| Mirris a întrebat:

Buna tpu.Am o sora de 17 ani si a plecat cu o cumnata de a mea de 20 de ani sa se intalneasca cu un baiat(cumnatei mele ii cam place viata daca ma intelegeti) si am sunat-o pe sora mea insa nu a raspuns.Cand a venit acasa i-am dat cateva palme de nervi.Ma simt oarecum vinovata.Voi ce credeti, am procedat corect sau gresit?

Răspuns Câştigător
| Alexand3ru1 a răspuns:

Ai procedat gresit pentru ca se putea comunica pe un ton civilizat cu ea, ca de la femeie la femeie sau mama si fiica.
Reactia ta a fost pentru ca iti faci griji pentru ea si ii vrei doar binele, asta trebuie sa-i explici iei.
Mi se pare normal sa-i dai sfaturi iar ea sa le puna in practica ascultandu-te, ea trebuie sa inteleaga pentru ca e mare, tu vrei sa vorbeasca cu tine, sa zica daca se vede cu baietii si chiar sa-i aduca de fata cu tine, deoarece iti dai seama altfel de ei, daca e un tip de treaba sau unul care umbla din floare -n floare.
Poate ca dandu-i o palma, va sti de frica si nu o sa mai repete gestul facut de ea cu telefonul.

Explica/i si cum sta cu viata sexuala si alte chestii legate de baietii cu fete si ce cauta mai exact.
Esti mai mare ai trecut prin multe si sti toate chestiile astea.
Sper sa rezolva-ti problema asta pe cat de minora aparent, atat de majora in realitate.
Multa liniste si intelegere, va doresc.

52 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata vtimp cat ii permiti si ei sa te loveasca cand conidera ca gresesti, este treaba voastra. Daca ea nu te-a palmuit niciodata, atunci este nedrept si prostesc sa tratezi o fata de 17 ani asa.

| Adry05 a răspuns:

Da, gresit

| Laura a răspuns:

Nu îţi place ideea de threesome?

| Mirris explică (pentru Laura):

Nu prea inteleg ce vrei sa zici

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gresit, nu trebuia sa o bati, trebuia sa discuti cu ea calm, dar parintii tai ce zic au vorbit cu sora ta? Sau ei stiu ca i ai dat cîteva palme sorei? Cel mai bine cere i scuze sorei tale de ce sa va certati din atita lucru, poate i s-a descarcat telefonul si nu avea cum sa i ti raspundă cand ai sunat o, dar banuiesc ca tu esti mai mare decît sora ta nu? Poti sa calci pe mîndrie si sa i ceri sorei tale scuze.

| Mirris explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am sunat-o cu nr.privat sa vad daca raspunde si mi-a raspuns.Cand a aflat ca eram eu la telefon a inchis si nu mi-a mai raspuns.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mirris):

I ti inteleg ingrijorarea tu fiind sora ei mai mare cauti sa o protejezi si bine faci, dar nu este frumos nici din partea ei sa te trateze asa, este clar ca ea stie ca a gresit față de tine si de aceea ti a inchis a fost un gest urît ce a facut ea, si tu te ai enervat cand a ajuns ea acasa si i ai dat o palmă sau două, dar asta din cauza nervilor ai facut asa si din cauza emotiilor tale ca sigur tu îi vrei binele, traim intr o lume plină de violență si cruzime, si i ti este frică sa o stii pe surioara ta plecată cu cine stie ce băiat, dar cumnata ta ea ce zice de ce nu îi ia apărarea sorei tale? Si sa i ti explice tie cum au stat in realitate lucrurile, ce diferenta de varsta este intr e tine si sora ta? multumesc

| Mirris explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu o stiu pe cumnata mea de mica si stiu ce ii poate capul.Bineinteles ca si ea ma lua cu vrajeli( asa o lua si pe maica-sa)dar cu mine nu ii merge.

| Mirris explică (pentru CristiDinBucuresti):

O sa ii cer scuze deoarece sunt constienta ca nu am procedat bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mirris):

Este un lucru bun sa te împaci cu sora ta, este sora ta iarto.

| Mirris explică (pentru CristiDinBucuresti):

Intre mine si sora mea e diferenta de 9 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mirris):

Multumesc pentru raspuns. O seara frumoasa sa ne spui cum a decurs impacarea. Succes.Cumpăra i ceva sorei tale ce sti tu ca i place, sa o inmoi sa te ierte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ea este adolescentă are nevoie de tine de sfaturile tale nu sa o bati, ajuta o fi prietena ei, nu dușman, ca daca o vei controla mereu o sa fuga de tine, si cand dă de necaz cine o sa o ajute? Sau cum vei afla tu ca sora ta are probleme de la cine? Succes in rezolvarea problemelor dintre voi două, iubiti va ca două surori ajutati va una pe cealalta, in cazul vostru tu ajută-o pe ea ca este mai micuță.

| Mirris explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc pentru raspuns.O seara buna.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mirris):

Multumesc la fel si vouă, sarut mîna.

| Violleta2022 a răspuns:

Total gresit!
Daca ii erai mama si tata, aveai acest drept, dar si atunci trebuia sa ai rabdare sa asculti motivul.
Este urat cum ai procedat si neavand acest drept, nu m-ar mira sa primesti doua palme peste ochi de la maica-ta. sau taica-tu, bine meritate pentru comportamentul tau inadecvat!
Incearca sa judeci inainte de a imaprtii palme in stanga si-n dreapta, cand nu ai nici un drept sa faci asta!
Cat despre cumnata ce-a vesela, las-o in grija fratelui, ca nu-i problema ta oricum!

| Mirris explică (pentru Violleta2022):

DonnaAlba deja stiu motivul pentru care a plecat si nu a fost prima data cand a plecat si nu mi-a spus.Cand am intrebat-o unde a fost si de ce nu mi-a spus ca pleaca mi-a raspuns pe "sus". Atat timp cat sta la mine eu sunt responsabila si in plus nu vreau sa devina c...a nimanui sa ma arate lumea cu degetul si crede-ma ca nici mamei sau tatalui nu i-ar conveni.Stiu ca am gresit si mi-am cerut iertare fata de ea, insa si ea la randul ei mi-a promis ca o sa imi spuna cand pleaca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mirris):

Tot nu aveai dreptul sa o palmuiesti, mai ales ca a mers in compania unui adult, adica a cumnatei.
Ca trebuia sa-ti spuna, era altceava, dar cred ca ati fi putut avea o discutie omeneasca, nu una violenta, pentru ca, nu este nromal sa te comporti asa cu ea, ca ti-o faci de dusmanca si se va ferii de tine mai mult, pe viitor.
Daca vrei sa o ai de partea ta, apropiati-o!
Trateaza-o cu incredere si vorbesti ca o sora iubitoare, ca adolescentii din ziua de azi, sunt foarte independeti si ranchiunosi cand le impui ceva.

| Mirris explică (pentru Violleta2022):

Asa e de aceea m-am simtit vinovata de gestul facut.Cumnatei mele ii place viata si nu as vrea sa o "strice" si pe ea.Multumesc de sfat.

| Adyy5 a răspuns (pentru Mirris):

Are 17 ani, are dreptul sa faca ce doreste.
Peste cativa ani va pleca si nu vei mai avea dreptul sa te implici in viata ei si sa iei decizii în locul acesteia.
Daca pleaca fara sa te anunte si face ce face nu o poți schimba, cand va ajunge la 19-20 si nu va mai avea nimic care s-o impiedice temerile tale se vor îndeplini.

| mihai69 a răspuns:

Greșit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Data viitoare, du-te si da-i palmele alea in public.
Nu te simti vinovata happy

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa o lovesti si nici sa o controlezi asa.
Incearca sa vorbesti cu ea sa o inveti ce e bine si rau cu frumosul ca sa te consider prietena ei nu sora aia cicalitoare cu care nu o sa simta niciodata nevoia sa vorbeasca

| anonimg a răspuns:

Daca vrei ca sa te urasca pentru totdeauna, nu ai procedat gresit.
La 17 ani se vorbeste de o persoana adulta, raspunzatoare. Peste un an se poate marita si tu inca o lovesti? Astfel dar, sa nu crezi ca va uita ce ai facut. La vremea potrivita, cineva va avea grija ca sa-i aduca aminte de evenimentul acesta. Nici sefa dna-ului nu a primit o palma cand a facut fapte mai grave decat sora ta.
Un copil educat rareori greseste. Deci, mai intai se educa copii -cu dragoste-, si apoi se palmuiesc.
Daca nu vei compensa cu dragoste sustinuta, samanta pe care ai semanat-o in inima ei va incolti peste ani si nu-ti va placea.

| sofisis a răspuns:

Pai ce sa zicem...mama ta nu e in peisaj?
Oricum, nu mai e chiar un copil ca sa fie ok sa o disciplinezi. Mai ales fizic. Nu stiu ce ai incercat sa faci, sa iti exercitii o autoritate care nu prea iti apartine sau pur si simplu nu iti poti stapanii nervii...dar ai gresit-o grav.

| h3r a răspuns:

De ce locuieste cu tine, asta nu ne priveste pe noi, insa e cert faptul ca iti doresti sa nu-i ingreunezi viata prin alegeri pripite poate, facute in adolescenta.
Controleaza-ti comportamentul fata de ea, are totusi 17 ani si vorba aia, nu-i esti mama.
Discuta cu ea, spune-i parerea ta ca sora si femeie matura, totodata,

Cumnata dupa frate?

| Mirris explică (pentru h3r):

Multumesc de sfat.E sora sotului meu

| h3r a răspuns (pentru Mirris):

Am inteles.
Cele doua sunt de-o seama, nu de alta se si inteleg.
Asigura-te ca ambele sunt constiente de faptul ca atata timp cat sora ta este sub grija ta, ai dreptul sa stii cand si cu cine iasa.

Toate cele bune.

| Adyy5 a răspuns (pentru Mirris):

Deci nici măcar nu e sora ta? laughing
Legat de ce a spus Laura...
Off, greu înțelegi.
Voia sa spuna (mai pe înțelesul tau):Ai ceva impotriva daca o fac in 3 (s.ex-matusa, ea si tipul ala)? laughing

| Mirris explică (pentru Adyy5):

Este sora mea si nu sunt de acord sa isi bata nimeni joc de ea.

| mentholinks a răspuns:

E tanara, vrea si ea sa experimenteze in 3 probabil. Oricum fapta era deja consumata nu stiu de ce i-ai mai dat palme.

| Mirris explică (pentru mentholinks):

E prea tanara si naiba sa isi bata altii joc de ea.Atat timp cat sta la mine ar trebui sa stiu si eu unde pleaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu la varsta ta nu stii ce e bine si ce e rau, si intrebi niste copii asta (ma refer aici pe site ). E clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Nu ti se pare ca ai fost cam dura? Tu ai trecut direct la palme...ar fi trebuit sa o iei deoparte si sa vorbesti frumos cu ea.

| Mirris explică (pentru anonim_4396):

Nu e prima oara cand pleaca.Am incercat sa vb cu ea dar ma lua cu abureli si o cunosc destul de bine sa stiu ca minte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mirris):

Te inteleg, doar ca nu i o rezolvare asta cu palmele. Părintii ce parere au?

| Mirris explică (pentru anonim_4396):

Parintii mei nu stiu deocamdata.Stiu ca nu e o rezolvare violenta(de obicei nu sunt violenta)si e prima oara cand reactionez asa si sunt constienta de aceea ma simt vinovata ca am reactionat asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa fata sa-si faca placerile.

| Mirris explică (pentru anonim_4396):

Ce placeri? Alea de care voi le numiti pe femeile care umbla cu baieti noaptea, c...e? Maine poimaine vine cu burta la gura.Ti se pare normal?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mirris):

In cazul asta, in loc sa o palmuiesti, mai bine iei si o educi ca sa nu vina cu burta la gura. Nu e mai ca in secolul asta sa discutati, eventual sa ii recomanzi niste anticonceptionale, sa ii dai un pachet de prezervative cand pleaca de acasa, in loc sa o palmuiesti cand vine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ai fãcut, zic eu binenteles poate nu a facut prostii, dar asa sã invatat minte. Daca as fi fost femeie mi-as fi permis sã fac asa ceva, mai ales cu neamurile mele.

| venividivici2017 a răspuns:

Poate ai exagerat cu acea palma daca a fost pentru prima data.Mai bine ai incerca sa porti o discutie mai "barbateasca" cu ea si sa ii explici la ce se expune, daca isi pierde mintile la o asemenea varsta. Explica-i ca educatia este mai importanta decat asa ceva, v-a avea suficient timp sa fie cu cineva, toate bineinteles la varsta care trebuie si cand este mai constienta!

| Mirris explică (pentru venividivici2017):

Tocmai ca nu e prima oara si de aceea am reactionat asa insa de discutat nu am cu cine. Zice ca mine si face ca ea.

| Omis a răspuns:

I-ai dat cateva palme de cum a intrat pe usa? In fine, oircum ar fi, da, evident ca ai gresit. Parintii unde sunt? Ei trebuie sa ia masuri in caz de ceva, nu sora. Tu trebuie sa-i fii prietena.

| Mirris explică (pentru Omis):

Ea sta la mine din motive personale si consider ca daca se intampla ceva cu ea eu o sa fiu singura trasa la raspundere, in plus putea sa ma anunte ca sa stiu de ea Mi se pare normal, nu as vrea sa i se intample ceva rau.

| Omis a răspuns (pentru Mirris):

Da, inteleg, dar nimic nu se rezolva prin bataie, incearca sa-i fii prietena, sa vorbesti cu ea. Insa, avad in vedere ca are 17 ani, nu stiu ce-ai mai putea s-o inveti, ai putea doar pur si simplu s-o intelegi in anumite situatii.
De exemplu, si mie mi s-a intamplat acum vreo 7-8 ani sa nu-i raspund maica-mii la telefon, si ma sunase de vreo 5 ori, insa nu auzisem telefonul.
Problemele nu se rezolva prin bataie. Cearta e permisa in anumite situatii, dar bataia nu-si are locul.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Pai nu este nimic rau sa se intalneasca cu un baiat (nu suntem animale big grin ). Depinde cu ce baiat se intalneste daca e un tip ok nu are rost sa iti certi sora doar ca iese la un suc cu el. Nu o sa se casatoreasca de acum nu? Logic. Urat din partea ei ca nu ti-a raspuns dar nu trebuia sa apelezi la violenta sa o inveti ceea ce iti doresti tu. Seara faina!

| Mirris explică (pentru IFeelS0Alone):

Nu am de unde sa stiu ce e in capul tipului.S-au intamplat multe chestii urate cu fetele si nu vreau sa devina si sora mea victima.Ea sta la mine si mi se pare normal sa stiu de ea.

| RAY a răspuns (pentru Mirris):

Eu stiam ca femeile actioneaza mai feminim, tu ai actionat ca un barbat care face legea in casa

| IFeelS0Alone a răspuns (pentru Mirris):

Ai perfecta dreptate, esti responsabila de ea. Societatea in care traim nu este in cel mai stralucit punct, de acord cu tine, dar nu trebuie acum sa ne incuiem in casa si sa ne cumparam toti pistoale. Este foarte adevarat ca sunt persoane cu probleme care sunt in stare sa-ti transforme viata intr-o tragedie la fiecare secunda. Incearca sa ai o relatie deschisa cu sora ta. Violenta nu a dus nici o data la ceva bun. Seara faina!

| Mirris explică (pentru RAY):

Poate am exagerat si imi pare rau insa sper ca data viitoare sa ma anunte si pe mine macar unde se duce.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mirris):

Ai mare dreptate asa este, trebuie sa sti nonstop de sora ta si sa o protejezi sunt multi nenorociti care violeaza fete si asta nu ai o tragedie in familie.