| Sadicăă a întrebat:

Buna tpu.Deci cum sa incep.M`am saturat de viata asta de kkt..chiar numai suport.Mama mea nu se comporta ca o mama adv adica daca imi cumpara ..haine de firma si scumpe asta nu inseamna cine stie ce oh go on. Daca iau o nota mica la scoala sau fac ceva ce o deranjeaza incepe sa injure deci m`am saturat de ea tipa face ca o satana si mai rau.Asta nu e singura problema..nu ma lasa sa ies cu fostele mele colege le face bagaboante.In pnm daca fetele sunt bazate` si vor sa se bage pe felie cu baieti care e prb ei? Pai si eu am avut prieten eu numai sunt bagaboanta?! pai nuuu ..pt ca asta nu stie laughing.Off dar sunt si cu moralu` la pamant mai tot timpul.Toate colege de la mine din clasa (a 7 a) sunt super dezvoltate.Nu cred ca exista una cu sani mai mici ca ai mei sad. Deabea mi-a venit ciclul pentru prima oara luna asta. sunt extrem de slaba am cam 1, 50m si vreo 35 de kg. Oricat as manca nu ma ingras ..mama spune ca nu mananc suficient dar eu. de la 8-9 ani am numai 35kg sunt si operata la rinichi. poate si din aceasta cauza nu prea ma dezvolt sau ca de abia mi-a venit ciclul acum cateva saptamana.Off ..cand ies cu colegele mele afara baietii imi zic asta mica ..si totusi am aceeasi varsta cu ele. Daca ies cu baieti(prieteni de caterinca, din fata blocului) si aia sunt mai inalti ca mine.Ei sunt in clasele 4-6 si sunt mult mai inalti ca mine..Am cosuri foarte multe pe frunte.M`am dat o saptamana cu crema si imi trecusera apoi i`ar m`am umplut. Apar ca ciupercilee dupa ploaie.Off, Doamne! Sunt atat de nedezvoltata rad si cu fundu` de minesad.Nu stiu ce sa fac sa ma mai intalt sau sa ma dezvolt ..sunt cu moralu' la pamantcrying.

23 răspunsuri:
| DnBSniperZs a răspuns:

Panarama de copil, tine-o tot asa, cand treci in a 8-a ( daca treci ) nu uita sa bagi o intrebare " AAAA, m-am drogat, e bine? Ca toti "dusmanii" mei o fac "

| BiuL a răspuns:

Sper sa nu te superi insa trebuie sa marturisesc ca esti un pic cam superficiala, probleme tale nu sunt probleme adevarate ci mofturi.
Insa daca tot vrei sa le rezolvi trebuie sa le iei pe rand. Cu mama trebuie sa vorbesti, sa ii spui sincer si clar, dar pe un ton calm ca te deranjeaza si supara foarte tare cand te injura sau tipa tine. Spune-i ca intelegi ca gresesti insa toti gresim uneori si ca daca o deranjeaza un lucru sa incerce sa iti spuna frumos exact ce anume o deranjeaza ca poate puteti rezolva impreuna. In ceea ce le priveste pe prietenele tale voi chiar nu aveti ce face in afara de a "va baga pe felie" cu baieti? Nu cred ca iti doresti sa ajungi la 18 ani ca nu esti in stare sa iti iei bacu si ca ai un copil de cativa ani de crescut singura ca ai fost prea preocupata de baieti cand inca chiar nu era cazul. Ai rabdare, ai timp de iubiri si relatii de la liceu incolo.
Chestia cu dezvoltare variaza la fiecare, unii se dezvolta mult si repede in generala, altii in liceu. Ai rabdare cu corpul tau si ofera-i tot ce are nevoie hrana bogata in nutrienti, vitamine, minerale, proteine si sport, de exemplu inotul baschetu si handbalul ajuta la cresterea in inaltime, dormi suficient, si nu te apuca de fumat ca stopeaza cresterea.
Cam atat, ce sa iti mai spun, capul sus bafta si fii si tu mai optimista! Viata e asa cum ti-o faci tu, frumoasa sau urata! Tine-te de scoala, gaseste-ti un hobby, o pasiune, dans, pictura, design vestimentar, un blog ce iti place tie, fa-ti prieteni adevarati, mergi cu ei in parc, la sucuri, in excursii stiu eu si cand mai te simti cu moralul la pamant pentru un motiv stupid de genul ca nu ai sani tongue (daca e pana acolo la 18 ani poti pune silicoane) gandeste-te cati oameni nu au ce manca, nu au un acoperis asupra capului, se lupta cu boli grave de exemplu cancer si nu stiu daca vor apuca ziua de maine, sau care si-au pierdut copiii sau rudele. Acelea sunt probleme adevarate...

| Sadicăă explică (pentru BiuL):

Daca ar fi asa cum ai zice tu ar fi o viata perfecta..Eu mai fumam cu prietenele mele poate de aia numai cresc dar am facut inot cam 1 an ..si nu prea se cunostea la inaltime ci aveam spatele facut.Si de dormit ma culc pe la 2-3 si ma scol pe la 10.De manancat ..mananc foarte putin si beau multa cola.Cred ca din aceasta cauza sunt asa nedezvoltata nu ma hranesc cum trebuie fumez ..dorm putin.Tu ce zici?sad

| BiuL a răspuns (pentru Sadicăă):

Pai gandeste-te daca nu ai dai corpului tau tot de ce are nevoie, nu are cum sa se dezvolte. Daca vrei sa faci o cladire si nu ai caramida si ciment si ce iti mai trebuie, cum o mai construiesti? Nu poti. Mergi la un nutritionist eventual, daca nu incearca sa mananci, nu trebuie mult, ci variat, si fructe, si legume, si carne, si lactate, ce iti place tie, dar sa fie si proteine, si vitamine, si grasimi nesaturate. Poti sa bei si cola, si mie-mi place, daca nu bei ft mult, nu-l bei pe stomacul gol si nu uita sa bei si apa sau ceai pentru ca sucul nu te hidrateaza ca lumea. Cu sportul nu ma pricep asa bine, mergi eventual la profu` tau de educatie fizica sau la antrenor de fitnes, cineva in domeniu sa ii ceri parerea. Tigarile nu is bune, in timp, dintii si unghiile ti se vor ingalbeni, tenul va prinde o culoare cenusie. Daca te mai convinge careva sa fumezi sau rade de tine ca nu o faci spune-le ca pentru tine e mai important sa arati bine si sa fii sanatoasa decat sa le faci lor pe plac. Dormi 7 8 ore pe noapte, e destul, dar nu ai scoala? Sau aveti ddupa masa? Anyway, in a 7a, nu ai ce sani sa ai, nici eu nu aveam, si acum am cupa C, asa ca rabdare big grin Ah si pentru cosuri, du-te la dermatolog, si eu aveam doar acolo de un an, mi-a dat o crema si dupa ce am folosit 3 -4 zile deja s-a curata tenul si acum e aproape perfect big grin

| Sadicăă explică (pentru BiuL):

Multumesc frumos o sa incerc sa urmez sfaturile.Si da intru de dimineata.Toate colegele mele din clasa sunt inalte si au sani extrem de mari unele chiar mai mari decat ai mamei.Mda.

Răspuns utilizator avertizat
| tuGatita a răspuns:

SI cica ai problemelaughing in legatura cu mama ta, daca munceste ca proasta pentru tine si iti ia tot ce vrei nu crezi ca ar trebui sa se supere daca iei note mici sau daca nu te porti cum trebuie? in locul ei poate te-as si bate. Altii nu au parte de ce ai tu, haine de firma, bani..auzi nu esti dezvoltatalaughing ei si? Esti in clasa a 7a, pana la 18 ani mai ai timp. da ia si fumeaza in continuare, sa mori mai repede! In viata nu e important numai sa arati bine, iti trebuie inteligenta in primul rand! vei intelege mai incolo.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente

| AnneBre a răspuns:

Silicoane.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Ce îți mai place viața, panaramă mică.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Nu mă călca pe coadă.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Dacă vrei să te speli cu ea pe la gură nu mă supăr.
Copii ca tine nu ar trebui răsfățați în nici un fel
Ar trebuii să te lase să mori de foame să știi și tu că ai un rost în viață nu să mesteci banii părinților

| Kabuto79 a răspuns:

Deci legat de parinti eu cred ca este cazu sa vb cu ea, fi curajoasa si spune-i care e problema, si legat de sani nu-ti fa probleme... daca te ajuta cu ceva mie nu-mi plac fetele de 3 metri si cu sani de 15kg. cine te iubeste te iubeste pentru ce esti nu pentru cum arati

| ρinkie a răspuns:

In primul rand sa nu spui ca ai sanii mici... fiecare se dezvolta la un moment dat. eu imi amintesc ca in clasa a 7-a nu eram mai deloc dezvoltata, deci imi amintesc ca (virgula) colegele (dar toate) purtau bustiere si unele sutiene doamne si eu nu putem purta sad ca nu ma lasa mama (ce pui tu in ele? laughing). despre sani. asteapta si bucura`te de copilarie! cat mai ai timp. in clasa a 5`a aveam o colega cu sanii. ff mari, zici ca avea 30 de ani rolling on the floor. si totusi. si eu vroiam, dar nah. laughing am asteptat, acum sunt in clasa a 9`a si sunt dezvoltata normal. din clasa a 7`a (la inceput) nu eram delooc. si la sfarsitul clasei colegele s`au minunat cum am crescut. si in greutate (nu eram balena. ci normala) si in inaltime si la toate ^^ cat despre mama ta... vorbeste cu ea, ca (virgula) comportamentul ei te afecteaza foarte mult, multumeste`i cand iti face ceva bun, o sa se schimbe auzind chestiile astea. happy bafta!

| Anton_Elisa_Andreea_1993 a răspuns:

Buna...
O sa incep cu problemele cu mama ta care nu cred ca sunt asa de grave, ci doar nu le-ai abordat cum trebuie pana acum. Uite, e oarecum normal ca parintii sa nu ne intleaga asa cum ne-am dori asta pentru ca gandesc altfel si pentru ca nu se pun niciodata in pielea noastra si nu se fac praf sa inteleaga ce simtim, ce probleme avem. Cand eram mica si eu ii judecam mult pe ai mei; acum am inceput sa inteleg ca le au si ei pe ale lor. Cine stie, poate si parintii lor au fost la fel...
Totusi, nu e de neglijat faptul ca financiar iti asigura tot ceea ce ai nevoie si nu iti lipseste nimic din ceea ce inseamna sa duci un trai decent. Asta e foarte important fiindca altfel ar trebui ca pe langa problemele pe care le ai deja sa stai tot timpul si cu grija zilei de maine. Apoi faptul ca mama ta se supara atunci cand iei o nota mica la scoala nu e ceva iesit din comun- orice parinte care tine catusi de cat la copilul sau isi doreste ca acesta sa reuseasca in viata, iar reusita in viata depindefoarte mult si de reusita la scoala.

In ceea ce priveste ingrijorarea ta in legatura cu aspectul fizic, eu zic sa ma astepti putin. Unii dintre noi cresc mai greu. Asa mi s-a intamplat si mie- si eu eram slaba si fara forme la 14 ani, chiar daca toate colegele mele erau dezvoltate si aratau mult mai bine. Am crezut ca asa o sa raman toata viata, dar de la 16 ani am observat ca incep sa cresc- m-am mai inaltat, m-am ingrasat etc. Acum cand ma uit la fostele mele colege mi se par ele slabe si pricajite.
Ideea e ca nu trebuie sa te ingrijorezi sa sa crezi ca ai cine stie ce problema. O sa vezi ca cu timpul corpul tau se schimba si se schimba in bine.
numai bine!winking

| jhon921 a răspuns:

Come on! Altii si-ar dori sa duca viata pe care o duci, sa aiba cine sa-i certe s-au cine sa le cumpere haine si alte cele.Plus daca acum la varsta asta zici ca e viata de *** stai sa vezi cand o sa ajungi sa te intretii singura s-au o sa ai o familie cum o sa fie.Asa ca fruntea sus si nimeni nu e mai bun ca tine numai ca trebuie sa demonstrezi acest lucrutongue

| SeargentFrost a răspuns:

Copii din ziua de azi sunt prea superficiali, eu am 15 ani si merg la Colegiul National Decebal, locuiesc singur, imi fac curat, de mancare platesc toate cheltuielile si mai merg si la cursuri de planorism pentru licenta de pilot... si nu ma plang, sunt chiar mandu de asta

| xXxLoGaNxxxxx a răspuns:

Nu stiu scuze

| Anonimus654 a răspuns:

Pai incearca sa intelegi punctul de vedere al parintilor tai dar nu renunta la ce ai vrea tu.Cat despre aspectul fizic nu e asa rau.Cunosc fete exact ca tine si nu se plang. Daca ai vrea sa te ingrasi mananca mancare de fast-food sau ia pastile.Cat despre inaltime, nu esti singura fata asa.Intelegi? priveste lucrurile din partea pozitiva

| webkinz_6887 a răspuns:

Nu te supara, pe mine, da esti cam exagerata si la mine in clasa eu is cam singura dezvoltata (cls7) si sa stii ca nu ii cine stie ce.Nici pe mine mama nu ma lasa cu unele fete pe care le crede mai asa, dar totus ies, si nu patesc nimic. Legat de inaltime, sa stii ca si eu am 1.50..si stiu cum e sa te tachineze unii baieti laughing din cauza asta.Da mie imi plke. Daca esti dezvoltata apar problemele..baietii devin mai nesi cu tne..si sa stii ca trebuie sa fi originala, nu ca si prietenele tale. happy
Succes

| Cristina_Besleaga_1997 a răspuns:

Nu poti face nimic. Fiecare persoana are organismul sau, nu trebuie sa te sperii.

| Amphetaminexd a răspuns:

Fa-ti rost de-o viata. si invata sa apreciezi. Altii nu au nimic.

| Sadicăă explică (pentru Amphetaminexd):

Ce sa apreciez? Nu e vb despre asta.