| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mai delicata... si voi incerca sa o zic cat mai pe scurt.
Deci parintii mei s-au despartit, eu am ramas la mama ea fiind de vreo 8 ai cred cu cineva, de 2-3 ani el sta cu noi in casa. Sau mai bine zis am ramas singura cu el in casa, inainte stateam si cu bunicii, dar ei s au mutat. in fine. Acest om de cand am ramas noi trei am obs ca a prins coarne. Vrea mereu sa fie ca el sa fie totul dupa cum canta el. Ceea ce nu e ok. El a vrut sa mai plece tot din motivul sa se supara aiurea si repede ( motivul fiind eu ca el cu mine are contractidiile ca nu iese cum vrea) in vien toate au trecut eu am tacut de atatea ori, tin sa spun ca o si cam jigneste pe mama ceea ce ma dare. dar daca ea accepta si e fericita si eu am fost si am tacut mereu. Ei bine iubitul meu mi-a luat un telefon, mama mi la cerut ea dar eu nu am vrut am zis ca il dau bunicilor ea s-a suparat a stat suparata pe mine in fine, dupa a vazut si el ca am alt telefon si a zis ca-l vrea el, eu refuzand din nou. am avut placerea sa il dau bunicilor fiindca mi-au luat atatea..si ma incanta ideea. ei bine el s-a suparat pe mine ca nu am vrut sa il dau si nu vorbeste cu mine. iar eu m-am certat cu mama pe acest motiv ca sunt eu aia " incapatanata"cum s ar zice. Imi zisese ca facem schimb mi-l dade pe al lui iar eu pe ala. dar nu am vrut aveam placerea sa il dau pe ala. si pana la urma era lucrul meu si era decizia mea. Vi se pare normal cum procedeaza el? Si mai ales ca mama e pusa la mijloc si i se scoate ei ochii, mai ales ca inteleg ca ii e greu sa vorbeasca cu amandoi stiind ca nu ne vorbim, mai bine zis ca nu imi vorbeste el. Eu vorbesc, nu sm origuliul asa mare. dar din cauza ca nu iese cum vrea si la ce temperament are, poate pleca oricand. ceea ce nu mi se pare iubire. putea frumos sa imi accepte decizia si gata. Dar nu, nu s-a intamplat asa. Si mama o sa sufere ce-l mai mult pentru ca el o pune pe ea la mijloc si oarecum ea are de ales intre noi, ceea ce eu nu am facut niciodata si nici n-am sa fac. Voi ce sfat imi dati? ( un sfat in care totul sa fie bine in afara sa-i dau telefonul, eu nu-i cant cum vrea daca asa o fost invatat) Nu vreau ca mama mea sa sufere. si asa sufera ca nu ne vorbim. Si e o prostie totala!
Astept si parerea voastra. M-ar ajuta mult si parerea altora din exterior. Multumesc

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dat fiind ca mama sta cu barbatul pe care-l iubeste si tu nu-l agreezi, as putea spune ca nu te tine nimeni legata in casa lor, sa stai cu ei, deci, fa-ti valiza si pleaca la bunici sau mutat-te cu iubitul!
Nu trebuei sa stii si sa inghiti ceea ce vor altii, esti majora, ia-ti traista si pleaca.

Cat priveste telefonul tau, faci ce vrei cu el, ca-i al tau!

| Freya1 a răspuns:

Uite te framanta prea mult ideea pe tine te dranjeaza ca persoana respectiva vrea sa aiba autoritate tot ce trebuie facut e sa vorbesti cu mama ta sa ii spui ce nu iti convine si sa nu te certi poti sa ii spui si peraoanei repesctive in fata pe un ton civilizat si sa purtati o discutie normala mie mi se pare ca persoana respectiva vrea cumva sa faca parte din viata ta dar nu stie cum sa te abordeze. Daca e dur verbal spune-i iar daca nu incearca sa ii explici ca ai nevoie de spatiu si ca tu vrei sa vorbesti cu mama ta daca ai vreo nelamurire

| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si cautati o solutie.Dar vorbeste cu blandete si respect profund. Fii sincera si deschisa. Un raspuns bland indeparteaza furia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-ai mentionat cel mai important lucru. Cati ani ai?

| DaniAdrian a răspuns:

Oricat de mult ai gresit si orice ai face mama te iarta intotdeauna, pentru ca numai ea stie cat de greu i-a fost cand ti-a dat viata, si cate a sacrificat numai ca tie sa-ti fie bine, mama este singurul inger pe care il putem vedea, si ar trebui sa vorbesti cu ea chair daca iti este rusine sau nu, fii calma, blanda, ia-o de mana uitate in ochii ei si spune tot ce ai pe suflet, spune-o cu toata dragostea care o ai fata de ea si ai sa vezi cum incepe sa zambeasca, sa lacrimeze si sa te tina in brate, apoi sa te alinte etc etc, niciodata sa nu eviti sa vorbesti absolut tot ce te macina cu mama ta, va veni ziua cand poate o sa vrei sa-i spui si ea nu va mai fi acolo in fata ta sa-ti spuna '' Gata puiu lu' mama nu mai plange, hai in brate la mama'' etc etc, si atunci vei regreta foarte mult pentru ca nu ai putut sa-i spui ceva. Scuze daca am fost putin prea drastic sau pesimist, good luckwinking

| kjuid a răspuns:

Idee ea in felul urmaor, am uitat sa mentionez... Am vorbit cu ea si ea imi zice ca am dreptate doar ca si el are un temeperament care lasa de dorit si stie ca nici el nu lasa de la el. Nu va ganditi ca e omul cum a zis cineva mai jos care nu stie cum sa ma ia si ca e autoritar. Bunicii mei mi-au oferit atatea si ma bucuram sa l dau fix telf ala. Am 21 de ani. Nu e vorba de o problema de adolescenta. Eu vad esentialul. mereu mama a tacut in fata lui ca stia ca el la fiecare cearta mai grava mai ales cu mine pleaca, A vrut sa mai plece o data. Pe mine personal nu ma jignit pentru ca nu sia permis ca stie ca nu ar fi ok si ar iesi si mai urat dar in schimb sa vina cineva in casa joasta cu absolut nimic si dupa cativa ani sa va jigneasca mama la orice v-ar conveni? si ca mama voastra sa faca mereu cum vrea acea persoana doar ca sa nu plese si sa indure mereu? Si mai ales ca mama voastra sa aiba de ales intre el si voi? chestia asta ma deranjeaza si de aceea vreau ca el sa ramana sa fie in bafta. dar nu cum face el jocul. eu am tacut mereu. dar la un momet dat cred ca si voi v ati satura... si ca sa stiti, el e felul de perosoana care daca nu faci indiferent ca el se supara. acum 2 luni de zile din nu stiu ce fapt care nu ia convenit nu a vorbit cu mine. dar am tacut nu am zis nimic. Eu am vorbit cu ea dar ea imi zici sa las eu, iar sa las de la mine? el nu a lasat NICIODATA NIMIC DE LA EL. ceea ce nu mi se pare frumos. o persoana care susti ca o iubesti o jignesti, o pui indirect sa aleaga, daca nu iti convine ceva ameninti ca pleci? Ok, eu vad situuatia asa " daca nu am vrut schimbul, accepta si gata" daca voia nu mi vorbea sau altceva, dar si pe ea o doare ca el sa nu mi vorbeasca, ca daca el mi-ar vorbi eu i-as vorbi, ca el se supara mereu pentru nimic, nu eu.

| Freya1 a răspuns (pentru kjuid):

Pai daca ai vorbit cu mama ta si ea stie ca nu e bine dar sta asa nu ai ce sa faci tu.Ea il accepta asa deci tu nu tare ai ce sa faci daca nu o sa vrea sa il lase iar tu nu mai suporti mutate daca ai 21 de ani ca nu poti sa fortezi un om sa vada ceia ce tu vezi sau sa decida cum decizi tu e matura incat sa constientizeze cei bine si rau.