| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
De curand am aflat ca am ovarele polichistice! Sindromul SOP. Am fost la doctor specialist dar nu imi da nimic in bune(nici ca DA dar nici ca NU)
Stie cineva daca poti ramane insarcinata? Sunt cazuti aici?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Și eu am sop, iar ultima oara când am mers la medic nu mi-a dat nici un tratament.Acum,va urma sa ma reîntorc curând pentru unul deoarece nu rămân însărcinată.

Bun, sa îți explic un pic niște lucruri.Eu am de mult problema asta, dar nu am stiut pana când nu am inceput sa am probleme cu menstruația.Imi întârzia mult (acum uneori îmi vine prea des) dar tot am ignorat.Pe urma am încercat sa rămân însărcinată și nu s-a întâmplat. nimic,nici în zilele normale,nici în cele fertile și asta pentru ca(nu știu sa îți explic în termeni medicali dar nah) ovulul nu se eliberează cum s-ar zice ca să se împerechere cu spermatozoizii.
Deci da,exista posibilitatea sa întâmpini greutăți în a rămâne însărcinată.Dar nu e neapărat imposibil,am o cunoștință ce a luat tratament bun, de la un medic extrem de bun și pana la urma a rămas, dar cei drept după destul de mult timp, și sa nu mai spun ca a și pierdut cel puțin o sarcina.
Asa ca, dacă vrei sa faci copii în viitorul apropiat, te sfătuiesc sa iei un tratent bun din timp.

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Da, se poate.
Mai greu uneori, dar asta nu înseamnă ca ești infertilă.
Doar ca trebuie sa mergi mai des la ginecolog pentru monitorizare ecografica și eventual tratament dacă considera medicul de cuviință.

| CassiCass a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Am fost. si am schimbat 3 ginecologi(doamne si domni). Am tratament (profecund si myosin).

Va multumesc frumos pentru raspuns si pentru ajutor.

| 19Mary19 a răspuns:

Da, se poate. Pe lângă tratamentul de la medicul ginecolog, încearcă sa iei și un tratament homeopat, prescris, desigur, de un medic homeopat. Face minuni.

| CassiCass a răspuns (pentru 19Mary19):

Am sa tin cont.
Va multumesc frumos!