| AnonimaA72 a întrebat:

Nu stiu daca am ales categoria potrivita sau trebuia sa postez asta la adolescenti. Deci. Trec printr-o perioada destul de grea.Pur si simplu nu mai suport. Plâng in fiecare noapte si de fiecare data când sunt singura. Nu mai pot. Mamea mea este o mama minunata si o iubesc nespus de mult si ea la fel pe mine. In schimb tatăl meu este... Groazinic. Are unele momente când mai glumeste sau este de treaba. Dar foarte rar. In rest mereu, aproape in fiecare zi se îmbată si tipa si urla din orice. Injura, vrea sa mă bata,dar mama reuseste cumva sa il faca sa nu dea in mine, chiar daca el cuntinua sa tipe si sa injure din orice. Anul trecut m-a bătut doar pentru ca m-am descaltat in timp ce el vorbea, desi el îmi spusese sa mă descalt. Eu nu am locuit cu el. El lucra in strinatate, asa ca nu sunt obisnuita cu el. Dar înainte când venea acasa nu era chiar asa. El vrea sa fie totul facut când vrea el, cum vrea el, iar daca nu se executa face scandal mare... Pana si mama a încercat sa ii explice ca nu sunt deloc bune lucrurile astea. Mai ales ca el spunea ca nu e bine într-o familie sa fie certuri etc. Am încercat de o grămadă de ori si eu si mama sa vorbim cu el ca nu e ok... Acum s-a întors definitiv acasa si nu stiu ce am sa fac... Mi-e frica ca o data la betie mă va baga si in spital la cum face el... Si nu face asa numai când este beat... Mă ia si de la teme ca sa fac ce are el chef. As vrea sa plec undeva sau nu stiu... Dar nu am unde. I-am spus si mamei daca mă pot duce la bunica, dar nu pot. Prietenul meu a spus ca peste 2 ani isi va lua un apartament si pot sa stau cat vreau, dar nu stiu. E o perioada lunga 2 ani si cine stie ce se întâmplă pana atunci. Si nici nu vreau sa o las pe mama singura sau pe sora mea mai mare... Pur si simplu "domnul nenea tata" nu ma suporta. Vrea doar sa îmi faca rau... Uneori parca are si oleaca de parti bune si asa... In fine. Va rog, dati-mi un sfat... Chiar nu stiu ce sa mai fac... Am încercat sa vorbesc cu el si asa. Dar nu ma baga in seama. Se enervează mai tare. Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e asa cum spui tu, ar trebui sa anunti autoritatile (protectia copilului).

| Mayhem666 a răspuns:

Ce face el nu e deloc bine. Ar trebui sa anunti protectia copilului, mai ales daca esti inca minora.

| Lawliet14 a răspuns:

Neaparat sa apelezi aici! E apel gratuit si te vor indemna ce sa faci acesti specialisti. http://www.telefonulcopilului.ro/