| LarisaRoxxana a întrebat:

Buna TPU ce faceti?
Am vorbit cu ai mei, nu ma mai lasa sa ma intalnesc cu baiatul si e vai de mine daca ma prinde. Eu ma intalnesc cu el pe ascuns. Ai mei vor sa avortez dar eu nu vreau, nici iubitul meu, ni-l dorim amandoi! El a spus ca sa-l pastrez indiferent de situatie si daca parintii nostri vor reusi cumva sa ne desparta(sper sa nu!) ma va sustine financiar pentru copil ca sa aiba de toate!
Ce sa fac? Eu nu vreau sa il avortez, sa le zic parintilor lucrul acesta?

Răspuns Câştigător
| Pissy_Andreutzza_1997 a răspuns:

Vorbeste mai intai cu mama ta sspunandui frumos ca tu nu o sa renunti la acest copil. si spune-i tu ce ai face in locul meu si ea o sa iti raspunda. mai spune-i ca tu nu o sa te desparti de prietenul tau si asta e si o sa vezi ca dupa mama ta va vorbi cu tatal tau. iar iubitul tau sa vbsc si el cu parinti lui spunandu-i ca daca il pune sa se desparta de tine el o sa se sinucida ( sa vorbeasca cu mama lui) crede-ma ca merge ca si eu am avut o prietena tot asa si acum ea este cu iubitil si fatita lor stau impreuna happybatting eyelashes:X:X iti urez mult noroc dar in orice caz nu renunta la copil

22 răspunsuri:
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Draga fata la 17 ani, nu poti gandi prea mult, adica nu constientizezi multe lucruri iar el la 23 de ani scuza-ma dar este cam fluturatec, in sensul ca vede mai mult distractii decat o responsabilitate, oricat de mult v-ati iubi iti spun eu ca mai devreme sau mai tarziu vei regreta.pentru ca un copil are nevoie de multe iar tu psihic nu esti pregatita sa ai un copil.

| Paulla a răspuns:

Tu nici n-ai terminat liceul, vrei să ai un copil?
Îţi dai seama că ai o viaţă întreagă înainte? Tu practic vrei să o distrugi. Mă rog, nu e ca şi cum mi-ar păsa, dar îmi spuneam şi eu părerea.
Deşi nu sunt de acord cu ideea ta, am să-ţi răspund la întrebare, doar e problema ta ce ai de gând să faci cu viaţa ta.
Poţi să le zici părinţilor, de fapt, ce altceva să faci? Să fugi de acasă? Nu ţi se pare logic ca din moment ce ai gând să stai cu ei în casă va trebui să le spui? Altfel oricum vor afla singuri. Până la 18 ani, oricum ai nevoie de ei, indiferent dacă prietenul tău te ajută sau nu financiar. Pe lângă asta, dacă părinţi lui nu vor să vă ajute, ar fi bine ca prietenul tău să aibă un job. Am înţeles că e bogat, dar banii tot de la părinţi sunt. Realizezi că ce vreţi voi să faceţi necesită destui bani, nu?
Cea mai bună decizie pe care poţi să o iei, este să le spui părinţilor. Dacă ei vor fi de acord sau nu, e partea a doua.

| annika a răspuns (pentru Paulla):

Si tu ce vrei sa zici draga ca e mai importanta scoala decat propiul tau copil? ce e cu mai fata?

| Paulla a răspuns (pentru annika):

Ce e cu măi fată? Nu-ţi înţeleg ultima întrebare, fii mai clară.
Eu vreau să spun că înainte să faci un copil trebuie să-ţi termini studiile. De ce să distrugi atât viaţa ta cât şi a copilului când mai poţi aştepta?

| annika a răspuns (pentru Paulla):

Cei e cu tine mai fata scuze. Pai eu te inteleg destul de bine si ai si dreptate intr-un fel dar daca ramai insarcinata asa din intamplare si nu ai scoala terminata tu ce ai face? ai avorta doar sa iti termini studiile?

| Paulla a răspuns (pentru annika):

Aici părerile sunt împărţite.
Eu personal aş avorta. Tu ce ai face?

| annika a răspuns (pentru Paulla):

Scuze ca te intreb dar cati ani ai? eu nu as avorta pentru nimic in lume.

| Paulla a răspuns (pentru annika):

Nu mă supăr că mă întrebi, dar ca sfat, nu judeca după vârstă. Prefer totuşi să nu răspund. Nu e că mă deranjează(doar mi-am făcut vârsta publică de alte dăţi), dar n-aş vrea ca cea care a pus întrebarea să judece după aspecte ca acesta şi să nu i-a răspunsul în serios.
Îţi înţeleg repulsia, dar sunt cazuri în care pur şi simplu repsectiva n-are de ales(dacă situaţia materială nu-i permite, de exemplu). În general cei ce sunt contra avort nu se gândesc că uneori respectiva n-are nici o vină, cum ar fi un viol, sau faptul că nu există protecţie 100% sigură.
Nu ştiu circumstanţele în care cea care întreabă a rămas însărcinată, dar din punctul meu de vedere cea mai bună variantă e avortul. Dar cum am mai spus, aici părerile sunt împărţite, fiecare cu propria sa moralitate.

| annika a răspuns (pentru Paulla):

Dar nu am vrut sa te judec deloc draga mea mai ales dupa varsta.In acest caz fata asta is doreste copilul asta si iubitul ei la fel si mie imi pare bine si le doresc sa invinga cu iubirea lor si sa aiba un copilas frumos si f sanatos.

| Paulla a răspuns (pentru annika):

N-am insinuat că asta ai dorit, a fost doar un sfat.
Am observat ce îşi doreşte ea, eu mi-am spus doar părerea şi i-am răspuns la întrebare. În fond, chiar dacă doreşte sau nu să păstreze copilul, tot va trebui să le spună părinţilor ce a decis.

| annika a răspuns:

Are mare dreptate sva566...ia si fugi de acasa daca voi va iubiti si mai ales daca va doriti acest copil.Sa nu faci prostia sa avortezisadCand faci 18 ani? incearca sa mai vb cu parinti tai spune-le ca nu vrei sa avortezi ca voi 2 va iubiti si daca nu te va intelege asteapta sa faci 18 ani si ia si fugi cu el...dar ai grija in timpul asta sa nu te oblige sa faci avort.succes

| Costellino a răspuns:

Pai daca el vrea sa il pastrezi, si te sustine ai toate motivele sa o faci. Daca spui ca el are o situatie materiala buna, vorbeste cu el sa faceti cumva sa stati impreuna, eventual asteapta sa faci 18 ani si ia-ti starea civila cu el si lasa-i pe parinti ca o sa le treaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Da,trebuie sa le spui sa le spui ca il iubesti discuta cu ei este grav ce spui tu te intalnesti cu el si se vede ca este un baiat bun este mult chin dar o sa vezi o sa treaca 20 de ani o sa vezi ce bucurie aduce un copil, fundita te rog?

Pa, pa!

| LarisaRoxxana explică (pentru anonim_4396):

Da ADELINA e un baiat bun numai ca problema aicea este diferrenta intre clasele sociale, el fiind foarte bogat iar eu modesta... si varsta 21 el respectiv 17 eu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LarisaRoxxana):

Eu am 17 si am iubit de 23, care ar fi problema? parintii sunt de acord fiindca ivat bine si sunt cuminte iar fiindca il iubesc mult asta este rasplata mea

| LarisaRoxxana explică (pentru anonim_4396):

Si eu am 17 ani ca si tine. Ma bucur ca inveti bine, si eu invat foarte bine, sunt la profil de matematica-informatica la un liceu foarte bun din oras, doar ca aicea parintii mei nu au fost de acord cu el de la bun inceput, Pe el l-au placut pana ce i-au cunoscut parintii si dupa au incercat sa il repsinga! Ii simt cand se prefac ca nu il plac, simt ca ei nu au nimica cu el, mai degraba cu familia lui fiind una foarte impunatoare!
As vrea sa se accepte familiile noastre reciproc si sa pot naste copilulsi ai mei sa poata sa se mai ocupe de el ca eu sa imi pot continua studiile...
Locul unde ne intalnim noi este o casa a lui, noua, destula pentru o familie mare, unde vom locui amadoi daca ne vom casatorihappy

| Pissy_Andreutzza_1997 a răspuns:

Parinti tai nu au ce sa ii face acestui copil pentru ca te iubesc si stiu ca daca o sa i faca ceva tu esti in stare sa faci orice DECI NU FACE AVORT INTRADEVAR PIERZI MULTE CU ASTA DAR NU AI CE FACE

| LarisaRoxxana explică:

DETALII!
Multumesc pentru sfaturihappy
Circumstantele in care am ramas insarcinta sunt urmatoarele: Ne iubim foarte mult si nu ne-am protejat si nici el nu vrea sa avortez pentru nimica in lume.
Iubitul meu are un job, masina pe numele lui si altele, nu intru in detalii, conteaza ca banii nu vor fi o problma!
Prefer sa nu am eu nimic decat sa imi omor copilul, asa ca le voi spune alor mei, stiu ca vor fi distrusi dar asta este viata!
Cum sa le spun calm? Fara sa le provoc un soc, mai ales mami? Sunt speriata cand ma gadesc cum va reactiona...

| danielabusuioc2010 a răspuns:

Draga mea, eu am facut fata la 21 de ani si tot mi-am irosit cei mai frumosi ani crescand copilul, chiar daca eram casatorita, mi-a fost frica sa fac avort.Dar tu inca mai ai o sansa sa-ti traiesti tineretea, nu e momentul potrivit, distreaza-te acum, ai o singura tinerete si o singura viata. Cine iti garanteaza ca este baiatul potrivit?

| Ollyy a răspuns:

Tu trebuie sa faci ce simti tu,nu ce-ti spun altii sa faci.daca tu esti sigura ca voi va iubiti la nebunie, asta e.dar poate fi si o iubire de moment, nu de durata sau poate fi de durata.dar asta nu poate nimeni sa stie ce va fi in viitorul vostru. poate o sa fie bine si totul o sa mearga ok. poate nascindu-se copilul si vazindu-l se vor implica si parintii.depinde cit de intelegatori sint... sper sa faci cum simti tu.Doamne ajuta!

| davidaniela22 a răspuns:

Buna, nu stiu cati ani ai dar daca vb de parinti inseamna ca nu prea multi.Am fost si eu in postura ta, din pacate sau fericire d multe ori nici nu stiu.Chestia e ca eu nu l-am iubit, la mine au fost altele si nu dezvolt subiectul.atat pot zice ca am ramas insarcinata si l-am pastrat, e greu e f greu mai ales daca nu ai p nimeni alaturi, dupa multele vbe d iubire m-a inselat si am ramas cu un copil si nici nu l-a mai vazut d la 3 luni si are 3 ani jum.eu zic sa t mai gandesti acum cat se poate du-te si fa avort, e crima stiu.dar e mai bine sa iti croiesti un viitor sa ii poti pune p masa ceva si sa ai p cineva aproape. iubirea trece mai ales cand intervin greutatile.e dureros sa faci avort si fizic si psihic, dar e mult mai dureros sa iti vezi copilul in lipsuri sau sa t vezi p tine in postura in care trebuie sa lucrezi si sa nu ai p cineva cu cine sa il lasi.acum totul depinde d tine, e decizia ta, dar uneori e mai bine sa asteptam, sper sa iti fie d folos, stiu ca nu iti inchipui sa ramai fara copil si fara iubit, dar ai doar o viata p care eu zic sa nu o irosesti eu la 21 d ani l-am nascut p baietelul meu.altii erau la facultate si isi vedeau d petrecerile studentesti, stateau cu picioarele in apa sa invete si eu plangeam langa copil, crede-ma e mai dureros, d data asta eu spun sa iti asc parintii si p viit foloseste o metoda contraceptiva si ai grija la boli.T pup.Sa te ajute Dzeu!

| Sva566 a răspuns:

Pai ce sa faci si tu omoarai sau fugi de acasa iti iei bani pentru o casa si pleci cu iubitul tau