| ILoveHistory a întrebat:

TPU!
Simt ca nu mai suport.

Cand eram mica in I-IV aveam numai si numai FB. In clasa a V-a aveam tot 10. La fel si anul acesta(in clasa a VI-a).

Am fost la 3 olimpiade:la romana, la mate si la terhnologica. La romana la etapa pe scoala am luat 111(cel mai mare punctaj din toata scoala) si am intrecut-o pe rivala mea din clasa(a luat 110). La etapa locala m-am descurcat si am luat 102 din 120. Culmea! Rivalei mele i-au umflat nota(aveam aproape aceleasi greseli, si totusi, am avut compunerile mult mai bune decat ale ei) si astfel ea a ajuns la judet(oricum, pica, acolo nu ii umfla nimeni nota). Am luat al treilea punctaj.
La mate la etapa pe scoala am luat 21 din 28 si m-am calificat. La etapa locala a fost enorm de greu(mai nimic din ce facusem). Am luat 8 puncte tot din 28. 2 colegi din clasa m-au intrecut: au luat 14 si 18(cam umflate, pentru ca doamna de mate era la corectatcrying ).
Si acum faza cu tehnologica..ma inteleg foarte bine cu o colega. La olimpiada mi-a cerut ajutorul si na...m-a intrecut cu un punct. Si cica vrea sa se duca la locala. laughing Credeti ca e bine sa ma duc la profesoara sa ii spun chestia asta(am ajutat-o la 3 subiecte pe fata aia)?

Nu stiu ce se intampla cu parintii mei. Pe mine NICIODATA nu m-au felicitat pentru o nota de 10. Dar cand luam 8: "Te-ai pus pe tanjala, esti varza, te dau la pregatire." etc. Si asta ma deranjeaza enorm. Cand au aflat ca nu merg pe judet la romana m-au certat si mi-au zis ca sunt varza, nu stiu nimic etc. La mate mi-au zis ca mai bine nu mergeam, ca i-am facut de ras, ca asta e valoarea mea. De tehnologica nu le-am spus si nici nu intentionez prea curand.
Mda, si m-au pedepsit. Mi-au taiat internetul(nu am voie nici dimineata, nici seara). Noroc ca mi-am dat seama de cablul de la internet. Gata, ma dau si la pregatire la mate. Zic ca sunt tuta, nu stiu nimic, varza, tufa, proasta. Pur si simplu nu mai suport. Le-am zic macar sa fie mandri de punctajul de 111 puncte si mi-au zis sa ma p*s pe el.
Le-am zis ca nu merg la scoala ca sa ma intrec cu altii, ci ca sa invat pentru mine. Si mi-au zis ca sunt rationali, ca trebuie sa fiu prima.
Nu mai suportcrying( plang in fiecare noaptecrying Imi pare rau ca le-am adus astfel de asteptari(note de 10).crying Ce pot face? Cum le pot explica faptul ca ma deranjeaza enorm comportamentul lor?
Plus ca ma ignora total. Tata mi-a zis ca mai bine invat seara decat sa il intreb ce face, sa vorbesc cu el etc. Mama nici nu se uita la mine.
Urgent. Nu mai pot suporta.

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Imi pare sincer rau ca ai parinti asa de cretini. straight face
Altii au - nu stiu, nenoroc, sau binecuvantare? - sa li se nasca copii bolnavi, handicapati, dar se bucura de acestia, iar ai tai asteapta de la tine - ce? Sa nu ai nicio copilarie, sa fi doctorita din scutece?
Sfatul meu: invata ceea ce inveti din placere, nu pentru ca esti obligata sa faci asta, si trateaza restul cu indiferenta. Daca iti zic ceva, spune-le ca le-ai urmat sfatul si te pisi pe rezultat.

| LolaLollita a răspuns:

Sa stii ca parintii mei au avut tendinta la un moment dat sa faca aceeasi greseala. Eram la olimpiada de mate, si nu am trecut de judeteana (din neatentie, recunosc). Atunci mi-au reprosat asta (bine, nu urat) in prima seara. Atat. Insa au observat cat de tare m-a afectat si nu au mai facut asta niciodata. Am mai luat note mici, chiar si 4 in teza. Au inteles ca atata pot la unele obiecte. Mi-am reparat mereu notele. Mi-au fost alaturi si m-au sustinut la orice aveam nevoie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, ILoveHistory,

Ne dam seama ca traversezi o perioada dificila si vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
In primul rand cred ca ar trebui sa lasi la o parte orice problema si sa ai curaj sa mergi la parintii tai pentru a avea o discutie serioasa cu ei. Explica-le ca te deranjeaza atitudinea si comportamentul lor. Fa-i sa inteleaga ca prin comportamentul lor gresesc enorm de mult desconsiderandu-te. Parintii trebuie sa-ti fie cei mai buni prieteni, sa poti vorbi cu ei orice problema, sa te sustina si incurajeze atunci cand trebuie si sa te asculte cand ai nevoie.Pentru asta trebuie sa fii calma, sa te faci cat mai bine inteleasa si sa ai curajul sa-ti asumi orice raspundere.
Aceasta este parerea si sfatul meu.
Sper ca te-am ajutat!
Mult succes iti doresc si curaj!

| CosminC86 a răspuns:

Parintii tai sunt niste idioti, fara suparare. Trebuie sa fii tare si sa te obisnuiesti cu ideea ca viata nu-i dreapta si nu tot ce zboara se mananca.

| deeadeea111 a răspuns:

Buna!
ceea ce fac parintii tai nu este normal, crede-ma si eu merg la olimpiade iar uneori am luat punctaje foarte mari, uneori mai mici dar parintii mei intotdeauna au fost buni cu mine si nu mi-au impus sa i-au numai zece sau asa ceva, cand nu reuseam la o olimpiada si eram mai suparata ma incurajau asa fac si acum
explica-le ca asta poti tu iar olimpiadele nu se compara cu un test obisnuit daca nu merge nici asa vorbeste cu profesorii tai ca sa le explice ei parintilor tai cum sta treaba

| spaghetty a răspuns:

Daca ei se poarta asa cu tine ia sa iei si tu cateva note mici. Sa mai comenteze ei ceva.Ar trebui sa fie mai mult decat mandri de tine.

| OnlyTheScript a răspuns:

Deci sa inteleg ca esti in clasa a VI-a? Fato, si eu sunt in clasa a VI-a. Si eu am avut in clasele I-IV numai FB, si eu am avut in clasa a V-a numai 10... dar acum in clasa a VI-a E MAI GREU! incearca sa le explici asta parintilor tai! Sa iti zic ce am patit eu intr-o seara...De curand am dat un test la matematica la care eram sigura 100% ca iau nota 4 sau 5. In aceea seara am vrut sa adorm insa ma gandeam numai la media care imi va iesi la matematica, imi calculam numarul de note de 10 ca sa imi iasa media 9 si cevalaughing. In acel moment a intrat mama in camera si a vazut ca eram foarte ganditoare cu toate ca era trecut de ora 11. Cand i-am zis la ce ma gandesc mi-a spus asa: " Nu te mai gandi la asta. In viata sunt suisuri si coborasuri. Trebuie sa treci peste. Si ce daca iei 4 la matematica? O sa ai o medie mai buna la romana." Si m-am cam linistit. Nu m0am mai gandit la asta si nu m-am mai stresat in halul ala. Si stii ce s-a intamplat? Nici in ruptul capului nu am luat 4! Am luat 8, 15. Acum sfatul meu este sa le explici parintilor tai ceea ce mi-a explicat mie mama. Incearca sa te pui tu in locul mamei mele iar pe parintii tai in locul meu. Spune-le ca le simti lipsa si ca vrei sa vorbesti cu ei mai mult. Spune-le asta calm si sunt sigura ca vor intelege. papa:*

| Terminatorul2 a răspuns:

Nu e prea greu in clasa a VI a eu sunt in a VII si mi se pare foarte usoara a6a fata de materia pe care o invat eu.

Si in legatura cu parinti spune-le ca nu mai poti iti trebuie o pauza, sambata sau duminica odihnestete. Spunele in fata

| alexutza071 a răspuns:

Trebuie URGENT sa ai o discutie cu parintii tai si sa le spui exact ce simti si ce crezi.Iar in ceea ce te priveste te felicit, esti o fata extraordinara, sa stii ca este extrem de greu sa mergi la atatea olimpiade.

| AdiMrr a răspuns:

Sa iti spun ceva....Am luat odata un 7 la geografie. Mama mea nu mi-a zis ca nu stiu nimic si etc. Mi-a zis ca este importanta media pte. examenul din cls.8.
Eu am invatat din placere nu ce imi era frica de parinti.Mama nu ma certa si imi explica din nou. Asa ar trebui sa faca si ai tai...