| Mynni3 a întrebat:

As vrea si eu un sfat in legatura cu mama mea cu care ma cert mai mereu ca vin la ea la servici si ca o sacai cu prezenta mea si mereu imi spune ca vin acolo pentru ca vreau bani dar de fapt si nu este asa, acasa ma plictisesc si de aceea vin la ea mereu iar cu bani mai am si eu nevoile mele dar ea se enerveaza si incepe sa tipe la mine iar eu nu suport asta si incerc sa o calmez dar ea tot tipa si nu stiu ce sa mai fac mereu imi spune ca mereu cand ma vede suparata o enervez si ma trimite acasa si din cauza ei si a mai multor oameni din preajma mea ma fac sa cred ca eu traiesc degeaba si nu mai are nici un rost viata mea am incercat sa nu ma mai gandesc la rau dar din cauza lor asta ma face sa gandesc pur si simplu ma duce cu gandu la SINUCIDERE. Nu stiu ce sa fac ajutati-ma?sadcryingsadcryingsadsadsadsad

7 răspunsuri:
| ovidius a răspuns:

Umpe-ţi timpul cu altceva:
1. lecturi
2. o ieşire cu prietenele tale
3. Un film
4. Un mall

Iar legat de bani. Încearcă să faci şi tu economii, nu să te bazezi mereu pe mama. Cu siguranţă va aprecia asta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| LivingLouder a răspuns:

Nu te sinucide, incearca sa iti petreci timpul facand alte lucruri.

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Serviciul este un lucru de oameni mari,care la randul lor au responsabilitati si sa nu uitam sefii. poate seful nu ii permite sa isi piarda timpul, ai intrebat-o? La munca te duci sa muncesti, nu ti se permit multe lucruri printre care sa isi piarda timpul cu familia, trebuie sa intelegi ca nimeni nu se duce sa munceasca ca are, se duce ca trebuie sa asigure necesarul..de unde ai mai avea bani daca mama nu munceste?
Esti copil mare, trebuie sa intelegi si chestia aia infioratoare cu sinucisul nici in gand sa nu o mai rostesti, daca ai asemenea ganduri trebuie apelat la un medic pana nu este prea tarziu...

| LadyMelian a răspuns:

De ce nu petreci mai mult timp cu colegele / prietenele prin oras? Nu e ok sa stai tot timpul dupa fusta mamei ca te obisnuiesti asa si o sa-ti fie greu mai tarziu.O obisnuiesti si pe ea asa si cand o sa incepi si tu sa iesi afara o sa ai scandal ca nu mai stai cu ea.Cand o sa vrei sa fi libera o sa te certe ca o lasi singura.
Mama ta vrea sa dai dovada ca esti independenta, normal ca se enerveaza daca stai pe capu ei la munca toata ziua.Gaseste-ti un hobby : citeste, invata o limba straina, orice altceva ce te ajuta sa te dezvolti.

| alexandra2222 a răspuns:

Nu te gandi la asa ceva. Mai bine ai incerca sa-ti petreci timpul cu prietenii.

| Mynni3 explică:

Eu nu am prieteni toata lumea ma uraste si fuge de mine pentru ca spun ca sunt o ciudata eu am o fire mai timida dar uneori sunt foarte vulcanica. As vrea tare mult sa am si eu asa multi prieteni dar na asa este soarta.