| ρinkie a întrebat:

Buna TPU big grin Deci vreau sa ma ajutati cu un lucru... destul de important pentru mine. In ultimul timp m`am cam certat cu mama mea. Na, ca eu cam 'raspund' si ma rog va dati voi seama, dar asa e comportamentul meu. mereu. si nu ma pot schimba. si chestii marunte oh go on. Dar azi a intrecut masura crying. Am avut in vacanta asta de vara un bloc de desen numai al meu, in care am desenat aproape. 15 desene sa spun. si mi-a luat ff mult sa le desenez (cam 2-3 zile la fiecare desen). si, am vrut sa-l duc la scoala sa vada si colegii mei ce`am desenat (eu. pasionata de desen laughing). si. ghiciti. l-a aruncat crying. m`am dus prin camara, pe unde mai aveam noi carti si foi. nimic n`am gasit din el thinking doar niste desene facute de mine prin 2010. dar chiar l-a aruncaat crying. cine stie ce cred colegii despre mine acum. o mincinoasa. crying si pentru chestia asta nu mai desenez niciodata acasa. ca sa nu`mi mai arunce ea desenele. cred ca i s`a pus pata pe mine. Si. stia ca aveam desene acolo. Dar nu, ce am spus eu nu inseamna nimic pentru ea. Ce pot face? (ps: eu pun multa 'pasiune' in desen. si erau 'reusite' dupa parerea mea. am si cateva scanate thinking dar nah). va rog ajutati`ma sad.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stiu cum e, pentru fiecare rautate pe care o faci, exista o binemeritata pedeapsa. Pentru o mama este o suferinta imensa sa i se raspunda obraznic de catre copilul ei. sa zicem ca fiecare raspuns obraznic al tau ii aduce suferinta cat iti aduc tie 100 de desene. Numara de cate ori i-ai raspuns obraznic in ultimul an. Inmulteste cu 100. fa atatea desene muncite si las-o sa le arunce. Apoi veti fi chit si vei putea incepe sa te superi daca ea iti arunca desenele fara ca tu sa-i mai raspunzi obraznic. Nu zice nimeni sa te schimbi, daca tu iti doresti sa te porti urat si sa ai un caracter josnic, e alegerea ta. Dar trebuie sa suporti pedepsele care decurg natural din acest comportament. Nu poti sa beneficiezi de protectia parintilor daca tu nu ii respecti enorm.

6 răspunsuri:
| EgoFiet a răspuns:

Sti, te inteleg. Dar nu e bine cum procedezi. ok esti adolescenta [esti rebela, faci ce vrei etc.] si eu am fost si inca sunt. Dar viata `asta` ma schimbat, am ramas fata mama si fara tata, tu stii ce greu e? sad Si desenele tale poate ea nu si-a dat seama, nu a stiut sad Dar nu trebuie sa-i raspunzi si alte chesti gandeste`te ca poate intr-o zi ea n`o sa fie cu tine cand ai nevoie de ea. Si acu sa gandim logic nici o mama nu ar face asa intentionat. Ai grija de tine! Si daca vrei sa mai vorbim ia id nikol. pisa si vorbim acolo te pup kiss

| EgoFiet a răspuns (pentru EgoFiet):

Fara mama si fara tata * scuze big grin

| Catalinene22 a răspuns:

Eu sunt la fel ca tine, Dar eu nu cu mama ci cu Bunica sti cum am facut : in primul rand nu am mai vorbit cu ea, 1 zi iar apoi a 2 zi o intreb cutare dc cutare, cutare si o ascult si asa ma inpac la loc eu zic ca e bine sa faci si u asa.

| Scripi a răspuns:

respecta-ti parinti..ca dupa ce nu ii mai ai o sa iti para rau toata viata.

| pussycat15andreea a răspuns:

Daca esti taur si mama ta taur, mi se mai intampla.iti dau un sfat:ascundeti lucrurile sau spune ca ti la dat cineva si asa nu iti va mai umbla in lucruri.

| ioana_8909 a răspuns:

Buna, si eu sunt foarteee pasionata de desen big grin tongue si am avut 4 desene care imi placeau cel mai mult dintre toate desenele pe care le am ( am vreo 40 ) tongue. Primul desen l-am gasit plin de ulei si aruncat in cosul de gunoi, iar cand am intrebat cine a facut asta toti cei din familie au spus ca nu stiu, al doilea desen,... l-am gasit pe masa in bucatarie pe post de suport pentru oala de supa laughing oh go on Iar celelalte doua au disparut cred ca, ca si tapet la veceul bunica-mii laughing laughing laughing Nu pune la suflet vei vedea ca cu timpul iti va trece si te vei impaca cu mamica ta,, si ti-o spun din experienta si mie mi s-a intamplat asta de multe ori dar nu doar cu mama, ci cu toata familia laughing
laughing Sper ca te-am ajutat sa te simti mai bine... te pup kiss kiss kiss kiss