| AnonymousB a întrebat:

Hei lume :3 O sa scriu destul de mult. Bunicamea a plans azi, eram afara si cand am venit am gasit-o in pat plangand. Am stat cu ea si o mangaiam pe cap, a trebuit sa plec sa ii iau pastile. Eu trebuie sa plec in Italia la liceu (asta vreau eu ) dar nu voiam sa imi las bunicii (stau cu ei de la 4 ani ) Si bunicu pleaca in fiecare saptamana de vineri pana duminica in excursii, si eu nu vreau sa plec sa o las singura. Dar bunicu mi a spus ca vine unchiul meu cand pleaca el(divorteaza si el si se cearta cu aia si il da afara din casa) Fratele meu e plecat in Italia de 4 ani la mama. si atunci cand a plecat nu a mai dat nici un semn de viata timp De 3 ani ( a sunat o data dar bunica i-a spus ca de ce nu ma suna el a inceput sa planga.) revenim la bunica, mi a spus ca plangea pentru ca toata lumea e in potriva ei ( se cearta cu tata pentru bani ca nu imi trimite ) si ea spune ca nu vrea pentru ea ci pentru mine, si ca eu daca voi pleca nu voi mai da nici un semn de viata timp de 3 ani (cum a facut fratele meu ) i-am spus ca nu e adevarat ca voi suna acasa ca doar voi mati crescut si spunea ca ea cand o sa moara nu o sa vina nimeni i-am spus sa inceteze cu astea apoi. I am spus ca daca vrea nu plec dar a spus ca e spre binele meu sa stau langa mama si ca la tata nu ma lasa ca nu am unde sta acolo (sta cu maicamea vitrega la o baba si sora mea a venit in tara cu pretenul ei ca nu si au gasit de servici si le a dat multi bani si bunica sa suparata ca mie nu mi-a dat niciun ban). A spus ca vorbeste ea cu tata ca sa imi dea acordu sa plec din tara. la un moment dat i-am spus ca imi pasa de ei si ea a spus ca tu cea cu inima de piatra? ( Dupa ce a plecat mama, desi aveam 4 ani m-a afectat si m-am inchis in mine si asa am ramas si nu prea le am aratat dragoste, fratemiu era cu imbratisarile si pupicurile pe obraz ba chiar o striga pe bunica mama, eu ii spunea tu nu esti mama mea esti bunica mea, tu mai crescut dar ea mi a dat nastere...) acum crede ca nu ii iubesc si nu imi place, ii iubesc mult dar tot zice ca am inima de piatrastraight face eu rad si ii zic,, ca nu e adevarat eu chiar va iubesc,,. Bunica spune ca din cauza mamei fratemiu nu a sunat dar fratemiu nu mai suna ca bunica ii reprosa ca dc a plecat etc. si se simtea prost. Bunica spune ca daca vreau sa plec bine nu o deranjeaza ca si asa nu am ce face in tara acolo macar am un viitor, si ca vorbeste cu tata si sa nu imi mai fac griji in privinta lor. Dar nu pot pentru ca stiu ca va plange ( tata e plecat de 2 ani in Italia ) si ea plange dupa el ca ii e dor de el. Si acum ca plec si eu... Nu stiu ce sa fac, faptul ca plec e stabilit am vorbit cu mama si bunicii trebuie sa mai vorbesc cu tata. Vreau sa vorbesc cu fratele meu despre astea( are 21 ) am auzit versiunea lui bunicamea mereu dar a lui mama si lui fratemiu mai deloc. Nu stiu pe cine sa cred bunica imi da de inteles ca ei nu ii prea pasa de mine si ca acum asa brusc s-a gandit la mine. Iar mama imi da impresia ca ma iubeste si etc etc. Nu sunt obisnuita sa strig pe cineva mama si mi se pare ciudat sa vorbesc cu ea cu,, tu,, straight face Ce sa fac? sa vorbesc cu fratele meu despre astea? ( de multe ori imi spune,, n ai tu treaba,, ma enerveaza i as spune ca am 15 nu 4 ani si ca merit si eu sa stiu ce se petrece. ) Cum fac in asa fel incat sa o calmez pe bunicamea? nu vreau sa mai faca o criza de plans ca nu ii face deloc bine. Sa ii spun lui bunicu? ( i-as spune sa mai lase bani lui bunica, ca s-a suparat si din cauza asta, ei sunt fiecare cu banii lor, doar ca bunica plateste avocatu lui unchiumiu ratele lui tata de la banci. ) sa ma bag? nu vreau sa creez o cearta dar daca nu zic nimic imi e ca nu se va rezolva nimic (bunicu e o persoana calma si bunica e genu care se enerveaza repede, nu te lasa sa vorbesti si incepe sa tipe. (macar stiu cu cine seamana tata laughing ) Un sfat? :3 si multumesc ca ati citit tot ce am scris :3

5 răspunsuri:
| Georgyyyyyyy66 a răspuns:

Buna...Stii,intotdeauna mama isi iubeste copilul indiferent de probleme.Parerea mea e sa poti pleca in afara sa fii alaturi de mama(ea te iubeste si te va iubi mereu). Oricum incearca sa nu te iei dupa spusele altora ca mama ta nu te-ar iubi sau eu stiu ce..Totusi si bunica ta ar trebuie sa se obisnuiasca cu ideea ca vrei sa pleci sa ai un viitor mai bun si plus sa fii langa mama ta(ca na doar ea te poate ajuta cel mai mult). Parerea mea e sa le explici bunicilor ca tu vrei sa stai la mama ta(ca normal copilul ar trebui sa fie langa mama) si sa le spui ca tu vrei sa ai un viitor mai bun si poti fi fericit doar langa mama si sa inteleaga ca vremea s-a schimbat demult, ca unii bunici chiar au o conceptie proasta.Crede-ma,iubirea de mama nimeni nu o poate lua, inlocui! Fa-i in asa fel incat sa iti fie bine tie, apoi bunici trebuie sa inteleaga ca nu poti sta numai langa ei, esti deja mare si te pot descurca si fara ei avand-o pe mama ta langa tine! Uite daca vrei sa te mai ajut cu sfaturi ceva ma gasesti aici https://www.facebook.com/georgiana.geo33122?ref=tn_tnmn si incearca sa faci totul sa fie si spre binele tau.Adica bunicata mi se pare putin cam egoista..probabil fratele tau si mama ta nu prea te suna ca sa nu auda pe bunicata ce mofturi face ca sincera sa fiu sunt unii bunici care se si prefac ca totul sa fie ca ei si nu e bine asa :D Daca tu ai o relatie buna cu fratele si cu mama ta, nu face prostia sa mai stai cu bunicii. Vorbeste cu tatal tau sa iti dea acordu sa pleci in strainatate(explica-i ca vrei sa faci scoala acolo si iti e bine langa mama ta). Conteaza foarte mult sa te intelegi cu fratele si cu mama ta chiar daca sunt probleme in familia voastra(gen se baga bunicii, tatal etc ) Bafta in ceea ce faci si gandeste-te si la binele tau, la fericirea ta :*

| AnonymousB explică (pentru Georgyyyyyyy66):

Bunica imi spune ca e mai bine sa plec la mama si ca vorbeste ea cu tata si sa nu imi mai bat capu cu ei ca ei sunt batrani... dar eu tot ma gandesc pentru ca stiu ca bunica are multe pe cap. Multumesc pentru sfaturi :*

| Georgyyyyyyy66 a răspuns (pentru AnonymousB):

O avea bunica ta multe pe cap, dar totusi daca vei sta langa ea gandeste-te ca tie o sa iti fie mai bine langa mama ta si na. daca ai facebook ti-am lasat linkul mai sus si te mai pot ajuta cu sfaturi

| AnonymousB explică (pentru Georgyyyyyyy66):

Multumesc.

| Georgyyyyyyy66 a răspuns (pentru AnonymousB):

Nu ai pentru ce :* Da-mi cerere sa ti-o accept