| coolgirl2626 a întrebat:

ma inteleg foarte rau cu mama mea tot timpul trebuie sa ma compare cu prietena mea, tot timpul zice ca trebuie sa invat mai bine pentru ca eu am media 8 si prietena mea are 10, eu sunt timida si spune ca trebuie sa fiu indrazneata ca ea, eu nu prea am prieteni pentru ca nu prea ies din casa intotdeauna trebuie sa ma compare cu prietena mea ma simt foarte prost ma simt inutila cand spune toate chestiile despre mine imi vine sa dispar dupa lumea asta nu stiu ce sa mai fac in fiecare zi trebuie sa ne certam, uneori imi doresc sa nu ma fii nascut pentru ca eu sun inutila pentru ca asa spune mama mea.va rog ajutati-ma ce pot sa fac?sadsadsad

8 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Invat-o ca nu trebuie sa te mai compare cu altii, ci sa fie mandra asa cum esti pentru ca astfel de situatii pot duce spre calea pierzaniei.

Răspuns utilizator avertizat
| gfghn a răspuns:

Curaj! media 8 e foarte bine invata cit poti tu. daca ea are 10 nu ai asigura nimeni o viata mai buna decit a ta o cariera buna si un viitor nu te desconsidera doar pentru ca altii invata mai bine sau au mai mult.Scuze dar eu cre ca mama ta greseste foarte mult Ea ar trebui sa te incurajeze sa te sustina sa ati daie curaj mult, asa vei putea sa te maturizezi frumos si sa ai incredere in tine, daca proprii parinti te sustin in tot ceea ce faci.Stiu este mai greu atunci cind nu ai ajutorul lor dar si singura poti trece peste toate, nu esti inutila doar pentru ca asa spune mama ta nu incerca sa te schimbi si fa-i pe plac dar crede-ma ori cum tot va gasi ea defect la tine.Tu esti speciala in felul tau si prietenii tai in al lor nu te compara cu eii. daca nu poti sa fi pe placul mamei tale asta e big grin fi tu insuti intr-o zi vei gasi pe cineva care te va aprecia pe tine asa cum esti tu.

Răspuns utilizator avertizat
| MariaMirabell a răspuns:

Nu te descuraja, discuta cu mama ta, si explica-i cu rabdare si calm ca atitudinea ei nu te ajuta ci dimpotriva te sugestioneaza negativ, te face sa te indepartezi de ea sa nu ai curaj si nici incredere in ea ca sa-i spui micile tale nelamuriri si probleme ca orice copil ce cauta si ar trebui sa si gaseasca un sprijin moral, sustinere, prietenie, iubire si intelegere in parintele sau ca sa se formeze ca om intreg, increzator in fortele proprii si explica-i ca ai nevoie de a fi incurajata si nu mereu dezaprobata si comparata cu altii pentru a-ti depasi timiditatea. Explicai clar ca atunci cind tu vei fi mare si ea batrina, tu vei fi cea care va veni sa-i fie sprijin ci nu acea prietena perfecta pentru ca tu o iubesti si-ti pasa de ea si prietena ta cae perfecta nu i va fi aproape la batrinete, asa ca e necesar pentru ca in viitor sa nu mearga prost intre voi lucrurile, ea sa te sprijine moral acu, sa te iubeasca si sa te aprecieze pentru ceea ce esti ca ea te-a facut si daca esti cum esti mostenesti si genele ei si esti intr- un fel creatia ei deci si ea ar trebui sa se corecteze in atitudinea fata de tine, sa-ti devina o prietena mai mare, pe linga ca-ti e mama si sa ti faca tie galerie de incurajare in meciul cu viata si nu adversarilor tai pentru ca laudindu-te, spunindu-ti ca esti brava ca poti mai mult ca esti ca mai buna, ti-ar insufla curaj si incredere in tine si te-ar ajuta sa o simti ca-ti e alaturi, ca te iubeste din suflet. N-ar trebui sa jinduiasca dupa succesele copiilor altora ci sa lupte si ea sa creasca cu intelepciune ce i-a dat ei Dunezeu. Dai sa citeasca aici daca tu crezi ca e bine asta. Curaj si nu crede ca nu esti buna doar pentru ca ti-o spun altii. Viata a demonstrat mereu ca oamenii de exceptie nu s-au format din cei ce aveau toate conditiila si calitatile pentru a deveni ci din cei mai vitregiti de soarta care si-au facut curaj si au trebuit sa lupte pas cu pas sa -si depaseasca neajunsurile si obstacole pentru a-si atinge idealurile dorite. Iti urez un an nou fericit si mai bun decit cei trecuti!

| tears a răspuns:

Noi avem exact aceeasi istorie eram timida nu prea esiam din casa si mama imi spunea exact la fel despre o prietena si intr-o zi cand se repeta istoria i-am spus mama nu ma mai compara cu ea eu sunt fiica ta si nu ma intereseaza ce spuneti voi despre mine. Si asta te va faca mai puternica.

| danSS a răspuns:

Pai maicata ori e proasta ori face anume sa te ambitioneaze sa fii ca prietena ta.Numai ca prin felu asta nu prea reuseste.Ps! Ramai cum esti tu ca e bine.

| zumbalina a răspuns:

Nu mai gandi ca esti inutila nu-i asa!
Daca nu iesi mereu peafara asa e felul tau de a fi
Daca vrei sa fi mai indrasneate incearce nu ai de pierdut dar nu incerca sa fii altcineva din cauza mamei tale
Spune-i sa nu te mai compare cu nimeni si sa nu incerce sa te schimbe daca tie iti place asa cum esti
Si in plus nu toata lumea poate sa invete de zece