| Daria19991 a întrebat:

Hei. Am nevoie de ajutor. Am o relație de aproape 2 ani, la început el nu prea îmi inspira încredere așa ca nu m-am grăbit sa îl prezint alor mei, ne certam des iar in timp ce nu vorbeam, el căuta și încerca sa iasă cu alte fete, nu l-a vrut nici una apoi ne-am împăcat, eu neștiind toate astea. Am aflat ulterior iar pe mine m-a facut sa îmi iau gândul de la iubire sau o relație serioasă. Am vorbit cu el deschis si tot ce spunea era ca eu nu îl aduc acasă si de aia face toate astea, ca nu se simte important.El m-a adus acasă la el și m-a prezentat destul de repede și am fost și prima fata pentru care a făcut asta. Adevarul este ca eu nu prea mi-am pus părinții in tema, ai mei sunt despărțiti, eu locuiesc cu tata care nu prea e sociabil si nu prea ai ce vorbi cu el, e sălbatic, de câte ori am încercat sa vorbesc cu el despre relația mea s-a terminat cu o cearta și cu luni bune in care nu a vorbit cu mine deloc, mama are viața ei si alți copii si nu prea o interesează de mine, nici nu vorbim, iar tatălui meu nu prea ii spuneam nici când ma vedeam cu iubitul meu pentru ca pur si simplu se enervează si tipa, in timp ce el vorbea mereu cu ai lui despre mine si le-a zis ca ma iubește. Familia lui e foarte diferita de a mea, sunt oameni de nota 10, înțelegători, buni. El îmi stie situația si am sperat ca o sa ma înțeleagă. După multe episoade urate cu plâns si bătaie de joc, in sfârșit s-a schimbat, a început sa se comporte frumos, are foarte multă grija de mine mai ales ca eu sunt bolnava, îmi da atenție, îmi oferă afecțiune, dar si acum face unele chestii cu fete, de exemplu nu ma lasa sa ma uit in telefonul lui, mesaje, ieșit, pupat cu alte fete. Am vorbit deschis și mi-a apus ca ma iubește dar simte nevoia sa își mai facă viața dar nu o sa renunțe niciodată la mine. Eu bineinteles ca nu îl cred. Problema este ca îl iubesc și nu ma pot imagina cu altcineva sau pe el cu altcineva împreuna. Dar el nici nu știe unde stau și a spus ca nu e normal așa ceva. Ma gândesc ca poate dacă il aduc acasă o sa se schimbe ceva, dar am probleme cu tata, casa in care stau nu e tocmai ok, tata nu vrea sa o renovam, de când s-a despărțit de mama a rămas totul asa, el nu mai are chef de viața și nu vrea sa schimbe nimic, îmi e pur și simplu rușine sa il aduc in casa asta. As fi in stare sa muncesc sa încep singura sa fac tot ce trebuie la casa dar îmi trebuie foarte mulți bani și nu știu dacă ma descurc singura. Altcineva nu cred ca m-ar accepta in situația in care sunt. Nimeni nu își dorește o asemenea relație.Ce este de făcut in situația mea?

4 răspunsuri:
| Crescent a răspuns:

Nu vreau sa o iei ca pe ceva rautacios, dar cred ca daca mai vorbeste cu alte fete ar trebui sa te desparti de el. Crede-ma ca o sa fie mai dureros dupa.
Cat despre cealalta varianta, cred ca ar trebui sa ii explici lui. Tu singura nu poti sa renovezi nimic, mai ales daca ai o varsta mai mica. Daca chiar te iubeste, o sa inteleaga. Nu conteaza ce lucruri ai. Ca doar nu locuieste el in casa ta. Iar daca crezi ca isi va face o parere proasta despre tine de la asta, te asigur ca daca te iubeste nu o sa se schimbe nimic. Cred ca in doi ani si-a dat si el seama de ce fel de persoana esti.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Dacă nu a renunțat să flirteze cu alte femei NU TE IUBEȘTE, TE PERCEPE CA PE O SIMPLĂ DISTRACȚIE ȘI NU EȘTI CU NIMIC MAI SPECIAL DECÂT CELELALTE PENTRU EL. Oricum nu doarme în pat noaptea cu părinții tăi deci nu ar trebui să îi intereseze așa tare aspectul ăsta. Cred că folosește vulnerabilitatea ta ca pe o scuză de a-și motiva obișnuința, punând toată responsabilitatea greșelilor lui pe umerii tăi. Dacă nu ar fi fost un egoist ar fi încercat să îți câștige încrederea pentru a avea lejeritatea de a te deschide în fața lui, nu să renunțe imediat. Mereu e mai ușor să înlocuiești decât să repari.
Nu contează familia cu toți stăpânim talente deosebite, doar descoperă-l, dezvoltă-l și exploatează-l pe al tău. Nu toți trebuie să devenim Bill Gates, nu te întrista, să te bucuri de viață ca un om normal. Nu te desconsidera!
Poftește-l la tine acasă fără să renovezi. Nu cred că locuiești într-o cocină, nu o să fie sigur atât de rău pe cât îți imaginezi. Se presupune că s-a îndrăgostit de caracterul tău, nu de casa ta. Nu îți consuma timpul lângă alte persoane doar din frica de singurătate și meriți pe cineva care să te prețuiască mai mult! Mii de pești înoată în lac și așteaptă să îi pescuiești. happy

| Ariana131 a răspuns:

Trebuie sa ii explici toată situația cu detalii. E normal sa se supere da, dar nu e normal sa va certați din aceasta cauza. Fiind iubitul tău ar trebui sa te înțeleagă, sa înțeleagă faptul ca ti e frica sau rușine sa l aduci, si nu ar trebui sa se supere sincer. Este o greșeală, nu pot sa spun uriașă, din partea lui pentru ca se lasa pupat de alte fete sau atins. Este normal pana intr-un punct, dacă nu vrea sa-ti dea telefonul nu te gândi ca iti ascunde. Si eu am relație de un an si câteva luni și când i am mai cerut telefonul și nu mi l a dat. Dar aici tine și de încredere. Dacă la voi nu exista încredere atunci imi pare rau dar e degeaba..Nu poți sa trăiești mereu cu gândul ca o sa se termine totul, sau nu poti sa stai mereu și sa te întrebi ce face de nu ti răspunde sau dacă vorbește cu altele. Te amăgești singura si iti faci rau. Trebuie sa aveți o discuție serioasa în legătură cu relația voastră. Dacă nu vrea sa înțeleagă sau sa comunice atunci lasa l. Lasa l pentru ca vorbești cu pereții. Nu vreau sa te simți prost dar trebuie sa iei o decizie. Ori vorbiți și faceți amândoi posibilul sa va fie bine ori renunțați.

| Daria19991 explică:

Eu sunt o fata care nu are familie, viitor sau posibilități și de asta consider ca nu ar sta nimeni cu mine. El ma iubește dar eu trebuie sa fac ceva sa îl pot aduce acasă. are dreptate ca nu este normal, dar cum pot eu singura sa strâng atâția bani … mi-ar lua 10 ani și tot nu as avea destui.