucurat, dar ce s-a intamplat inainte de olimpiada nu credeam ca o sa se intample.Ii urau de o mie de ori succes, ma amenintau ca ma dau afara din casa daca nu ii dadeam un lucru(nu pot spune ca o sa ii considerati pe ai mei nebuni, ceea ce sunt). Am tinut-o in carca 3 zile ca trebuia sa invete pentru olimpiada. Inainte de olimpiada nu am avut(eu) niciodata parte de conditiile pe care le-a avut. Un simplu "bafta", iar dupa rezultat "bravo" si "du-te ca am treaba".
Si acum isi bat joc de mine(toti 3) ca am luat punctajul ala la matematica si ca nu am nicio realizare. Ma... pe olimpiada ei si pe reusitele ei. Sora-mea nu e in stare de nimic: nici sa aprinda un chibrit nu stie(are 18 ani) si trebuie sa-si puna manusi ca sa bage in priza stecherul. Nu mai zic ca nu are nicio prietena, e batjocorita clasei.
Si de cateva zile mama si tata o cam pupa in..., "ah, olimpica noastra", "uite ce cadou am pentru tine"laughing Eu am numai 10 la scoala si niciodata nu m-au rasplatit. A, sau ba da, in clasa a IV-a, cand la insistentele mele mi-au cumparat un amarat de telefon(pe atunci nu aveam), Dar ei gata, ii cumpara tableta si un telefon Touch Screen nou.
Sora mea nu are 10 pe linie, dar e "inteligenta" casei. Si ea nu face nimic, nici treaba, nimic. Eu duc gunoiul, fac curatenie, aspir, calc, gatesc, fac totul. Iar asta la 18 ani nici nu stie cum se aprinde un chibrit.
Pur si simplu nu mai suport. Imi urasc viata. Am inceput sa fiu foarte uracioasa cu cei din jurul meu si chiar sa le stric ziua. Parintii mi-au zis ca m-am schimbat, dar ei nu constientizeaza ca e din cauza lor. Fireste, nu le pot zice ca o pupa in...
Va rog, ajutor!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să dialoghezi deschis cu ei despre ce se întâmplă, este bună și o consiliere psihologică.
Pa, pa.

| IloveME a răspuns:

Ba da le poti spune si inca direct, sunt parintii tai dar o vei face-o cu respect! isi vor da seama ca nu procedeaza corect cand iti vor auzi povestea la fel cum am citit-o si noi!
Vorbeste cu ei sau cel putin cu unul dintre ei, cu care te intelegi tu mai bine si eplica-i cum te simti si cum te fac ei sa te simti!
Probabil sa greseasca si fara vina, dar tu cu respect deschidele ochii!
Succes scumpica!

| h3r a răspuns:

Ești fratele sau surioara mai mică?
Merg pe sora mai mică!
Nu ar trebui să pui anumite gesturi la inima și nu încerca să-ți urăști sora, chiar dacă e mai sus sau nu.
Le-ai spus ceea ce ne-ai scris noua? Ce mai aștepți?
Te vor asculta! Discută cu ei, ești fetiță și lucrurile nu se vor schimba asupra ta.
Sora ta cum se comportă cu tine?

Bravo pentru rezultate! Apreciază că ai asemenea reușite, față de sora ta este bine...în ceea ce privește nivelul de învățământ.

| Mwha a răspuns:

Şi eu trec cam prin acelaşi lucru. si crede.ma, stiu cum este. "Sora.mea" cea mai isteata chiar daca ar avea media 9.67 si ar lua 3p/28 la un concurs chiar FOARTE greu, cel mai mare punctaj a fost 21p de liceul national de mate Bucuresti sau ceva de genul si eu am 9.90 şi am luat 14p şi e ai avut noroc. Şi exemplele continuă la infinit. Şi nu, nu ai nevoie de psiholog. Poţi rezolva singură problemă. Axează.te pe prieteni, distractie şi nu mai toci asa. Fii fericită, viaţă e scurtă. Dacă un lucru te întristează *** it. Ştiu ca dau sfaturi cam direct dar asa sunt eu. Deci nu te mai concentra asa mult pe familia ta, nu noi ni.i alegem, uneori trebuie pur şi simplu sa renunti. Fu*k them all and smile.

| MrAnderson a răspuns:

Salut, prietene

Esti inca foarte tanar, si am impresia ca vezi lucrurile astea intr-un mod cam gresit.
Nu cred ca parintii tai se comporta exact asa, ci doar interpretezi tu lucrurile astea in mod gresit.
Nu poate exista inca o concurenta intre tine si sora ta.
Gandeste-te ca ea acum face un mare pas catre viitorul ei, are de dat BAC-ul, si are nevoie poate de mai multa sustinere. Cand o sa mai cresti o sa iti dai seama cat de stresant este. O olimpiada pierduta e nimica toata, comparata cu un examen care iti stabileste viitorul, sau pe langa o admitere ratata. Sunt sigur ca sunteti amandoua iubite la fel, dar poate un pic de ambitie si teribilism te fac sa gandesti astfel.
Cat despre chestia cu telefonul si tableta... draga mea, ea are o varsta si tu inca nu. Sunt lucruri care se obtin treptat in viata.
Nu-mi doresc sa inveti asta pe calea cea grea.

Iti doresc tot binele din lume, si sa-ti reconsideri opinia.

Cu stima,
Neo

| OnlyTheScript a răspuns:

Mdap...naspa situatia. Si cel mai rau e ca am observat in timp ce citeam ca tu incepi sa iti urasti sora din ce in ce mai mult. Si eu sunt in a 6-a..deci nu vad ce sfat ti-as putea da ca nu am eu o minte stralucita. Iti dau totusi un sfat : vorbeste cu parintii tai si incearca sa nu mai crezi lucrurile astea despre sora ta deoarece din cate am inteles e in a 11-a si probabil ca trebuie sa dea bacul. Nu o mai necaji nici tu ca si eu stiu cum este. Si fratele meu a dat bacul si stiu cat de stresat era in fiecare zi si nu mai avea chef de nimic. Si mama il incuraja in momentele acelea..eu nu avem voie sa intru la el in camera etc. O sa treci si peste asta. PAPA

| TeiiaStypayhorlikson a răspuns:

Este foarte nasol ce ti se intampla. Poti merge la un psiholog, la scoala daca ai, si poti vorbi cu acel psiholog despre ce ti se intampla. Poate te va ajuta si ii veti schimba in bine pe parintii tai. Astept sa-mi spui ce evolutii fai. Te pup si mult succes.